Delta HMI modbus

gazi1669

Üye
Herkese merhaba arkadaslar bir adet mpr 14s enerji analizörü ve delta hmi'ı modbus ile haberleştirip akım gerilim ve tüketiken enerji gibi şeyleri görmek için ekran tasarlanmış, fakst akım trafo oranı için herhangi bir nümerik alan oluşturulmamış modbus adresine baktığımda 8001 olarak gözüküyor bu adrese nasıl data yazabilirim

Teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
zaten akım trafosu ayarı olmaz onda orda sana kaça bölmen gerektiği yazar 100 e mi 10.000 emi akım trafo ayrını analizatörden değiştirecen .
ama sen hmi den değiştirmek istiyorsan modbas yazma koduyla değiştirebilirsinde bu senin ne işine yaracak onu anlamadım .
daha doğrusu soruyu tam anlamadım üstadım açarsan yardımcı olabileceğim kanatindeyim.

Hocam şöyleki bu iş benden önceki arkadasın yapmış olduğu bir iş, kısaca daha detaylı anlatacak olursam, modbus ile hmi haberleşme yapılmış gerilim değerleri vb görülüyor fakat analizörün değişmesi gerekti, yeni analizörü taktık fakat akımları çok küçük gösteriyor, cihazın modbus adreslerinden baktığımda akım adresleri doğru girilmiş fakat zannedersem bölüm işlemi yapılmadığı için 2A gibi çok küçük bir değer gösteriyor isterseniz müsait olduğunuz bi zaman projeyi size gösterebilirim

şimdi kafamızı toplayalım analizatörün üzerindeki okuduğunuz değerden farklı bir değermi okuyoruz .
şöle düşünelim analizatörümüz bozuldu . biz aynısından aldık . eskisi ile aynı modbus adresi verdik akım trafo oranlarını falan yazmamız lazım . tabi yazamadığımız için doğru değer okumuyoruz .. çünki modbus üzerinden ayarlammız lazım ..
ozaman şöyle yapıyoruz

cihazı hmiden ayırıyoruz usbden r485 çalışan bir konvertör buluyoruz .
modscan 32 yada modbuspool u yada eşdeğeri bir modbus program ediniyoruz cihaza modpool üzerinden bağlanıyoruz. sonra cihazın internetten register adreslerini indiriyoruz bir adres okuyup adres yapısını inceliyoz . yani kendimi +1 mi -1 mi yani aslında 40000 dediğimiz adres 40001 de olabiliyor .
ondan sonra tüm atyarlarımızı modpoldan yapıyoruz yapıyoruz cihazımızı bağlıyoruz hmiye ...

bu imkana sahip değilsek easybuilder promu kulanıyorsun eb8000 bilmiyorum onda doğru ölçtüğün bir adresi referans alıyorsun bir tane numerik imput koyuyorsun bir tane buton akım trafo oranına yaz diyorsun o yazıyor o gösterdiğin adrese .

önemli!!!!! important !!!!1 eğer elinde HMI cihazın proğramı yoksa bu işlemi yapma önce cihazdan proğramı çek exobunu al aç complie et ve kaydet .. DOĞRU PROGRAM OLDUĞUNDAN EMİN OL ..
YOKSA MODBUS YAZACAM DEYE TÜM PROGRAMI SİLERSİN .
HA ZATEN PROGRAMI SEN YAZIYORSAN sıkıntı yok .. ama elinde cihazın içindeki program yoksa sakın bu işlemi yapma ok

Hocam elimde rs485-usb çevirici var bununla hmi'a bağlanıp yapabilirim eğer bu şekilde oluyorsa, zannedersem sizin bahsettiğiniz şey rs485-usb çevirici kullanarak hmi ve pc bağlantısı değilde, analizör ile direk pc yi rs485 ile bağlamak doğru anlamışmıyım acaba?

Bide bununla ilgili video veya kaynak varmıdır?

hayır hayır hmıye bağlanmıcan . hmide zaten modbus var sendirek analizatöre bağlanacaksın modbus polle
hmiden gelen modbusu çıkaran convertorune bağlı olanı kullanacan
Hocam elimde rs485-usb çevirici var bununla hmi'a bağlanıp yapabilirim eğer bu şekilde oluyorsa, zannedersem sizin bahsettiğiniz şey rs485-usb çevirici kullanarak hmi ve pc bağlantısı değilde, analizör ile direk pc yi rs485 ile bağlamak doğru anlamışmıyım acaba?

Bide bununla ilgili video veya kaynak varmıdır?
hayır hayır hmıye bağlanmıcan . hmide zaten modbus var sendirek analizatöre bağlanacaksın modbus polle

Anladım, analizöre enerji verip rs485-usb ile pc ye bağlanacağız sonrasında modbuspool vb bir programla gerekli adres ve parametreleri kullanarak değerleri gireceğiz

aynen öyle kardeşim takıldığın yer olursa sor

Bana bir iletişim adresinizi paylaşırmısınız rica etsem bu konuda yardıma ihtiyacım olabilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri