Dc dogrultma hakkında bilgisi olanlar

exsenim

Üye
Lineer Guc kaynagi yapmak istiyorum araştırmaya basladim dogrultmada köprü diyottan nasil bir filtreleme yapmalıyım sadece kapasitor ile mi yapayım yoksa induktor kullanmali miyim en alt resimdeki gibiScreenshot_20191102_182646.jpeg

Ekli dosyalar

akivanc2

Üye
Lineer Guc kaynagi yapmak istiyorum araştırmaya basladim dogrultmada köprü diyottan nasil bir filtreleme yapmalıyım sadece kapasitor ile mi yapayım yoksa induktor kullanmali miyim en alt resimdeki gibiEkli dosyayı görüntüle 59090
En alttaki en idahal

kesmez

Profesyonel Üye
A B D yi tavsiye etmem. Bence en uygunu E.
F de iyi bir seçenek fakat başlangıç inrush akımı yüksek olur. C ve D de öyle.

MRE_06

Üye
Kesmes hoca doğru söylemiş. İlk olarak C ile başla daha sonra E seçeneğini araştır derim.

Konu Sah
exsenim

exsenim

Üye
Hocam bu f deki filtreyi yaparken bi henri hesabi gerekiyor mu buradaki sembol demir nuveli bobin dimi.
İkinci olarak iyi bi dogrultma yada filtreleme yapabilecegim bir yontem var mi saygılar tesekkurler
A B D yi tavsiye etmem. Bence en uygunu E.
F de iyi bir seçenek fakat başlangıç inrush akımı yüksek olur. C ve D de öyle.

kesmez

Profesyonel Üye
Henry hesabından daha önemlisi indüktörün direncidir, devamlı çekebileceğiniz akımıdır. Bu indüktör devreye enerji verildiğinde kondansatörün ani şarz olmasını engeller ve şebekeden gelebilecek yüksek frekanslı paraziti durdurur. Keşke değerini 1mh yapabilseniz. fakat 1mh 3 amper indüktör büyük ağır ve pahalı olur. Bunun yerine 100uh 3A kullanmak daha pratik olur.
3 amperi öylesine söyledim sizin ihtiyacınıza göre kendiniz seçeceksiniz.

Konu Sah
exsenim

exsenim

Üye
Hazirlayacagim bobin ferrit nuve mi olmalı attigim resimdeki gibi demir nuve mi olmali
Henry hesabından daha önemlisi indüktörün direncidir, devamlı çekebileceğiniz akımıdır. Bu indüktör devreye enerji verildiğinde kondansatörün ani şarz olmasını engeller ve şebekeden gelebilecek yüksek frekanslı paraziti durdurur. Keşke değerini 1mh yapabilseniz. fakat 1mh 3 amper indüktör büyük ağır ve pahalı olur. Bunun yerine 100uh 3A kullanmak daha pratik olur.
3 amperi öylesine söyledim sizin ihtiyacınıza göre kendiniz seçeceksiniz.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,859
Kullanıcılar
396,974
Son üye
mehmetaliuzun647

Yeni konular