Cnc Yapıyorum Yardım Edermisiniz?

kardeşim tütün falan içme sakın sigara iç daha iyi.
ben da 2 aydır içmiyorum bıraktım sigarayı.. hiç kullanma daha iyi.. iki günde bir sigaraya vericeğin parayı cebine at..

inşallah hocam bende öyle düşünüyorum... ALLAH yardımcım olsun

SİGARAYI BIIIIRRRRRAAAAAAKKKKKKK...

Ben 1 seneden fazla oldu. Kalp krizi geçirdim. Yedi damar by-pas oldu. Çektiğim şeyleri yaşayacağımı bilsem. Bir milyon gün yaşayacağımı bile bilsem 1 tek sigara içmezdim. HAstaneye girdiğim günden beri içmiyorum çok şükür.
Sigarayı bırakmana yardımcı olacaksa, delik deşik vücudumdan görsellerde gönderebilirim. İçin kaldırırmı bilmem.

Tek birşey söyliyeyim şu an bile çok geç ama ne kadar çabuk bırakırsan o kadar iyi.

Abicim büyük geçmiş olsun bırakma yolundayım inşAllah başaracağım. Yüce Rabbim dert keder vermesin kendine iyi bak abi.

Hocam Allah CC şifalar versin gelmiş geçmiş olsun.

Ömer Bayezit hoca , yapay kalb üzerinde çalışırken bazı bilgiler verdi ve numuneler gösterdi.
Kalb rahatsızlığı ile başvuranlara kafadan soruyorlar.
Sigara içiyormusun , ailede kalb krizinden giden var mı ..
Adamın birinin kapakcıklar değişmiş.
Yapay kapakcık takılmış.
Söz dinlememiş, sigaraya devam ilaçları kullanmamış yiyeceklere dikkat etmemiş , o kapakcıklarda çalışamaz hale gelmiş.
Çıkarmışlar yenisini takmışlar.
Orijinal kapakcıklar ve değişen yapay kapakcığı bir sıvıda saklıyorlar.
Aslında sigara içenlerin evlerinde birer adet ortalık yerde durmalı .
Görüntüsü bile dehşet verici.
Çıkarılan yapay kapakcığı bana verdiler , deneylerde kullanmam için.
Üzerindeki birikintileri maket bıçağı ile zor kestim temizledim .

Küçük yaşlarda marifetmiş gibi başladığım sigarayı 25 sene kadar içtim.
Özel kutulara saklar bir müddet daldıktan sonra bir taşın üstüne tüner yakardım sonra dalışa devam.
Sanki hiç zararı yok gibiydi.
Bebelerim kokuyorsun diye öptürmez olduklarında düşünmeye başladım.
Sonra karar verdim ve bıraktım , çok şükür Rabbime.
Bırakınca anlaşılıyor.
Sabah kalkınca boğazını temizlemeye uğraşırsın hemen bir şeyler atıştırıp ağzındaki kötü hisden kurtulmaya çalışırsın , her nefesde kelebekli koyun gibi hırlar durursun.
Sorsalar sigaranın bana zararı yok dersin.
Etrafındaki insanların neler çektiğini bilmezsin ne kokusu ben kokmam dersin...
.
.
Fakat ne kadar yazsak boş .
Laf dinlemez bunlar.
Sallandıracaksın bir kaç tanesini meydanda bak nasıl bırakıyorlar...:D

Valla Doğru söylüyorsun hocam neler duyuyor görüyoruz yine de sağlığımızı da paramızı da yolda bulmuş gibi davranıyoruz. Emanet olan canımıza eziyet ediyoruz. Bırakacağım İnşallah.

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim.

Umarım konu sahibi alması gereken dersi alabilir. Hem bütçesi için hem sağlığı için.

Abi ben anladım yapmam gerekeni BIRAKIYORUM.. inşALLAH

Öncelikle bütün büyüklerime selam eder ellerinizden öperim.
Yaklaşık 1 aydır kendi cnc mi yapmak için araştırma yapıyorum.Çizilmiş projeler,step motorlar,sürücü kartları vs vs bütün bunları araştırarak öğrendim.Sonuç olarak 100cmX80cm lik cnc yapmayı planlıyorum.Bu cnc tezgahta 3mm kontraplaktan kesim işleri ve 10cm kadar ağaç parçada oyma işleri yapmayı planlamaktayım.Siz değerli büyüklerimden sistem hakkında bazı bilgiler ve tavsiyeler rica ediyorum.
1- x-y-z eksenleri için şahin rulmanda satılan hazır kızak sistemlerini mi tercih etmeliyim yoksa uygun fiyatlı çözümleri mi ?
2- x ekseninde 1 metrelik hareket olacağı için hangi step motor kaç nM olmalıdır?
3- x ekseninde gijon somun ikilisi mi sağlıklı olur yoksa başka önerileriniz var mıdır?
4- Kullanacağım elektronik kart hangisi olmalıdır ?
5- Şasi için hazır planlardan mı yoksa kendi tasarladığım projeden mi yararlanmam sağlıklı olur?
6- Spindle motor tercihim nasıl olmalıdır?
7- y (80cm) eksenindeki ve z eksenindeki step motor kaç nM olmalıdır?

''Başkalarının hatalarını yaşayarak öğrenmek aptallıktır.'' sözünü dikkate alarak foruma çok büyük emeği geçen değerli büyüklerimizin yardımlarını bekliyorum.
Araştırma ve bir şeyler ortaya koyma ruhuyla yanıp tutuşan bir fizik tedavi ve rehabilitasyon öğrencisi olarak :) yardımlarınızı ve desteklerinizi bekliyorum.
Sürçi lisan ve sagısızlık ettiysem affola..Şimdiden teşekkürlerimi sunar iyi geceler dilerim.

Eray Demir - Kütahya

Yaklaşık 1 aydır kendi cnc mi yapmak için araştırma yapıyorum.Çizilmiş projeler,step motorlar,sürücü kartları vs vs bütün bunları araştırarak öğrendim.Sonuç olarak 100cmX80cm lik cnc yapmayı planlıyorum.Bu cnc tezgahta 3mm kontraplaktan kesim işleri ve 10cm kadar ağaç parçada oyma işleri yapmayı planlamaktayım.Siz değerli büyüklerimden sistem hakkında bazı bilgiler ve tavsiyeler rica ediyorum.
1- x-y-z eksenleri için şahin rulmanda satılan hazır kızak sistemlerini mi tercih etmeliyim yoksa uygun fiyatlı çözümleri mi ?
2- x ekseninde 1 metrelik hareket olacağı için hangi step motor kaç nM olmalıdır?
3- x ekseninde gijon somun ikilisi mi sağlıklı olur yoksa başka önerileriniz var mıdır?
5- Şasi için hazır planlardan mı yoksa kendi tasarladığım projeden mi yararlanmam sağlıklı olur?

''Başkalarının hatalarını yaşayarak öğrenmek aptallıktır.'' sözünü dikkate alarak foruma çok büyük emeği geçen değerli büyüklerimizin yardımlarını bekliyorum.
Araştırma ve bir şeyler ortaya koyma ruhuyla yanıp tutuşan bir fizik tedavi ve rehabilitasyon öğrencisi olarak :) yardımlarınızı ve desteklerinizi bekliyorum.
Sürçi lisan ve sagısızlık ettiysem affola..Şimdiden teşekkürlerimi sunar iyi geceler dilerim.

Eray Demir - Kütahya

şu an için cnc router için hem mekanik hemde elektronikte şahin rulmandan ucuzu yok. eksen ölçülerini mail atarsın sana gerekli malzemeleri listelerler.

yanlız baştan bir seçim yapman lazım.

lineer kızak ray mı yoksa alt destekli mil mi kullanacaksın. arada dağlar var. tabii lineer kızak ray kullanırsan çok daha iyi olur.
vidalı mil mi kullanacaksın yoksa yazdığın gibi gijon mu kullanacaksın. yine arada dağlar var. imkanın varsa vidalı mil kullanırsın.

ağaç işleyeceğin için eksenlerin tümünde step motor olarak 86HS45 yeterli. ileride başka malzemede işlerim dersen motorları biraz daha büyük almanda fayda var. 3 adet ayrı ayrı sürücü, bir adet güç kaynağı ve 1 adet eksen kontrol kartı alman lazım. onlarda 5 eksen kontrol kartı vardı diye hatırlıyorum. 60-70 TL civarıydı bir sorarsın. işini görür senin.

bence tam ne istediğini belirten şahin rulmana bir mail at ve listeyi eline al. sonra çıkacak rakama göre ne kullanacağına karar ver.

şimdiden kolay gelsin. başarılar..

Eray Demir - Kütahya

Foruma hoşgeldiniz, şu konuyu okuyunuz sorduğunz bütün soruların cevabı burada var.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...-router-yapimi-fotograf-video-aciklamali.html

Şahin Rulman en ucuz malzeme sağlayıcıdır Türkiyedeki ama hangi malzemenin seçileceği ve nasıl kullanılacağını bilmezseniz 1500 liraya maledeceğiniz makinayı 3000 liraya da maledebilirsiniz. konuyu okuyun ekstra sorunuz varsa cevaplayalım.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Şahin rulmanla görüştüm uygun bir malzeme listesi sundular pazartesi inşaallah sipariş edeceğim sonrasında montaj :) bu değerli forumla gelişmeleri fotoğraflarla paylaşacağım.Tekrardan herkese teşekkür ederim.

Eray Demir

[MENTION=278682]prontobasso[/MENTION] abicim mail adresini rica etsem özelden bi kaç şey sormam lazım sana :eek:

Değerli Abilerim ,
Malzemelerim geldikten sonra şasede hatalar yapıp tüm mekaniği alt üst etmek istemiyorum.Şase planınız varsa yardımlarınızı rica ediyorum..saygılarımla

eray demir

Forum istatistikleri

Konular
128,604
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Geri