seri port ile dc motorda hız ve yön kontrolü

merhaba arkadaslar , pic 16f877a ile dc motorda hız ve yön kontrolü yapıyorum hazırladıgım devreyi seri port rs232 ile kontrol etmem gerekiyor c # ile. internetten araştırma yaptım ama pek anlamadım nasıl yapmam gerekiyor önerileriniz nedir ? pic e yüklediğim program c++ işin icinden nasıl cıkcam yardımcı olabilir misiniz

Forumda programlama kısmında bu konu ile alakalı açılmış konular var.
Arama yapabilirsiniz. Ayrıca c++ programlama dilidir, pic'e yüklenmez.

Merhaba arkadaşlar; proje ödevimiz pic ile yaptıgımız dc motorda hız ve yön kontrolünü c# ile seri port kontrolü.
Henüz bu konuda yeterli bilgimiz olmadığı için nereden başlamamız gerektiğini bilmiyoruz.

Proje konumuz şöyle; kullandıgımız pic 16f877a seri port modelimiz de rs232.
Bunun için hazır kod var mıdır yoksa kendimiz mi yapcaz,
Arayüz kısmında seri porta veri gönderimi, , interrupt gönderimi nasıl olacak, hangi yolları izlemeliyiz ve önerdiğiniz web siteleri var mı?
Şimdiden teşekkürler

hepsini tek tek inceledim ama benim soruma halen cevap yok c++ da yazdıgımız programı hex koduna dönüştürüp yükledik zaten .

Merhaba Dostum,

Bahsettiğin projenin aynısını Visual Basic programlama dilinde yaptım. Role devresi aracılığıyla uzaktan kumandalı araba
kontrolü yaptım.

Program kısmında sana yardımcı olabilirim.

Zaten oldukça basit ve keyifli ser portla çalışmak.Kısaca arayüz programından bahsetmek gerekirse;
PC'ne bağlı rs232 nesnesinin COM numarasını öğren. Laptop kullanıyorsan USB-RS232 converter al. Ama 10-15 liralık
çin malı olanlardan alma.

Bu çeviriciyi bağladığın zaman. Bilgisayarım-Özellikler-Aygın Yöneticisi Altında COM/LPT Portlardan bulabilirsin.
Visual Studionun nimetlerden olan Serialport nesnesi bütün işi kolaylaştırıyor.

Denema amaçlı bir uygulama aç.
Forma 1 adet SerialPort nesnesi ekle.
Properties panelinden PortName kısmına PC'ne bağlı rs232 nesnesinin numarasını yaz. Örneğin; COM15.
Daha sonra buttonun click olayına;

serialPort1.Open();
serialPort1.Write("1");

yazdığın zaman serialport nesnesine string olarak 1 yollarsın.
Bu "1" devredeki PIC'e gider.
PIC'te gelen bu veriye göre işlem yapar.

Benim projemde PIC "1" değeri geldiğinde 1. Roleyi çekiyordu.

PIC kısmını sen ayarlarsın.Kalan kısımlarda destek olurum.
Hatta yapamazsan projeni istediğin gibi yapar sana atarım.

Kolay Gelsin.

cok cok tesekkür ediyorum peki bunun için pc ye bir program yüklemem gerekli midir ayrıca c++ kodlarımı c # göre uyarlamam gerekli sanırım değil mi

cok cok tesekkür ediyorum peki bunun için pc ye bir program yüklemem gerekli midir ayrıca c++ kodlarımı c # göre uyarlamam gerekli sanırım değil mi

Kodaları çevirmenize gerek yok zaten base (asıl) olan haberleşmedir (RS232).
Seri portdan gereken sinyali göndermeniz yeterli olacaktır. PC nizde kullandığınız arabirim uygulamasının opsiyonu yoktur.
VB, perl, etc. herhangi bir arayüz kullanarak yapabilirsiniz.
Bir program kullanmanıza gerek yok ama seri portunuza erişmek için ya bir kütüphane yada uygulama uzantısı kullanmak zorundasınız. Ben kendi sürücümü kendim oluşturacağım derseniz netde bir çok hazır kütüphane var alıp derliyebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Kodaları çevirmenize gerek yok zaten base (asıl) olan haberleşmedir (RS232).
Seri portdan gereken sinyali göndermeniz yeterli olacaktır. PC nizde kullandığınız arabirim uygulamasının opsiyonu yoktur.
VB, perl, etc. herhangi bir arayüz kullanarak yapabilirsiniz.
Bir program kullanmanıza gerek yok ama seri portunuza erişmek için ya bir kütüphane yada uygulama uzantısı kullanmak zorundasınız. Ben kendi sürücümü kendim oluşturacağım derseniz netde bir çok hazır kütüphane var alıp derliyebilirsiniz.

Kolay gelsin...

cok tesekkür ediyorum size fakat ben arayüz olusturmayı da bilmiyorum o konuda da yardımcı olabilir misiniz

Üzerinde PIC bulunan elektronik devreniz hazır mı?
PIC'in içinde program var mı?
Varsa hangi dilde yazıldı ve neye göre işlem yapıyor?

Uygulamayı C#'ta yapmak istiyorsan Visual Studio 2010 ya da 2012 kurman gerekir bilgisayarına.

hepsini tek tek inceledim ama benim soruma halen cevap yok c++ da yazdıgımız programı hex koduna dönüştürüp yükledik zaten .

Hazırlamış olduğun devreyi bilgisayar tarafında kontrol etmek istiyorsan bunun için seri portu kontrol eden bir yazılıma ihtiyacının oldugunun farkındasın ama bu programı yazmak için yazılım bilgin yok Sorun tam anlamıyla bu ise işini görecek bir uygulama yazarım Devrenin aldığı komutları yazıp nerde ne yapmasını isteyen bir senaryo hazırlayıp mail atarsan veya faceden ulasırsan yardımcı olurum..

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri