Ayarli Güç Kaynaklari Üzerine Bir Soru

Under Ground

Profesyonel Üye
Piyasada çok değişik ayarlanabilir çıkış geriliminde labaratuar tipi güç kaynakları var . 0-15 volt 2 A ya da 0-30 volt 5 A gibi . Bunlarla ilgili merak ettiğim bir husus var. Bu güç kaynaklarının maksimum akımı bütün ayarlanan gerilim değerleri için mi geçerli ? Yoksa düşük gerilim değerlerinde daha yüksek akımları verebiliyor mu ? @taydin , @serkan_48 , @ozgurece35 ne dersiniz ?
Kendime bir adet edinmek istiyorum ufak tamir işleri için. Araştırma yapıyorum.

* 0-15 volt 2 A ; maksimum ,15V da 2A verir, atıyorum , 6V da, 9V da, 12 V da hep 2A akım verir.
*0-30 volt 5 A ; maksimum 30V da 5 A verir, atıyorum 6V da, 9V da, 12 V da, 24V da hep 5A akım verir.
Voltaj ayarlı , akımı da ayarlı tercih ederseniz size daha yararlı olur.

* 0-15 volt 2 A ; maksimum ,15V da 2A verir, atıyorum , 6V da, 9V da, 12 V da hep 2A akım verir.
*0-30 volt 5 A ; maksimum 30V da 5 A verir, atıyorum 6V da, 9V da, 12 V da, 24V da hep 5A akım verir.
Voltaj ayarlı , akımı da ayarlı tercih ederseniz size daha yararlı olur.
Zaten voltaj ve akim ayarlı bakıyorum üstadım.

Atx kasa PSU dan kendiniz de yapabilirsiniz.
Artık öyle incik boncuk şeylere göz nuru dökecek kadar kendimi genç ve enerjik hissetmiyorum . 20 sene önce olsaydı belki .
Atx kasa PSU dan kendiniz de yapabilirsiniz.
Takipte oldugum elektronik kart tamiri kanalları var . Çok profosyonel olan bir tanesi arızalı kartlara küçük voltajlar vererek ısınan eleman tespiti ile bir çok tamir yapabiliyor . 2 voltta mesela 3 amper çeken arızalı kartlar görüp çok şaşırdım. Bu durumda mesela 2 amper verebilen güç kaynağı bu işi kaldırmaz büyük ihtimalle .

Son düzenleme:
Artık öyle incik boncuk şeylere göz nuru dökecek kadar kendimi genç ve enerjik hissetmiyorum . 20 sene önce olsaydı belki .

Takipte oldugum elektronik kart tamiri kanalları var . Çok profosyonel olan bir tanesi arızalı kartlara küçük voltajlar vererek ısınan eleman tespiti ile bir çok tamir yapabiliyor . 2 voltta mesela 3 amper çeken arızalı kartlar görüp çok şaşırdım. Bu durumda mesela 2 amper verebilen güç kaynağı bu işi kaldırmaz büyük ihtimalle .

Evet 2 amper zaman gelecek size yetmeyecek. 0 - 30 volt 0 - 5 amper bir guc kaynagi alırsanız bir çok işinizi görecek. 2 amperlik olan zaman zaman sizin taleplerinize yetisemeyebilir.

Piyasada çok değişik ayarlanabilir çıkış geriliminde labaratuar tipi güç kaynakları var . 0-15 volt 2 A ya da 0-30 volt 5 A gibi . Bunlarla ilgili merak ettiğim bir husus var. Bu güç kaynaklarının maksimum akımı bütün ayarlanan gerilim değerleri için mi geçerli ? Yoksa düşük gerilim değerlerinde daha yüksek akımları verebiliyor mu ? @taydin , @serkan_48 , @ozgurece35 ne dersiniz ?
Kendime bir adet edinmek istiyorum ufak tamir işleri için. Araştırma yapıyorum.
Kolay gelsin, ben de aynı düşünce ile (yapmak ile uğraşmayayım dedim) 5 adet tezgah üstü güç kaynağı var ancak Ali Expreste görünce ucuzluğuna dayanamadım 30V 10 A switch mode- soğutması fanlı, bir tane aldım iki sene önce.
Oldukça memnunum, ancak şimdi baktım, fiyatlar uçmuş aldığım Longwei Marka fiyatı 2300 civarı.

Yapmak isterseniz, bir inceleyin,

https://www.pcbway.com/blog/technol...ply_using_LM2576_[Buck_Converter__CC_CV].html

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri