Cnc yapiminda karsilastigim sorunlar

gumush

Üye
Ilk tasarim su sekildeydi. Bazi sorunlar nedeniyle tasarimi degistirmelimiyim diye dusunuyorum.

W2xa9SQ.png

Simdi karsilastigim sorunlar sunlar
Sigmalar disindaki kisimlar 6mm alu ve punch kesim abkant ile bukum seklinde olacakti. Ancak sonuclar bekledigim gibi olmadi.
Ornegin Z ekseninde abkant sonrasinda deliklerin tam olarak karsi karsiya gelmesi gerekiyordu ancak azda olsa kacikliklar oldu.

Ote yandan 6mm alu olarak kesilen parcalarda kenarlar tam olarak duz acilar tam olarak 90 derece olmadi. Bunun otesinde 6mm bekledigimden cok daha esnek oldu :(

Kt42I3C.png

Diger bir konu arabalarda ortaya cikti. Iki araba olunca deliklerin duz bir cizgi uzerinde olmasi hassas bir konu oluyor. Arabalar tek olarak bile azda olsa bir direnc ile harekete basliyor. Asagidaki gibi arabalari birlestirince hareket iyice zorlasti. ( iki arabayi elimde tutarak hareket ettirdigimde plaka bagli haline gore belirgin daha rahat hareket ediyor )

hxj7Sbr.png

Diger bir konuda spindle degisikliginde oldu , ilk basta kress taslama motoru ile tasarimi yapmistim ama simdi 2.2KW hertz spindle var. (6-7kg) Boyuk cok daha yuksek baglanti yerleri farkli.
Tasarim sirasinda vidali mil baglanti aparatinin ray arabalarinin bitimi ile ayni hizaya gelecek sekilde tasarlamistim. Boylece ilave bir parca gerekmeyecekti. Ancak bu durumda mil sonunda motorun nema34 olmasi nedeniyle motor arabalarin uzerinde bir noktada bitiyor. Yani uzun spindle olur ise o zaman spindle'in uzeri motor ile kesisebilir.
cYd4Sqs.png

uBquUVh.png

Yan duvarlarin acili olmasi agirlik merkezini asagidaki arabalarin arasinda tasimama izin veriyordu.
4zWuBLG.png

Parcalarin genel durumu bu sekilde.

muDXJRn.png

psTV6rs.png

Simdi alternatiflerim ;

Tasarimi tamamen degistirmek :(

Sadece Z'yi yeniden tasarlamak ?

Abkant ile katlama yerine tum parcalari daha kalin 10mm yada 15mm olarak frezede kendim hazirlamam yada lazerde kestirmem ve sonra katlama yerine vida ile birlestirmem.

bence motorların gücü müsait
yan aluminyumları demirden kestirseydiniz keşke
bikaç iç boşaltma ile çok fazla ağır olmaz gibime geliyor. ben de bir makine yapıcam demirden düşünüyorum hatta bulursam çelik.

size birkaç sorum olacak
sanırım arabalar şahin rulmandan alınma shn model arabalar.
elinizle kontrol edince rayın üzerinde boşluk yapıyorlar mı
daha doğrusu çok sıkı demişsiniz öyle anlıyorum

birde arabaların büyüklüğü olarak ne kullandınız 25 mi ?
ben de x ve y eksenine geniş 25 z eksenine de dar 20 düşünüyorum

aha. Gumush hocam gabi'deki gumuss sen misin yahu? :) Aklıma da geldi ama nick farklı olunca değildir dedim. Çizimlerinden tanıdım.

Yanlar kutu profil sigma profil ve ya 20 mm AL .
Spindle dokunacak olursa gerektiği kadar yükselteme ve ya z motoru triger ile yana(arka) alma.

Arabaların zorlaması sıyırıcılar yüzünden olur.
Onları sökersen rahatladığını görürsün ama olmazsa olmaz parçalardır.
Eh haliyle dördü bir arada olunca mukavemeti hissedilir boyutlarda olur .
4.5Nm ve 5mm vida için sorun teşkil etmez.

bence motorların gücü müsait
yan aluminyumları demirden kestirseydiniz keşke
bikaç iç boşaltma ile çok fazla ağır olmaz gibime geliyor. ben de bir makine yapıcam demirden düşünüyorum hatta bulursam çelik.

size birkaç sorum olacak
sanırım arabalar şahin rulmandan alınma shn model arabalar.
elinizle kontrol edince rayın üzerinde boşluk yapıyorlar mı
daha doğrusu çok sıkı demişsiniz öyle anlıyorum

birde arabaların büyüklüğü olarak ne kullandınız 25 mi ?
ben de x ve y eksenine geniş 25 z eksenine de dar 20 düşünüyorum

Haklisiniz. Bir bosluk yok aksine baslangicta direnc var gibi. Arabalari sahinrulman'dan aldim.
X ve Y 2 ser araba genis model , Z dar model ikiser araba seklinde oldu.

Yanlar kutu profil sigma profil ve ya 20 mm AL .
Spindle dokunacak olursa gerektiği kadar yükselteme ve ya z motoru triger ile yana(arka) alma.

Arabaların zorlaması sıyırıcılar yüzünden olur.
Onları sökersen rahatladığını görürsün ama olmazsa olmaz parçalardır.
Eh haliyle dördü bir arada olunca mukavemeti hissedilir boyutlarda olur .
4.5Nm ve 5mm vida için sorun teşkil etmez.

Tamamdir. Bu sekilde olmasina sevindim , ben acaba sonradan motorlari cok zorlarmi diye endise ediyordum.

Simdi sakin bir sekilde tekrar baslayacagim once Z'yi tasarlayip sonra uygulayacagim. Gelisme oldugunda bu konudan yazmaya devam ederim.

Birde kazim bey bu kutu profil 45x45 profil degil degil mi ? Aslinda 15mm aluminyum aldim bile 6063 du yanilmiyorsam.

Yeni duruma gore tasarimi guncelleyip tekrar gonderecegim. Goruslerinizi beklerim.

45*45 değil de daha bir "kılıçlamasına" olsa daha uygun.
Mesela :
40*120 ve ya 45*180 gibi

Sigma Profil - Sigma Profiller

Ama almışsın artık 15mm AL dene hatta öyle devam et sonra artık bir cenecen olduğu halde istediğin yeni tasarımı ya da parçaları kendin yapabilirsin.
Çalışırken izleyerek hatalar daha bir güzel görülür.
Mdf den bile ne işler çıkabiliyor 15 mm AL neden olmasın ?

45*45 değil de daha bir "kılıçlamasına" olsa daha uygun.
Mesela :
40*120 ve ya 45*180 gibi

Sigma Profil - Sigma Profiller

Ama almışsın artık 15mm AL dene hatta öyle devam et sonra artık bir cenecen olduğu halde istediğin yeni tasarımı ya da parçaları kendin yapabilirsin.
Çalışırken izleyerek hatalar daha bir güzel görülür.
Mdf den bile ne işler çıkabiliyor 15 mm AL neden olmasın ?

MAkina yapan makina = robot yapan robot! Gelecek yakın.

Arabalardaki sıkışma gibi görünen zorlamanın bir sebebide yük yemeyle alakalıdır.Yükü yiyince daha rahat hareket edecektir.Elle bile anlaşılır denendiğinde.Arabanın üzerine bastırmadan ve bastırarak hareket ettirdiğinizde ikisi arasındaki farkı göreceksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,468
Kullanıcılar
450,408
Son üye
omerbehlulka

Yeni konular

Geri