dc yi nasıl ac ye çeviricem

tommastir

Üye
Arkadaşlar ac voltajı dc nasıl geçvirceğini biliyorum ama dc yi nasıl ac ye çevirecem bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

Epeyi zor bir şey seçmişsiniz.
devreyi kendiniz yapacaksanız bu hepten zor.
bunun için dc/ac çevirici hazır var mı bilmiyorum.Ama SMPS(Switching Mode Power Supply) lerde ve ac motor sürücülerinde gerilim önce dc ye sonra tekrar ac ye çevriliyor.
DC gerilimi istenilen frekansta ve genlikte hızlıca anahtarlayarak yapıyor bunu.Bunun için de PWM denilen bu iş için yapılmış entegre kullanılıyor.Sonra ferrit nüveki bir trafo ile gerilimi yükseltiyor.
Ben de sadece çalışma mantığı olarak bir şeyler biliyorum.Bildiğim kadarıyla hesapları ve devresi baya karışıkmış

tommastir ' Alıntı:
basit demişsinde ben bu yazdığından hiç bişey anlmadım biraz açıklarmısın

tam olarak neyi anlamadın açıklarsan yardımcı olya çalışalım

ben 12 v dc yi 220 v ac ye çevirip buzdolabı vb cihazlar çalıştırmayı düşünüyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.

bahsettiğiniz alıcar çok yük harcaz (normal buzdolabı) araçlarda ki buzdolaplarından bahsediyorsanız küçük olanlar için yapabilir ama çektiği güçe ve akıma bağlı çünkü devre üzerinde bazı oynamalar yapak zorundasınız trafoyu büyütmek çıkış transistörlerine paralel bir kaç tane daha eklemek ,pcb üzerideki yolları lehimle doldurmak gibi bazı işlemler..

ama kullanıcak alıcıların yüklerini bilmek lazım

normal ev tipi bi buzdolabını çalıştırmayı düşünmüştüm bunun için bi devre varmı acaba elinde

inverter yada evirici ismiyle yök tez merkezinde tarama yapmanızı öneririm.

m-usta-fa üstad hayır yanıldınız
benim basettiğim UPS yani (Uninterruptible power supply) kesintisiz güç kaynağı değil. Zira ağır ve hantal oluyorlar. Bu yaştan sonra o ağırlığı kaldırırsak bel fıtığı oluruz mazallah.

Benim kastım resimdeki 12v to ~220v inverter gibi.yanlız benimkinin 600 tane volt amperi var

Saygılar

iyi de hocam bu zaten UPS in inverter kısmı,aküyü de siz bağlayınca başka bir adı var mı bunun
buna bir akü bağlarsın,bir de elektrik kesilince otomatik devreye girecek sistem ,olur sana ups

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,062
Son üye
elektronikcibirisi

Yeni konular

Geri