Daire içi elektrik hakkında.

muh4mm3d

Üye
Abilerim merhaba, konuya direk gireceğim.
Biz evde 5 kişi yaşıyan bir aileyiz, bizim evimizde kullanılan elektrikli cihazlar şunlardır:
Haftada 1 çamaşır makinası
Haftada 2, 3 defa bulaşık makinası
Buzdolabı
Ayda 1 fırın
10mt şerit led
Ve bilgisayar (modem, şarj adaptörleri)
Oda lambaları sürekli yanmaz.

Şöyle durum var bu çalışan cihazlara rağmen elektrik faturamız 2 ay önce 323 tl gelmiş olup, 1 ay da buzdolabını çektik ve fatura 233 tl ye düşmüş oldu ve biz 1 ay boyunca sayacı kontrol etmeye başladık. Günlük Kw/h değerleri sürekli oynama yapıyor. Aynı şeyler düzenli çalıştığı hâlde kimi 1 gün 7 kw yakmış olup kimi 1 gün de 12 kw yakmış bulunmaktayız. Şöyle yapılanları hesaba katınca bu yakılan cihazlara bu kadar yüksek günlük kw yazılması müthiş abes kaçıyor.

Şimdi evimizde kurutma makinası yok, elektrikli ısıtıcı yok, elektrik süpürgesi kolay kolay çalışmıyor. Ketıl hiç çalışmıyor diyebilirim. Ayda 3 4 defa anca, ayda 3 4 defa desek bile günlük kullanımda bu değeler cidden çok fazla.

Elektrik sayacını kontrol ettiğimiz zaman, daire içi sigortaları kapattığımız zaman sayaç yazma yapmıyor. Şöyle bir durum da var: Nötr ve Toprak arası voltaj değer ölçümü yaptığım zaman 2,80 - 3 arası değişiyor ama akşam 8 gibi tekrar Nötr-Toprak ölçümü yapınca 5 volt gözüküyor. Böyle yapması anormal bir durum olduğunu göstermiyor mu?

Luna marka elektronik sayacımız( bina dışı çok tarifeli 3 fazlı 4 telli aktif) olup L1 L2 L3 sembolleri sürekli yanıp sönüyor yani sellektör atıyor tabir-i caizse. Sayacın fazlarının yanlış girildiğini düşünüyorum.

Evimize gelen elektrikçi ise daire içi topraklamada kaçak olduğunu söyledi.

Ben forumdaki insanların da fikirlerini almak istiyorum. Ne yapabiliriz bu elektriğe, sayaca, tesisata?

Lütfen bilgisi olan insanların cevap yazmasını istiyorum.

Bu arada ekleme yapayım. Üst komşumuzda kurutma makinası olup, ufosunun da sürekli yanıp, elektrik süpürgesinin de sürekli çalışmasından dolayı onlara da 340 tl fatura geliyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tesisatınızda yada kullanılan cihazların birinde yada birkaçında toprağa sızıntı var muhtemelen evinizde kaçak akım koruma rölesi var mı? Eğer yoksa sorunun kaynağın belirttiğim nokta olabilir.Kaçak akım pens ampermetresi ile tespiti yapılabilir.

Son düzenleme:
Abilerim merhaba, konuya direk gireceğim.
Biz evde 5 kişi yaşıyan bir aileyiz, bizim evimizde kullanılan elektrikli cihazlar şunlardır:
Haftada 1 çamaşır makinası
Haftada 2, 3 defa bulaşık makinası
Buzdolabı
Ayda 1 fırın
10mt şerit led
Ve bilgisayar (modem, şarj adaptörleri)
Oda lambaları sürekli yanmaz.

Şöyle durum var bu çalışan cihazlara rağmen elektrik faturamız 2 ay önce 323 tl gelmiş olup, 1 ay da buzdolabını çektik ve fatura 233 tl ye düşmüş oldu ve biz 1 ay boyunca sayacı kontrol etmeye başladık. Günlük Kw/h değerleri sürekli oynama yapıyor. Aynı şeyler düzenli çalıştığı hâlde kimi 1 gün 7 kw yakmış olup kimi 1 gün de 12 kw yakmış bulunmaktayız. Şöyle yapılanları hesaba katınca bu yakılan cihazlara bu kadar yüksek günlük kw yazılması müthiş abes kaçıyor.

Şimdi evimizde kurutma makinası yok, elektrikli ısıtıcı yok, elektrik süpürgesi kolay kolay çalışmıyor. Ketıl hiç çalışmıyor diyebilirim. Ayda 3 4 defa anca, ayda 3 4 defa desek bile günlük kullanımda bu değeler cidden çok fazla.

Elektrik sayacını kontrol ettiğimiz zaman, daire içi sigortaları kapattığımız zaman sayaç yazma yapmıyor. Şöyle bir durum da var: Nötr ve Toprak arası voltaj değer ölçümü yaptığım zaman 2,80 - 3 arası değişiyor ama akşam 8 gibi tekrar Nötr-Toprak ölçümü yapınca 5 volt gözüküyor. Böyle yapması anormal bir durum olduğunu göstermiyor mu?

Luna marka elektronik sayacımız( bina dışı çok tarifeli 3 fazlı 4 telli aktif) olup L1 L2 L3 sembolleri sürekli yanıp sönüyor yani sellektör atıyor tabir-i caizse. Sayacın fazlarının yanlış girildiğini düşünüyorum.

Evimize gelen elektrikçi ise daire içi topraklamada kaçak olduğunu söyledi.

Ben forumdaki insanların da fikirlerini almak istiyorum. Ne yapabiliriz bu elektriğe, sayaca, tesisata?

Lütfen bilgisi olan insanların cevap yazmasını istiyorum.

Bu arada ekleme yapayım. Üst komşumuzda kurutma makinası olup, ufosunun da sürekli yanıp, elektrik süpürgesinin de sürekli çalışmasından dolayı onlara da 340 tl fatura geliyor.
Sayın Emodiyatör'ün belirttiği gibi Kaçak Akım Rolesi yoksa, taktırın. Bu şekilde bir toprak kaçağı olup olmadığı anında belli olur.
Sayacın bozulmuş olma ihtimali mevcut. Bir dilekçe vererek kontrolünü isteyin.

TOPRAK KAÇAK AKIM ÖLÇÜM

Son düzenleme:
10mt. Şerit led eğer çok kullanılıyorsa aşırı sarfiyatın sorumlusu olabilir. 1 saat boyunca sadece şerit ledi çalıştırp sarfiyatını sayaçtan ölçün. Şerit ledler dekoratif amaçlıdır aydınlatma amaçlı kullanıldığında uzunluğuna göre elektrik sarfiyatı diğer aydınlatma amaçlı ledlere göre daha çok olur.

10mt. Şerit led eğer çok kullanılıyorsa aşırı sarfiyatın sorumlusu olabilir. 1 saat boyunca sadece şerit ledi çalıştırp sarfiyatını sayaçtan ölçün. Şerit ledler dekoratif amaçlıdır aydınlatma amaçlı kullanıldığında uzunluğuna göre elektrik sarfiyatı diğer aydınlatma amaçlı ledlere göre daha çok olur.
1 gün boyunca kapalı tuttuk sayaçta değer değişmedi ne yazık ki :(
Tesisatınızda yada kullanılan cihazların birinde yada birkaçında toprağa sızıntı var muhtemelen evinizde kaçak akım koruma rölesi var mı? Eğer yoksa sorunun kaynağın belirttiğim nokta olabilir.Kaçak akım pens ampermetresi ile tespiti yapılabilir.
Bu dediğiniz röleden yok. Sayaçtan çıkıyor, sayacın üstündeki sigortaya giriyor oradan daireye geliyor direk sigortalardan eve dağıtılıyor.
Sayın Emodiyatör'ün belirttiği gibi Kaçak Akım Rolesi yoksa, taktırın. Bu şekilde bir toprak kaçağı olup olmadığı anında belli olur.
Sayacın bozulmuş olma ihtimali mevcut. Bir dilekçe vererek kontrolünü isteyin.
Muhtemelen dilekçe verip kontrol sağlayacağız. Çünkü L1 L2 L3 yazılarının aynı anda yanıp sönmesi bana bi sıkıntı olduğunu söylüyor ama apartman olduğu için ne derece fark eder bilmiyorum.

Son düzenleme:
@muh4mm3d
"Luna marka elektronik sayacımız( bina dışı çok tarifeli 3 fazlı 4 telli aktif) olup"

Aboneliğiniz -faturanız- çok tarifeli mi?

Eğer öyleyse akşam 17-22 arası yaklaşık 1,5 kat fazla fiyatlandırılır.
Bu saatlerde elektrik kullanımını azaltmaya çalışın.

Saat 22 den sonra çamaşır bulaşık vb. çalıştırın.

@muh4mm3d

Aboneliğiniz -faturanız- çok tarifeli mi?

Eğer öyleyse akşam 17-22 arası yaklaşık 1,5 kat fazla fiyatlandırılır.
Bu saatlerde elektrik kullanımını azaltmaya çalışın.

Saat 22 den sonra çamaşır bulaşık vb. çalıştırın.
Yok, Tek zamanlı tarife kullanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri