Delta PLC encoder bağlantısı ile hız ve devir nasıl ölçülür.

Arkadaşlar iyi günler Delta PLC ile encoder yardımıyla hız ve devir görmem gerekiyor. Encoderi elektrik motorunun çıkış miline bağlamayı düşünüyorum bağlantıyı yaptıktan sonra hız ve devri nasıl hesaplatmam gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Örneğin 1024 puls bir encoderim var.burada 1 snde gelen puls sayısı=1024xdevir/60 buradan deviri çekersek devir=60x 1 snde gelen puls sayısı/1024 sonuç devir/dak cinsinden çıkar ..
( saniyede gelen puls sayisi / 1024 ) bize frekansi verir. Frekansida 60 ile carparsak encoderin takili oldugu milin devrini okuruz.
Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen....

https://www.kontrolkalemi.com/forum...-ve-devir-sayısı-hesaplama.84932/#post-520363

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/delta-dvp-sv-serisinde-encoder-bağlantısı.10926/

Bu konularda birtakım açıklamalar yapılmış belki işinize yarayabilir.

28SV PLC hızlı sayıcı.pdf

Ekli dosyalar

• 28SV PLC hızlı sayıcı.pdf
    497.7 KB · Görüntüleme: 540
Rica ederim kolay gelsin

SPD komutu ilede yapabilirsiniz.
Verdiğim örnekte X0 girişinden gelen pulse adedi 100 milisaniye örnekleme aralığında sayılarak D0 adresine yazılıyor.

1 sn 1000 ms olduğundan D0 değerinin 10 katı ile saniyedeki ve onunda 60 katı ile dakikadaki pulse sayısını buluyoruz. D0*600

Encoder 1 turu 100 pulse varsayarsak D0*600/100 ile, dakikadaki devir sayısı olan D0*6 formülünü elde ederiz.

Bu arada yalnızca X0,X1,X2,X3 girişlerini (SV serisi için) kullanabilirsiniz.
İlk ikisi 100Khz diğerleri 10 Khz.

Ekli dosyalar

• spd.rar
    11.8 KB · Görüntüleme: 229
Merhaba arkadaslar 14ss delta plc ile enkoder baglayarak gmt servonun hizini pot gibi ayarlamam mumkunmu yardimci olabilirmisiniz

Suat0505 Merhabalar;
Sadece GMT servonun hızını artırmak için enkoderi pot gibi kullanmak istiyorsanız tabi mümkün enkoder değerini okuyup sürücüye gödreceğiniz puls sayısını bu değere göre azaltıp çoğaltarak hızı ayarlayabilirsiniz ancak Servoyu position modunda kullanmayacaksanız sadece hız modunda kullanacaksanız analog çıkış üzerinden 0-10 v gönderek hız modunda çalıştırabilirsiniz tabii analog giriş ve çıkış modülleriniz var ise.
Kolay Gelsin

mmtkaya1
tesekkur ederım ögrenmıs oldum yanlız aynı zamandada pals kontrolu yapmam gerekıyo yanı hareketlı bır parcaya etıket basarak durması gerekıyo atıyorum her 10bın pals ta bır etıket hareketlı parcayla hızının aynı olması gerek hareketlı parcanın hızı degısken istemsiz bır degıskenlık bu

Suat0505;
Servo devamlı hareketli parçayı takip mi edecek yoksa belirli aralıklarla mı durup pozisyon işini yapıp geri gelecek mi,sistemi tam anlamadım.

Suat0505;
Servo devamlı hareketli parçayı takip mi edecek yoksa belirli aralıklarla mı durup pozisyon işini yapıp geri gelecek mi,sistemi tam anlamadım.
Merhaba Servo surekli ileri gidicek ama enkoderin bagli oldugu milin hizinda ilerleyecek ilerlerken etiket basicak

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri