DALI yani adreslenebilir aydınlatma

emrekes

Üye
selam arkadaşlar. bitirme tezi olarak DALI (dijital adreslenebilir aydınlatma) konusunu inceliyorum. elinde bu konu ile ilgili döküman olan varsa paylaşabilir mi? ayrıca bu DALI nin fiyatı hakkında bilgisi olan var mı?:confused:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Benimde bitirme tezim için gerekli. Elinde doküman olan paylaşırsa çok sevinirim. Bağlantı şemaları , dali arayüzü kullanımı , yazılımı vs. Yardımlarınızı bekliyorum..

dali aydılatmada tüm florasanlara birbirine paralel olrak tek hat çekilir.Enerjide bu şekilde verilir.Uygun bir yere hareket sensörü konularak dalinin hareket olmadığında yanma şiddeti software kısmından ayarlanır.hER dalinin bir adeesi vardır.software kısmından siz bunu görebilirsiniz.Dal,i balastın diğer balastlardan farkı içerisinde frekansı değiştiren bir elektronik katın bulunmasıdır.Yanma şiddeti bu frekansın değişmesi ile ayarlanır.Aslında uzun mesafe gidebilen bir haberleşme protokulu (modbus can bus ) kullanmayı biliyorsanız ve elektronik ten de biraz anlıyorsanız yapımı çok zor değil düşüncesindeyim

valla güzel konu seçmişsin bende konut projeleri falan yaptım hiç bilmiyordum bu dali hatlarını ama AVM veya HASTANE projelerinde karşıma çıktı karmaşık gözüksede basit sistemler

merhaba ben aranıza yeni katıldım. dail system mesajınızdai link açılmıyor. linki tekrar kontrol edersek sevinirim

Selamlar.... Kısaca... Digital Adressable Line Interface : DALI

Yıllar önce.... PC kumandalı ; Renkli flouresant plazma ( RGB ) Sistemini bir mekana tridonic / osram elektronik balastları kullanarak uyguladım bana oldukça basit geldi donanımları devreye almaktan ziyade yazılımı oldukça kullanıcı dostuydu.... grafik eğrilerle bile senaryo oluşturabiliniyor...

Fakat piyasada çok da tercih edilen bir sistem değil ve yazılımlarla desteklenip geliştirilmediği sürece öylede kalıcak gibi....

Sahada en çok kullandığım dali donanımlar; DİĞER PROTOKOLLERLE olan dönüştürücüleri..... Artık daha çok kullanılan sistem instabus .....

Yinede benim en çok tercih ettiğim belkide instabus daha türkiyede emeklerken....önceden tanışmamız nedeni ile LON.....

Master yaparken hazırlamış olduğum ve yayınlanan bu makalemi ve elimdeki dökümanları ihtiyacı olana aşağıdaki mail adresimden gönderebilirim.Makale teorik olup içerdiği konu başlıkları aşağıdaki gibidir.Aklınıza takılan birşey olursa çekinmeden sorun.
Makalenin Konu Başlıkları :
ÖZET
GİRİŞDALI’ya Niçin İhtiyaç Duyuldu?DALI’nın Yapısı ve Çalışması DALI elektronik balastın DALI kontrol üniteleri ile bağlantı şemasıDALI’nın kullanımına bir örnek1-10 V analog kontrol sistemlerine kıyasla DALI’nın ana özellik ve faydalarıKullanım AlanlarıDALI ve Bina Yönetimi SONUÇ

hasayhan_47amynetcom

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,947
Son üye
aleynasari

Yeni konular

Geri