CNC'de 3 eksen (X-Y-Z) prob kullanan var mı?

Ar-kur-Tek

Profesyonel Üye
Sayın arkadaşlar;

Başlıktan da anlaşılacağı üzere CNC makinesinde 3 eksen (X-Y-Z) prob kullanan var mı diye bir sorum var.

Eğer kullanıyorsa bunu hazır mı satın aldınız? kendiniz mi yaptınız? Her iki durumda da makineye nasıl bağlayıp nasıl ayarlar yaptınız bilgi verirseniz sevinirim.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bu aleti yapmak ciddi teknoloji gerektiriyor.Siz ne amaçla kullanmayı düşünüyorsunuz?

Eksen sıfırlama amacındayım. Ciddi teknoloji derken yazılım tarafımı zor yoksa probun kendisini mi yapmak.Netten baktığımda DIY olarak yapan bir kaç kişiye denk geldim.Aletin kendisini yapmak sorun değilde bunu makineye nasıl tanıtır ve çalıştırırım hiç bir fikrim yok.

Evet probun kendisi. DİY olarak yapabilirsiniz yapanda vardır mutlaka.Hassasiyetine bakmaj lazım.Başka sıfırlama yöntemleride var hem ucuz hem pratik.
https://meonotomasyon.com/urun/mekanik-kenar-sifirlama-probu/

Teşekkür ederim sayon @koçlu lakin benim derdim makinenin kendisi 3 köşeden kendi sıfırlasın.Yoksa örneğini verdiğiniz mekanik sıfırlama probu (namı diğer dansöz) için her köşe için ayrı ayrı ayar yapmak gerekecek ve en önemlisi z ekseni için ayrı bir prob gerekecek.

Mikron seviyesi bir hassasiyet gerekmiyor..En fazla mm'nin %1 olur ki oda en fazla..

Böyle birşey bana da lazım. Mach3 te offset kısmından yapılıypr galiba ama daha önce hiç kullanmadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri