Dc seri motor reosta ile devir sayısı kontrolü

bilim adamı kimliğine sıra dışılık ve çılgınlık eklenince ister istemez kişiliği efsanelişiyor bu da maalesef gereğinden fazla anlam yüklemelerine neden oluyor.
edison'un attığı kazığı unutma. hakkında söylenen efsanelerin % 1i doğru olsa bile yeter. amerikalılar abartmayı sever ama, patentler yalan söylemez çalışması yada çalıştırılamasa bile...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
edison'un attığı kazığı unutma. hakkında söylenen efsanelerin % 1i doğru olsa bile yeter. amerikalılar abartmayı sever ama, patentler yalan söylemez çalışması yada çalıştırılamasa bile...

edison ve patentler konusunda yazılanların büyük çoğunluğunun doğru olduğuna inanıyorum. efsane diye bahsettiğim son projesiyle ilgiliydi üstadım.

Ben şu şekilde düşündüm bir türlü kafam almadı; reosta direnci artarsa sargılar üzerinden (uyartım ve rotor sargıları )geçen yük akımı azalır ve devir sayısı artmaz mı?
Ayrıca motor üzerinde düşen gerilim azalırsa devir sayısı artmaz mı
Sız, yabancı uyartımlı DC motordan bahsedıyor olabilirsiniz. J-K devresının gerılımi azaltıldığında, devir artar, Herhangi bir nedenle, uyartım gerilimi kesilirse, motor devri sonsuza yükselır ve parçalanır.

Bakın, yabancı uyartımlı DC motorlar.

Sız, yabancı uyartımlı DC motordan bahsedıyor olabilirsiniz. J-K devresının gerılımi azaltıldığında, devir artar, Herhangi bir nedenle, uyartım gerilimi kesilirse, motor devri sonsuza yükselır ve parçalanır.

Bakın, yabancı uyartımlı DC motorlar.
Benim kafamı karıştıran kısım başka.Eğer motordaki yük artarsa, yük akımı da artış gösterip devir sayısı düşüyor ve moment yükseliyor burası tamam . Diyelimki devir ayarı için reosta ile devredeki direnci arttırıyoruz bu durumda yük akımı nasıl tepki gösteriyor. Devredeki direnç arttıkça devir sayısında azalma meydana gelir diyor. Çok basit ama bir türlü kafam almadı

Ekli dosyalar

• seri-motor-baglanti-semasi.jpg
    seri-motor-baglanti-semasi.jpg
    4.8 KB · Görüntüleme: 5
Benim kafamı karıştıran kısım başka.Eğer motordaki yük artarsa, yük akımı da artış gösterip devir sayısı düşüyor ve moment yükseliyor burası tamam . Diyelimki devir ayarı için reosta ile devredeki direnci arttırıyoruz bu durumda yük akımı nasıl tepki gösteriyor. Devredeki direnç arttıkça devir sayısında azalma meydana gelir diyor. Çok basit ama bir türlü kafam almadı

endüktor sargısına (E-F) paralel devir ayar reostası bağlayıp devreyi sınarmısın lütfen.

iyi de yük akımını motor yükünü artırarak artırırsanız gerilim sabit kalacağı için motor devri düşer reosta ile yük artırımını gerilimi artırarak artırıyorsunuz dolayısı ile motor verdiğiniz güç artıyor motor gücünü artırırsanız devir artar motor gücünü düşürürseniz devir düşer

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri