Dc motor akım hesabı

tamirci34

Üye
Merhaba arkadaşlar 380v sürücü beslemeli 25kw Tacolu DC motorum var kaç amperlik sürücü kullanabilirim.
mevcut sürücü kullanılamaz halde etiket ve marka belli değil. torna makinası kullanılan alan.

Ekli dosyalar

• IMG_7291.PNG
    IMG_7291.PNG
    1.6 MB · Görüntüleme: 23
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ac motorlarda akım hesabı 1.5 kw ise 2 ile çarpıp ortalama akım hesabı yapılır . Dc motorlarda nasıl bilen varmı.

Arkadaşlar başlığı görünce altına yazma gereksinimi duydum.

Şöyle bir sorunum var silecek motoru kullanacağım bir projem var fakat hangi motor benim için uygun veya değil bunu araştırıyorum. Hesabıyla alakalı doküman sunabilecek olan var mı?
Piyasada gırla motor var ama hangisi bana uyar yada uymaz neye göre hesaplamam lazım ?
Hesaplamada nelere dikkat etmeliyim?
Motor redüktörlü ve enkoderli olacak .
Bana hesaplamada gerekli olan neler var neleri nereden hesaplarım o lazım.
Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar başlığı görünce altına yazma gereksinimi duydum.

Şöyle bir sorunum var silecek motoru kullanacağım bir projem var fakat hangi motor benim için uygun veya değil bunu araştırıyorum. Hesabıyla alakalı doküman sunabilecek olan var mı?
Piyasada gırla motor var ama hangisi bana uyar yada uymaz neye göre hesaplamam lazım ?
Hesaplamada nelere dikkat etmeliyim?
Motor redüktörlü ve enkoderli olacak .
Bana hesaplamada gerekli olan neler var neleri nereden hesaplarım o lazım.
Şimdiden teşekkürler.
projeni açıklamazsan uygun motoru nasıl belirleyeceğiz?

silecek motoru olmaz, olanı varsa da her halde tırlarda kullanılan 24 volt olanı olabilir ama benim için yine de zayıf
Evet 24V DC motor kullanacağım.
Sizin için neler lazım?
Şöyle ki ben motor önerisi istemiyorum zaten bu motorun torku(yüksüz ve yük altında) RPm(yüklü ve yüksüz) vs bu hesaplamaları neye göre yaparım.

doküman var mı bu konuda

alttaki linkte adam tofaş şahin silecek motoru kullanmış

Ac motorlarda akım hesabı 1.5 kw ise 2 ile çarpıp ortalama akım hesabı yapılır . Dc motorlarda nasıl bilen varmı.
DC motorda, P= I X V olarak biliyorum. Buna göre bu motor, 25 kw ıse;3 x 380 volt sürücü oldugunu düşünerek, sürücü çıkışıda 400 volt olmalı.
25000 /400= 62,5 amper cıkar. ama etıketde, 371 amper yazısı var, bağdaştıramadım.
110 volt DC bile beslense, 227 amper yapar, (fıeld /uyartım geriliminin 88 volt olmasından yola cıkarsam)
Yeni sürücü alacaksanız, bence motoruda AC yapın ve Ac sürücü alın, takometre/geri besleme olayınıda gözönüne alın.
Ayrıca motorda, frende var..DC de olsa, AC de olsa alaxagınız sürücü veya devrede bunları göz önune alın..

Evet 24V DC motor kullanacağım.
Sizin için neler lazım?
Şöyle ki ben motor önerisi istemiyorum zaten bu motorun torku(yüksüz ve yük altında) RPm(yüklü ve yüksüz) vs bu hesaplamaları neye göre yaparım.

doküman var mı bu konuda
Cok hesap bılemem de, tork hesabı yaparken, kulalnacagın devir de belirtmen gerekirmi..

Forum istatistikleri

Konular
129,350
Kullanıcılar
451,821
Son üye
abdllahblt

Yeni konular

Geri