Çıkma Step Motor Alınır Mı ?

hexsagon

Üye
Merhabalar projem için step motora ihtiyacım var sıfır ucuz step motorlar 200-250 civarında, sahibinden 50 tlye çıkma satan da var trendyoldan yenilenmiş diyip 150 ye satan da. Bütçem biraz kısıtlı robot kol yapmaya çalışıyorum sizce çıkma alsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım ?

Merhabalar projem için step motora ihtiyacım var sıfır ucuz step motorlar 200-250 civarında, sahibinden 50 tlye çıkma satan da var trendyoldan yenilenmiş diyip 150 ye satan da. Bütçem biraz kısıtlı robot kol yapmaya çalışıyorum sizce çıkma alsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım ?
Sargılarında sorun olmaz pek.
Rulmanlarında aşınmadan dolayı sorunlar olabilir.
Rulman boşluğu büyük olursa istediğin hassasiyeti elde edemezsin. Adım atlama gibi sorunlar olur.
Rulman fiyatlarıda çok pahalı. Step motorun kendisi kadar tutabilir.

facebookta polonya elektronik diye arat, ikinci elde garantili bir arkadaştır.

sahibinden üzerinden param güvende ile satış yapmıyor istanbul dışından alacağım
bak güzel insan, ben kolay kolay kefil olmam ve kişi (alışveriş) tavsiyesi vermem. adamdan 10 yıldır malzeme alıyorum bu güne kadar yamuğunu görmedim. güven meselesi sen bilirsin. whatsapp tan yazışırsın, havaleni yaparsın, malın gelir.

Ahmet beye (polonya elektronik) selam söyleyin...

Bende kefilimdir kendisine.2 defa dükkanına gitmişliğim vardır İstanbul'da.

Ayrıca kendisi bir koli ve paketleme uzmanıdır.Ben hayatımda bu kadar titiz paket yapıp kargo gönderen birini görmedim.

Ahmet beye (polonya elektronik) selam söyleyin...

Bende kefilimdir kendisine.2 defa dükkanına gitmişliğim vardır İstanbul'da.

Ayrıca kendisi bir koli ve paketleme uzmanıdır.Ben hayatımda bu kadar titiz paket yapıp kargo gönderen birini görmedim.
dediğim gibi ben kimseye kefil olmam, marka veya kişi tavsiye etmem. (polonya elektronik hariç) dürüst insan ne diyebilirim ki?
@Ar-kur-Tek ustam, nasuh mahruki'nin kurtarma derneğinde kazazedeye psikolojik destek için katılacaktım, davet etmişlerdi. ona el sallayınca ben de onlara el salladım. arama kurtarma çocuk oyuncağı değil. doğayı bileceksin, yaşamı bileceksin değil mi?

Ben farklı farklı bir sürü aldım hayatta sıfır almam artık. en kötü mil yamuk çıktı birisinin onun dışında sıkıntı yok. Bazı yazıcılarda kullanılan nema23 ler var sağlam oluyor hurdacılar topluyor onlara denk gelirseniz hem fazlalık diye ucuz satıyorlar.

Motorda mekanik bir hata varsa görebilirsiniz.
Ancak kullanım hatası varsa, özellikle çalışırken çok ısınmış, 50 derecenin üstüne çıkılmış ise, mıknatıslar ısı ile manyetik özelliğini yitireceğinden, motor torku çok azalır.
Bunu motoru yerine monte etmeden önce çalıştırırken basit bir düzenekle anlayabilirsiniz.
Birz daha usta olanlar, bütün sarım oçlarını kısa devre ederken el ile motoru çevirmeye,çalışırlar motor çok zor döne. Bu "zor"luk , tecrübenize göre çok şey ifade edebilir.
Ama motoru çeviriken tork ölçmek ve ısınmasına bakmak daha doğrudur.

Motorda mekanik bir hata varsa görebilirsiniz.
Ancak kullanım hatası varsa, özellikle çalışırken çok ısınmış, 50 derecenin üstüne çıkılmış ise, mıknatıslar ısı ile manyetik özelliğini yitireceğinden, motor torku çok azalır.
Bunu motoru yerine monte etmeden önce çalıştırırken basit bir düzenekle anlayabilirsiniz.
Birz daha usta olanlar, bütün sarım oçlarını kısa devre ederken el ile motoru çevirmeye,çalışırlar motor çok zor döne. Bu "zor"luk , tecrübenize göre çok şey ifade edebilir.
Ama motoru çeviriken tork ölçmek ve ısınmasına bakmak daha doğrudur.
Cevabınız için çok teşekkür ederim ne yazık ki motoru test edebileceğim bir düzeneğim yok ama bu konuyu araştıracağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri