4 kablolu step motor'u nasıl çalıştıra bilirim ?

affe

Üye
4 kablolu bir step motorun kablo uçlarını nasıl belirliye bilirim ve nasıl çalıştıra bilirim? yardımcı olursanız sevinirim...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
En kolayi, marka ve modeli ile Internet'te arayıp tipini, kablolarinin neler oldugunu ve ne tip sürücü ile sürüldügünü öğrenmek.

elimdeki motoru disket sürücüden söktüm.dört kablolu bir step motor. üzerinde marka olarak açıklayıcı bişi yok sadece m-20A 5*13b yazıyo.disket sürücüsü baya bir eskiydi internetten bulmam biraz zor :D

Ekte, disket sürücülerden çıkan adım motorlarının özellikleri ve nasıl sürüleceği ile ilgili bazı bilgiler var.

Ekli dosyalar

• flpystpr.txt
    6 KB · Görüntüleme: 125
cevabı uzun uğraşlarım sonucunda kendim buldum.sizinle paylaşmak istedim belki bazı arkadaşlara yardımcı olabilirim..
Step motorlarda uçları ya kataloguna bakarak ya da basit metotlarla bulabiliriz.

Örnegin elimizde 4 ucu olan bir step motor oldugunu farz edelim.
Bir ölçü aleti ile uçlar arasında direnç ölçümü yaparsak
ohmmetreden sadece A - B arasında ya da C - D arasında bir
direnç degeri okuyabiliriz. A - C, A – D ya da B – C, B – D
uçarının birbirleri ile baglantıları olmadıgı için ohmmetrede hiç
bir deger okuyamayız (ohmmetre sonsuz direnç gösterir). Bu yol
vasıtasıyla hangi uçların birbiri ile baglantılı oldugunu yani motor
bobinlerinin karsılıklı uçlarını belirleyebiliriz. (Bipolar Sargı
Tipi)
Eger elimizdeki motorun 6 ucu varsa, bu kez yine bir ölçü aleti
yardımıyla uçlar arasında direnç ölçümü yaparak hangi üç ucun
birbiri ile baglantılı oldugunu buluruz. Sekilde O1 ve O2 ortak
uçlardır. Dolayısıyla A – B arasında ölçülen direnç A - O1 ya da B
– O1 arasında ölçülen direncin 2 katıdır. Aynı sekilde C – D
arasında ölçülen direnç C – O2 ya da D – O2 arasında ölçülen
direncin 2 katıdır.
Bazı motorlarda Unipolar sargıda iki bobinin ortak ucu dısarıya tek kablo ile çıkarılabilir.

Bu durumda step motorun 5 ucu mevcuttur.
Bazı unipolar step motorların sargılarından ayrı ayrı uçlar
çıkarılabilir. Bu durumda da step motorun 8 ucu mevcuttur.
. Yapılması gereken yine bir ölçü aleti yardımıyla
hangi uçların birbiri ile baglantılı oldugunu belirlemektir.

4 uÇlu step motorun yÖnÜ nasil deĞİŞtİrebİlİrİz

step motora gönderilen adım komutları tam ters işleme tabi tutulur genelde yön değiştirme işlevi DIR diye adlandırılır.
iyi çalışmalar...

arkadaşlar ULN2003 'ü 4 kalolu step motorda çalıştıra bilien varmı varsa lütfen yardımlarınızı bekliyorum tşkkür ederim şimdiden

bende kuluçka makinasındaki tabloları aşağı yukarı hareket ettirmek için step motor kullanmak istiyorum.alacağım motorun kaç kablosu olması gerekir.sadece bir ipi ileri ve geri saracak.bilgilendirirseniz sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri