Düğüm gerilimi

İşlemsel yükselteç sorusu hangisi, ekler misin

Soruyu ekledim. Bu kısmı wikipedia'dan aldım.
PID (İngilizce: Proportional Integral Derivative) yöntemi, endüstriyel kontrol sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir geri besleme denetleyicisi yöntemidir. Bir PID denetleyici sürekli olarak bir hata değerini, yani amaçlanan sistem durumu ile mevcut sistem durumu arasındaki farkı hesaplar. Denetleyici süreç kontrol girdisini ayarlayarak hatayı en aza indirmeye çalışır.

Burada da bir gerilim kıyıcının çıkış gerilimini, yük üzerinden geçen akımdaki değişim ve giriş gerilimindeki dalgalanmalardan etkilenmeyecek şekilde hassas bir şekilde ayarlayabilen bir geri besleme düzeneği tasarlamanızı istiyorlar.

Doğru cevap 6.20645 Volt.

..iki kaynağın yönleri aynı değilmi?

Bir tanesi hem ters duruyor, hem de eksi bir değer. Devre benzetim programında da hesap yaptırdım.

dugumgerilimi.png

Ben e noktasını sanki toprakla birleşecek gibi algılamışım.
O zaman soruyu şöyle mi anlıyoruz.
Bir voltmetre ile e noktası ve toprak arasındaki gerilim.

Ben açıkcası hesaplamaya girişebilirdim ama işin kısa yoluna gittim simülasyon programına değerleri girdim ve simüle ettim. Artık tahmin ettiğim bir değer çıktı 1.5 ile 2 volt gibi bir değer çıkar demiştim aşağıdaki gibi bir voltaj çıktı.

-1.69 volt cıkıyor sonuç. Kol okımı 98 ma çıkıyor.

Adsız.png

-7.2 voltluk gerilim kaynağını ters bağlamak gerekiyor. + ucu aşağıya bakacak.

Zaten bu soruda asıl dikkat çekilmek istenen nokta bir gerilim kaynağının gerilimi ile,iki ucu arasındaki gerilimin her zaman aynı olmadığını vurgulamak anladığım kadarıyla.

Çünkü gerilim bildiğim kadarıyla iki manada kullanılıyor : gerilim ve gerilim farkı.

1446705325795211.jpg

-7.2 voltluk kaynagin arti ucu zaten asagi bakiyor.

Cizimimde hatami var? Ben anlayamadim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri