CNC-Router ile torna aynasının ayağını yapmak?

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Tornada geniş ve uzun bir malzemenin iç kısmını işlemek için uzun ayna ayağı takımı işlemeyi düşünüyorum ama bu ayaklar 3 boyutlu olduğu için tavsiyelerinize ihtiyacım var.

1 ve 2. fotoğraflardakiler cnc'den ziyade tornada yapılmış. O kısmı kolay ama işledikten sonra 3 eşit parçaya kesme işi biraz zor gibi.

3. fotoğraftaki gibi birşey geçiyor aklımdan. Aynanın içine giren kısımları nasıl işleyeceğimi kafamda netleştiremedim. Her tarafı ayrı ayrı işlemek gerekiyor. Ama nasıl.

Satın al demeyin çünkü komple aynayı değiştirmem lazım.

Tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Ekli dosyalar

• pin_jaws_l.jpg
    pin_jaws_l.jpg
    60.4 KB · Görüntüleme: 39
  • 89-2_750.jpg
    89-2_750.jpg
    78.8 KB · Görüntüleme: 39
  • ch05.jpg
    ch05.jpg
    18.5 KB · Görüntüleme: 40
İlk sorumun yanı sıra bir tavsiye daha alayım.

CNC'de çelik veya demir işleyenleriniz oldu mu? İşlenebilir mi? Spindle hızı, feedrate, kesme sıvısı önerilerinizi alabilir miyim?

Çelik deyince bir çok türevi var. Bizim mütevazi CNC'lerimizde işlenebilecek kıvamda çelik alaşımlarının kodlarını biliyor musunuz?

Son düzenleme:
Torna ayağını uzatmak çözüm değil.
Uzun parçalar için lunet kullanılır.
Uzun ayak ancak yumuşak parçaları yakalamak için kullanılır.
Piyasa bu iş kaynak ile hal eder.
Kalite aynaların değişik ayakları olur.
Yumuşak ayaklar tornalamak içindir gibi..
Yenisini yapmaya uğraşma en azından burada anlatma.
2m3frde.gif

İmkansız değil ama akıllıca değil.

Demiri nereden buldun ?
Demir saf halde elementtir diğer elementlerle yaptığı alaşımlara çelik denir .
Piyasada çelik satılır demir değil.
Yoksa sen ısıl işlem görmüş sertleştirilmiş çeliklere mi çelik diyorsun ?
Sert metaller yüksek hızlarda işlenmez.
6000 bile çok gelebilir , 50-100 ...
Değişkeni çok .
Soğutma olsa bile ki o sadece malzemeyi ve takımı korur , sistem ne kaldırır bilinmez.
Deneme yanılma.
Önce az ilerleme az talaş ama her zaman kalite kesici.

Malzeme mühendisliği başlı başına bir mühendislik dalı ...

İlk soruma ek olarak:

Benim torna bızdık sınıfından olduğu ve işleyeceğim malzemenin çapı 60mm, uzunluğu 100mm olduğu için o ölçülerde bir lunet bulamam. Bulsam da benim tornaya takamam.

Neden anlatmayacakmışım? Sonuç fiyasko bile olsa tecrübedir. Burda sadece başarılı işleri mi anlatacağız?

Metal çeşitlerini ve alaşımlarını bilmiyorum. Bilsem size sormazdım. Demir bulamazsın derken, sanayide demir çelik satan işyerleri demir satmıyorlar mı? Ne demek istediğini anlayamadım.

Hayır demir değil çelik satıyorlar en adi diye tanımlananda bile alaşım vardır , dolayısı ile çelik diye tanımlanır.
60*100 için ayak uzatmaya gerek yok.
Az paso düşük ilerleme çok az yağ .
Ayak yapıncaya kadar lunet yap daha kolay ve gerekli.
Yarım ay gibi yapabilirsin.
Sport un yanına bağlan tipte de olabilir , takımla beraber kayar.

Parça uzun olunca "zırlıyorsa" ayna ayağından değil fener milinden şüphelen.

hımm. Luneti cnc'de kessem olur mu acaba. Bunu bir düşüneyim. Teşekkürler.

Kazım abinin demek istediği :)
Çelik, demir elementi ile genellikle %0,2 ila %2,1 oranlarında değişen karbon miktarının bileşiminden meydana gelen bir alaşımdır. Çelik alaşımındaki karbon miktarları çeliğin sınıflandırılmasında etkin rol oynar. Karbon genel olarak Demir'in alaşımlayıcı maddesi olsa da demir elementini alaşımlamada Magnezyum, Krom, Vanadyum ve Volfram[1] gibi farklı elementler de kullanılabilir. Karbon ve diğer elementler demir atomundaki kristal kafeslerin kayarak birbirini geçmesini engelleyerek sertleşme aracı rolü üstlenirler.
(alıntıdır)

Selamlar tornada delik ici icin once bi markap ucu salip arkadan patlat sonra farkli caplara gore delik kateri ile gir eger cok tirlama olursa gordigin pasoyu azalt eger boy kurtarmazsa 100mm nin 50mm sine bi gir bi ters cevir tekrar gir derimm...
Demir genel bi tabir makina isinde celik var st 37 1030 1040 malzeme bildigimiz tabirle demir oluyo makina konsirüksiyonlarin geneli bu ama is birazdaha nitelik isterse karbon oranina gore kalite artmakta...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

..st 37 1030 1040 malzeme bildigimiz tabirle demir oluyo ..

Yazdıkların çelik kodları , demir diye anılmazlar.

St xx eski kodlama , 1mm2 kesitinde 1 mt uzunluğunda çelik telin akmadan taşıyabileceği kg ağırlığa göre adlandırılır.

KARBONLU ÇELİKLER / Cömert Çelik İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...=ptyxwbTD4W78qSVR9vtsIg&bvm=bv.69411363,d.ZGU

Bu güzel bir belgedir saklayın :

http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...bezyl7NBAp1ISrzOA&sig2=6-ez63qoOVC-JKXHbTIpuQ

Kazim abimm dogrudur piyasada genellikle demir diye bu malzemeye deniyo kimisi imalatada ayni seyi soyluyor...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,231
Kullanıcılar
450,028
Son üye
Metnnbyk

Yeni konular

Geri