cnc sürücü ve motor kurulumu hakkında yardım

sezar42

Üye
arkadaşlar mrb ben kendi çapımda bir cnc yapmaya çalışıyorum kontrol kartını aldım motorları ise eski bir yazıcıdan söktüm step motorlar 4 uçlu bunların hangisi a- a+ b- b+ bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim netten biraz araştırma yaptım ama bulamadım

motorların ve aldığım cnc kontrol kartının resimlerini buraya yükledim yardımlarınızı bekliyorum
teşekkür ederim

img0967ju.jpg
img0968pa.jpg
img0970gs.jpg
img0971u.jpg

Ben yerinde olsam o motorlarla hiç uğraşmam. Ama illa uğraşacağım diyorsan. Motor uçları bulma konusunda yardımcı olacak bir başlık ve motoruna ait bilgiler;

Motor uçları bulma konusu;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/4-kablolu-step-motoru-nasıl-çalıştıra-bilirim.4439/

Motorcatalogu;
http://www.nisiki.net/Catalogues/Motors/Hybrid/Hybrid Series Step Motors.pdf Kablo renkleri aşağıda yazıyor, genede her ihtimale karşı step motordan anlayan birisine uçlarını buldur.

Tüm sorumluluk sana aittir.Kolay gelsin...

stepmotor.jpg

rame türk verdiğin cvp lar için teşekkür ederim
verdiğin linklere baktım ama bana faydalı olmadı tek öğrendiğim ohm metre ile ölçülere
bulunabiliyormuş bunun nasıl yapıldığını bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim

Yapmak istediğiniz cnc nin çalışma aralaığını belirtirseniz bu motorlarla iş yapabilirmisiniz yardımcı olmaya çalışabiliriz. Bu motorlar genellikle seninde söktüğün yazıcılardan çıkar fakat sen hiç düşündünmü x ekseninde çalışacak olan motor ne kadar ağırlığı kaldıracak. Yazıcıda ne kadar bir agırlıkla nasıl bir yükle çalışıyordu. Ramertürk ustamın dediği gibi bu motorlar işine yaramaz. Bu sebeple makinanın büyklüğüne göre en az 3.0A 2-3 nm arası bir motor işini görecektir.

rame türk verdiğin cvp lar için teşekkür ederim
verdiğin linklere baktım ama bana faydalı olmadı tek öğrendiğim ohm metre ile ölçülere
bulunabiliyormuş bunun nasıl yapıldığını bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim

Verdiğim Linkte bunu anlatıyordu zaten.

cevabı uzun uğraşlarım sonucunda kendim buldum.sizinle paylaşmak istedim belki bazı arkadaşlara yardımcı olabilirim..
Step motorlarda uçları ya kataloguna bakarak ya da basit metotlarla bulabiliriz.

Örnegin elimizde 4 ucu olan bir step motor oldugunu farz edelim.
Bir ölçü aleti ile uçlar arasında direnç ölçümü yaparsak
ohmmetreden sadece A - B arasında ya da C - D arasında bir
direnç degeri okuyabiliriz. A - C, A – D ya da B – C, B – D
uçarının birbirleri ile baglantıları olmadıgı için ohmmetrede hiç
bir deger okuyamayız (ohmmetre sonsuz direnç gösterir). Bu yol
vasıtasıyla hangi uçların birbiri ile baglantılı oldugunu yani motor
bobinlerinin karsılıklı uçlarını belirleyebiliriz. (Bipolar Sargı
Tipi)
Eger elimizdeki motorun 6 ucu varsa, bu kez yine bir ölçü aleti
yardımıyla uçlar arasında direnç ölçümü yaparak hangi üç ucun
birbiri ile baglantılı oldugunu buluruz. Sekilde O1 ve O2 ortak
uçlardır. Dolayısıyla A – B arasında ölçülen direnç A - O1 ya da B
– O1 arasında ölçülen direncin 2 katıdır. Aynı sekilde C – D
arasında ölçülen direnç C – O2 ya da D – O2 arasında ölçülen
direncin 2 katıdır.
Bazı motorlarda Unipolar sargıda iki bobinin ortak ucu dısarıya tek kablo ile çıkarılabilir.

Bu durumda step motorun 5 ucu mevcuttur.
Bazı unipolar step motorların sargılarından ayrı ayrı uçlar
çıkarılabilir. Bu durumda da step motorun 8 ucu mevcuttur.
. Yapılması gereken yine bir ölçü aleti yardımıyla
hangi uçların birbiri ile baglantılı oldugunu belirlemektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri