4-20 mA dönüşüm hesaplama

Mesut

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.

4-20 mA dönüşümü ile alakalı excel çalışmasını, ilgilenen arkadaşlara faydalı olması açısından paylaşıyorum .

Screenshot_1.png

Ekli dosyalar

• 4-20 mA Skala.xlsx
    12.7 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
hocam kolay gelsin benim çalıştığım fırmada buhar sayacı alınmış 4-20ma cıkış veriyor bunu delta plc var elimde 4-20ma nasıl metreküp okurum biraz üğraştım ama bi türlü olmadı hesaplamaları yapamıyorum kullandığım plc dvp12se analog modulde dvp06xa-s2 modeli şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin

hocam kolay gelsin benim çalıştığım fırmada buhar sayacı alınmış 4-20ma cıkış veriyor bunu delta plc var elimde 4-20ma nasıl metreküp okurum biraz üğraştım ama bi türlü olmadı hesaplamaları yapamıyorum kullandığım plc dvp12se analog modulde dvp06xa-s2 modeli şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin

sayacın marka modelini verebilirseniz incelemek isterim.

MARKASI : GREENTECH,KOREA MODEL:GT400H-D-I-W-3-04-1-S-1-N-X-150 YAZIYOR BUHAR SAYACI OLARAK KULLANILACAK GÜNLÜK KAÇ METREKÜP GEÇTİNİ GÖRCEZ

plc programını bilmiyorum ama ek bilgi olarak.,,

sadece sayaç olarak kullanıcaksanız pulse özelliğinden örneğin 100kg buhar geçince 1 pulse çıkış verdirirseniz plc programında buna çarpan olarak yazmanız lazım yani 20 pulse geldiği zaman 2000kg çevirmeniz lazım

birde her kg için 1 pulse derseniz işletme çok buhar tüketiyorsa plc input kartının sayma hızı yetişmeyebilir bu seferde hızlı sayıcı kartı gerekebilir

arakadaşın kullandığı ürün ''vortex'' tipli bi debimetre. bu tür cihazlara çok aşina değilim ama bi süredir üzerinde düşünüp, araştırıyorum. işin modbus tarafını değil de 4-20 mA analog çıkış kullanarak, kütle veya hacim birimleriyle sayac nasıl parametrelendirilir, nelere dikkat edilir merak ediyorum. marka model fark etmez konuya hakim arkadaların bilgi ve tecrubelerinden yararlanmak isterim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/delta-plc-ile-modbus-haberleşme.150195/

cıhazı puls olarak okuyorum çarpanım 100 ben bölme işlemi yaptım kg olarak okunuyor biz ton okumak için bölme işlemi yaptım suan normal takibini yapıyorum dop panelde işimizi birazdaha ileri seviye götürüp 485 haberleşme ile sayaçın içindeki değerleri 1e1 olarak okuyalım düşüncesine girdik ama tek sıkıntı böyle 485 haberleşme yapıp plc ile değerleri nasıl okucam bilmiyorum hiç yapmadım çünkü yardımcı olabilecek arkadaşlar 2 ci bir konu açtım ordan yardımcı olabilirler herkese cok teşekkürler kolay gelsin

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/delta-plc-ile-modbus-haberleşme.150195/#post-983577

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri