Kasetçalar Mekanizması Tıkırtı Ses ve Kaset Sıkışma Sorunu.

Büyük,çift kasetçalar,80'lerden bir cihaz.
Kasetçalardan A yüzünde herhandi bir sorun yoktu.
Ancak B yüzünde kaseti koyup play tuşuna basınca nadiren çalıyor ama cogunlukla play dönmüyor ve kaseti cıkartmak istedigimde cıkmıyor.Kaset koymadan denedigimde çalışıyordu şimdi denedim kasetsizkende aynı play komutu yarıda kalıp dönmüyor.Arkadaki metal cark kasnagı elle bitiş noktasına kadar cevirince tık sesi ile oturup dönmeye baslıyor.
Çıkmadıgı zaman içini acıp baktıgımda kasetin kristal vb sıralı mekanizmanın kaseti tamamen terketmedigi,yarıda takılı kaldıgını gördüm.
Motorun yanındaki fotografta görülen geniş metal olan çarkı elimle play yönünde cevirince tık sesi ile işaretledigim metal çentik yerine oturuyor ve kaset çalmaya baslıyor.
Fotografta ok yönünde gösterdim gittigi yönü.Bu yönde sonlara gelince takılıp kalıyor.
Şimdi A yüzünde de aynı sorun oluştu.

Ayrıca yine ikinci fotografta işaretledigim siyah parca,kaset çalarken titreme yapıp tıkırdıyor ciddi şekilde.
Tıkırtı sesi cok oluyor.
Bu parça play komutunda aktif olup ok yönünde hareket edebiliyor ve titreyip hareket ettigi icin tıkırtıya sebep oluyor.
Gevsek degil pin saglam ve iyi duruyor.Çarklarda diş kırıgı vs de yok.
Video ekleme imkanı olsa video kaydı ekleyecegim ama maalesef yok.

Bu sorun iki kaset bölümünde de mevcut.
İlk adım amatör birine anlatır gibi yorum yaparsanız sevinirim :)

Bu arada,kaset takılı degilken tıkırdama yapmıyor yani kasetsiz playdeyken.

Ekli dosyalar

• tıkırtı.jpg
    tıkırtı.jpg
    265.9 KB · Görüntüleme: 29
  • çentik.jpg
    çentik.jpg
    299.3 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20230905_133631.jpg
    IMG_20230905_133631.jpg
    257.8 KB · Görüntüleme: 16
    IMG_20230905_133631.jpg
    257.8 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Selam.
Lastikler yeni mi? Eski, aşınmış veya gevşek ise gerekli döndürme gücünü aktaramıyor olabilir. Bu yüzden boşta çalışırken, yükte (yani kaset takılı iken ) çalışmıyor olabilir. Her iki lastiği de kontrol ediniz.

Selam.
Lastikler yeni mi? Eski, aşınmış veya gevşek ise gerekli döndürme gücünü aktaramıyor olabilir. Bu yüzden boşta çalışırken, yükte (yani kaset takılı iken ) çalışmıyor olabilir. Her iki lastiği de kontrol ediniz.
Lastikleri kontrol etmek aklıma gelmemişti.Yarın ilk iş bakıp neticeyi yazarım,teşekkür ederim.

Şimdi kontrol ettim,lastiklerin tamamı normal,herhangi bir deformasyon yok.

Birşey farkettim dostlar.
Siyah titreyen yuvarlak parçanın bir ucunda bir yay tutacakmış gibi delik mevcut.
Fotografta yeşil daire içerisine aldıgım noktalardan biri.
Bu iki yeşil noktadan digeride bir çentik yani yayın mekanizmalarda takıldıgı çentiklerle aynı.
Şöyle bir düz mantık yürüttüm,dogru olabilir mi sizce ; iki yeşil daire içindeki delik ve çentiklere yay gelecek kırmızı çizimde oldugu gibi.
Ve mekanizma çalışırken yayın bir ucunun takılacagı delikli yuvarlak siyah parça yay sayesinde titremeyi şiddetli ve sert şekilde degil,yumuşak ve ses yapamayacak şekilde yapacak ve ses,titreme sorunu ortadan kalkacak.

Sizce mümkün ve dogru bir mantık mı bu?
Not: Cihazda bir tamirci eli değmişliği var,o sebeple yayları cıkartıp takmamış olabilir diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

IMG_20230905_133631.jpg
    386.2 KB · Görüntüleme: 17
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bravo. Yay sıkı aktarma için gerginlik sağlar. Yay cihaz kasasının bir köşesine takılıp kalmış olabilir. Bulamıyorsanız deneme amaçlı diğer kasetcalardan ödünç alın. Takın deneyin, ondan yapması olası. Hurdadan bulacağiniz basit yapılı teypler yedek malzeme deposu olarak kullanılabilir.

Bravo. Yay sıkı aktarma için gerginlik sağlar. Yay cihaz kasasının bir köşesine takılıp kalmış olabilir. Bulamıyorsanız deneme amaçlı diğer kasetcalardan ödünç alın. Takın deneyin, ondan yapması olası. Hurdadan bulacağiniz basit yapılı teypler yedek malzeme deposu olarak kullanılabilir.
İki tarafında yayı yok maalesef.
Eski,tamirlik kasetçalarda elimde yok.Elektronikçdiden bulabilirsem artık.Yoksa bir şekilde hurda bir cihaz bulup oradan takviye etmeye calısıcam.
Yay,hem tıkırtı sesi hemde kaset sıkıştırma sorununu çözerse güzel bir sürpriz olur benim icin.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri