DALI (Digital Addressable Lighting Interface)

iverim

Üye
Herkese merhaba

Dönem projem için DALI (Digital Addressable Lighting Interface) ile ilgili bir çalışma hazırlamam gerekiyor. Arayüzün nasıl kullanıldığı, neler yapılabildiği ve hatta referans olması açısından birkaç basit örnek programı paylaşabilirseniz sevinirim.

Aranızda profesyonel olarak bu konu ile ilgilenenler veya ilgilendiğini bildiğiniz firmalar varsa yardımcı olabilecek firmaların iletişim bilgilerini paylaşırsanız çok sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
...bu DALI denilen olay, sanırım, digital sinyal haberleşmesi ile aydınlatmanaın kumanda edilmesi... burada, bilmen gereken şey, bunun bir yazılımla dijital komutlamayı halletmen gerektiği ve ayrıca bilgisayarın bir portunu kullanarak bunu yapmandır. tek bir port yeterli diye tahmin ediyorum ki tek bir portla, sadece bir pinle yapacağın dijital haberleşme birkaç aydınlatma birimini(ampul, flöresan) kumanda edebilirsin... yazılımını araştır: bu yazılımda, hangi pini nasıl ve kaç sayı kombinasyonuna uyacağına bakmak... gerisi programlama ve basit elektronik bilgisi...

2010 DALI Yarışma Birincisi
Award Winner DALI Award 2010
Minas Gerais Kamu İdare Kompleksi (Brezilya)

Yer:
Minas Gerais / Brazil

Yapım Yılı:
2008

DALI Montajları:
2009
Mimar:
Oscar Niemeyer
Aydınlatma Dizaynı:
LUMENS Engenharia / Peter Gasper
DALI Kontrolörleri:
WAGO - DALI arabirimi ve EnOcean kablosuz kontrol 750-841, 750-641 ve 750-642 DALI modül
OSRAM - DALI balast
QTI-DALI 2x28/54 DIM - 18,000 adet
QT-DALI T/E 1x18-57 DIM - 12,000 adet
DALI CON 1-10 - 300 adet
T5 28W ve 54W / DULUX D/E lamba
Ugulama açıklaması
· Minas Gerais in yeni kamu yönetim kompleksi 530 milyon USD yatırım ile gerçekleştirildi. 800.000 metrekare toplam alanda 270.000 metrekare kapalı alan inşa edildi. Toplam 6 bina Resmi Ofisler, 2 sekreterya binası, Gösteri merkezi, Oditoryum, Servis hizmetleri binası, Yiyecek alanları, restourantlar, ve toplantı odaları. 5000 araçlık 6 adet park alanı, merkezi su alanı, destek ve klima merkezi burada yer alan birimlerdir. CODEMIG adlı kamu kuruluşu bu projenin yapılmasını yürütmüştür. Bu yeni merkez COFINS hava alanı yakınına inşa edilmiştir. Eski binalar ise restore edildikten sonra kültür alanlarına dönüştürülecektir.
Projenin Amacı:
- Esneklik (açık alanları kolayca değiştirebilmek.)

Herbir kat 7000 civarında lamba içeriyor ve her bir lamba tek tek adreslenebilmekte ve farklı gruplara atanabilmektedir. Bu kontrol yapısının basitleştirilmesini ve EnOcean anahtarlar ile kablosuz olarak kumanda edilmesini sağlamaktadır. Bu bu denli geniş bir alanda yapılan nadir uygulamalardan biridir.

- Arıza tesbiti ( Bakım bölümünü email ile bilgilendirme )

Lamba ve anahtarların kontrolü, bakımı, servis ömürlerinin hesaplanarak arıza öncesi değiştirilmeleri için periyodik bakım uygulaması

- Aydınlatma kontrolü ( ışık şiddetinin ayarlanması )

Ek olarak gün ışığına bağlı olarak ortam aydınlık şiddetlerinin ayarlanması ve maksimum düzeyde enerji tasarrufu sağlanması.

- Scada sistemi ile tam bir entegrasyon

Ethernet tabanlı WAGO kontrolörler kullanılarak merkezi kontrol sistemine ulaşımın basite indirgenmesi sağlanmıştır. Bu ethernet kontrolörlere takılı bulunan WAGO DALI master modülleri ile de tam saha entegrasyonu sağlanmıştır.

DALI uygulanmasındaki temel prensip:

Klasik anlamda yapılacak guruplama uygulamalarının karmaşıklığının üstesinden gelerek sistem kontrolünü basitleştirmek.

Her bir lamba yada gurubun Enocean kablosuz anahtarı ile kontrolünü sağlayarak esnek bir kontrol ortamı yaratmak

Servis zamanlarını minimize edecek kontrol sistemi geliştirmek

Enerji tasarrufundan aydınlık kontrolü ile faydalanmak

WAGO 2008 yılında da en iyi 2. lik ödülüne layık görüşmüştü. Uygulama Madrid İspanya’ da gerçekleştirilmişti

bu yazılan tüm aksiyonlar çalıştığım binada daha küçük çaplı olarak kullanılyor.wago bu konuda çok iyi.

Bir üniversitede ben yapıyorum şuan, yarışma kapsamı kadar alan vardır.
Dali göründüğü kadar kolay değil, daha doğrusu bizim firmalar herşeyi baştan sağma yapıyorlar.
6 katlı bir binayı 1 ayda ancak bitirebildim. Nedeni bu konuda eletrik firmaları yeni çoğu hayatında hiç DALI modül görmemiş sistemi bilmeden yaparız deyip trilyonluk işlere balıklama dalıyo sonra da batıyolar. DALI gerçekten baya esneklik sağlıyor aydınlatma otomasyonuna ama zorluklarıda çok.
Bu iş için biraz da sabır gerekiyor, işin içine girince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Kolay Gelsin...

Arkadaşlar ben istanbulda bir türlü bulamıyorum dali balast varmı bildiğiniz yer,

İzmirde bende adres alsam?=

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri