Dc seri motor reosta ile devir sayısı kontrolü

ykeles77

Üye
Arkadaşlar dc seri motorda yol vermede ve devir sayısı kontrolünde bilindiği gibi lmr veya qst reosta kullanılıyor. Fakat aklıma takılan bir konu var. Birçok kaynaktan baktığım üzere devredeki direnç artarsa devir sayısı azalır diyor. Bu nasıl oluyor yardımcı olabilir misiniz ?.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar dc seri motorda yol vermede ve devir sayısı kontrolünde bilindiği gibi lmr veya qst reosta kullanılıyor. Fakat aklıma takılan bir konu var. Birçok kaynaktan baktığım üzere devredeki direnç artarsa devir sayısı azalır diyor. Bu nasıl oluyor yardımcı olabilir misiniz ?.
Motor üzerinde düşen gerilim azalıyor. Gayet basit .

Motor üzerinde düşen gerilim azalıyor. Gayet basit .
Ben şu şekilde düşündüm bir türlü kafam almadı; reosta direnci artarsa sargılar üzerinden (uyartım ve rotor sargıları )geçen yük akımı azalır ve devir sayısı artmaz mı?
Ayrıca motor üzerinde düşen gerilim azalırsa devir sayısı artmaz mı

Ben şu şekilde düşündüm bir türlü kafam almadı; reosta direnci artarsa sargılar üzerinden (uyartım ve rotor sargıları )geçen yük akımı azalır ve devir sayısı artmaz mı?
Ayrıca motor üzerinde düşen gerilim azalırsa devir sayısı artmaz mı
Akim ve gerilim azalınca devir sayısı artan bir motoru mezarından tesla gelse yapamaz ( DC seri motorlu akülü lokomotiflerin bakımıyla ilgileniyorum iş yerinde. )

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri