Dc dogrultma hakkında bilgisi olanlar

exsenim

Üye
Lineer Guc kaynagi yapmak istiyorum araştırmaya basladim dogrultmada köprü diyottan nasil bir filtreleme yapmalıyım sadece kapasitor ile mi yapayım yoksa induktor kullanmali miyim en alt resimdeki gibi
Screenshot_20191102_182646.jpeg

A B D yi tavsiye etmem. Bence en uygunu E.
F de iyi bir seçenek fakat başlangıç inrush akımı yüksek olur. C ve D de öyle.

Kesmes hoca doğru söylemiş. İlk olarak C ile başla daha sonra E seçeneğini araştır derim.

Hocam bu f deki filtreyi yaparken bi henri hesabi gerekiyor mu buradaki sembol demir nuveli bobin dimi.
İkinci olarak iyi bi dogrultma yada filtreleme yapabilecegim bir yontem var mi saygılar tesekkurler
A B D yi tavsiye etmem. Bence en uygunu E.
F de iyi bir seçenek fakat başlangıç inrush akımı yüksek olur. C ve D de öyle.

Henry hesabından daha önemlisi indüktörün direncidir, devamlı çekebileceğiniz akımıdır. Bu indüktör devreye enerji verildiğinde kondansatörün ani şarz olmasını engeller ve şebekeden gelebilecek yüksek frekanslı paraziti durdurur. Keşke değerini 1mh yapabilseniz. fakat 1mh 3 amper indüktör büyük ağır ve pahalı olur. Bunun yerine 100uh 3A kullanmak daha pratik olur.
3 amperi öylesine söyledim sizin ihtiyacınıza göre kendiniz seçeceksiniz.

Hazirlayacagim bobin ferrit nuve mi olmalı attigim resimdeki gibi demir nuve mi olmali
Henry hesabından daha önemlisi indüktörün direncidir, devamlı çekebileceğiniz akımıdır. Bu indüktör devreye enerji verildiğinde kondansatörün ani şarz olmasını engeller ve şebekeden gelebilecek yüksek frekanslı paraziti durdurur. Keşke değerini 1mh yapabilseniz. fakat 1mh 3 amper indüktör büyük ağır ve pahalı olur. Bunun yerine 100uh 3A kullanmak daha pratik olur.
3 amperi öylesine söyledim sizin ihtiyacınıza göre kendiniz seçeceksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri