Delta plc ile modbus haberleşme

ELİM DE SUREKLİ KULLANIDIGIM DVP12SE11R PLC VAR DOP 107EV EKRANIM VAR BİRTANEDE BUHAR SAYACIM VAR RS485 MODBUS RTU BAĞLANTISI İSTİYOR PLC NİN COM 2 İLE EKRANI HABERLEŞTİRİYORUM COM3 İLE BUHAR SAYACINI HABERLEŞTİRMEK İSTİYORUM EKTE BUHAR SAYACININ PARAMETRELERİ VAR PLC LE İŞARETLİ PARAMETRELERİ OKUYUP DOP PANEL DEN İZLEMEK İSTİYORUM AMA DAHA ÖNCE HİÇ HABERLEŞMEYE UĞRAŞMADIM. NASIL YAPACAĞIMI ÖRNEK Bİ HAZIR PROGRAM VARMI ONA BAKARAK UYARLAMA YAPAYIM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ KOLAY GELSİN İYİ ÇALIŞMALAR....

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    109.2 KB · Görüntüleme: 43
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
PLC'de modbus komutları ile hiç uğraşmayın.
COM2 ile modbus haberleşme yapıyorsanız aynı hatta buhar sayacının modbus bağlantısını yapın.
Böylece istediğiniz değeri panelden izleyebilirsiniz.
Buhar sayacının istasyon adresini diğerlerinden farklı vermeyi unutmayın.

arakadaşın kullandığı ürün ''vortex'' tipli bi debimetre. bu tür cihazlara çok aşina değilim ama bi süredir üzerinde düşünüp, araştırıyorum. işin modbus tarafını değil de 4-20 mA analog çıkış kullanarak, kütle veya hacim birimleriyle sayac nasıl parametrelendirilir, nelere dikkat edilir merak ediyorum. marka model fark etmez konuya hakim arkadaların bilgi ve tecrubelerinden yararlanmak isterim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/4-20-ma-dönüşüm-hesaplama.143770/#post-981877

arakadaşın kullandığı ürün ''vortex'' tipli bi debimetre. bu tür cihazlara çok aşina değilim ama bi süredir üzerinde düşünüp, araştırıyorum. işin modbus tarafını değil de 4-20 mA analog çıkış kullanarak, kütle veya hacim birimleriyle sayac nasıl parametrelendirilir, nelere dikkat edilir merak ediyorum. marka model fark etmez konuya hakim arkadaların bilgi ve tecrubelerinden yararlanmak isterim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/4-20-ma-dönüşüm-hesaplama.143770/#post-981877
Sensörün 4-20 mA akım çıkış aralığındaki herhangi bir değerinin, min ve max hacim bilgisi aralığındaki karşılığının nasıl bulunacağını soruyorsunuz.
Doğru mu anladım?

20230604_165543001.jpg

I = Sensörün ölçülen değere karşılık ürettiği çıkış akımı.
V = Aranan gerçek hacim değeri.
X = Sensörün verdiği çıkış akım değerine göre okuyucu cihaz tarafından üretilen dijital değer.
100 = Hacim için sensörün ölçebileceği en büyük değer. (100'den farklı olabilir.)
2000= Sensörün verdiği en büyük çıkış akım değerine göre okuyucu cihaz tarafından üretilen en büyük dijital değer.(2000'den farklı olabilir.)

V ve X için başlangıç ölçüm değeri 0-sıfırdır.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 98686
I = Sensörün ölçülen değere karşılık ürettiği çıkış akımı.
V = Aranan gerçek hacim değeri.
X = Sensörün verdiği çıkış akım değerine göre okuyucu cihaz tarafından üretilen dijital değer.
100 = Hacim için sensörün ölçebileceği en büyük değer. (100'den farklı olabilir.)
2000= Sensörün verdiği en büyük çıkış akım değerine göre okuyucu cihaz tarafından üretilen en büyük dijital değer.(2000'den farklı olabilir.)

V ve X için başlangıç ölçüm değeri 0-sıfırdır.

teşekkürler.

aşağıdaki videolarda merak ettiğim hemen her noktaya temas ediliyor ama parçaları biraya getirip anlamam biraz zaman alacak.

• Beğen
Tepkiler: huh

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri