CNC Kullanımı İçin Yararlı Videolar

Ettim. Biliyorsunuz ben bu clamp işine çok kafa yordum. Bu da denediğimden biri idi. Hesapta tabla altına koyduğum mıknatıs, malzeme üstüne koyduğum mıknatısı çekip sıkacaktı. Öyle basit bir mıknatıs ile de denemedim. Üstteki parçamda L şeklinde olacak bu şekilde de sağa sola kaymayacaktı. Cnc'de rezonans diye birşey oluyor. Eğer o rezonans olmasa belki şu vacumm padleri bile pasif halde tutacaktır.

En son pnomatik mengene yaptım. O da her iş için yeterli olmuyor. Şimdi eğer olursa vakum pod(tabla) değil yapmak gibi bir niyetim var. Onu da istenilen boyuta uygun şekiilde ayarlacak şekilde yapmalı. Tabla olan düz işlerde işe yarıyor ve altında malzeme harcamak zorunda kalıyorsunuz.

Ettim. Biliyorsunuz ben bu clamp işine çok kafa yordum. Bu da denediğimden biri idi. Hesapta tabla altına koyduğum mıknatıs, malzeme üstüne koyduğum mıknatısı çekip sıkacaktı. Öyle basit bir mıknatıs ile de denemedim. Üstteki parçamda L şeklinde olacak bu şekilde de sağa sola kaymayacaktı. Cnc'de rezonans diye birşey oluyor. Eğer o rezonans olmasa belki şu vacumm padleri bile pasif halde tutacaktır.

Denemenizde kullanılan mıknatısların sayısını ve büyüklüklerini (veya adresini) verebilirseniz bizlere de yardımcı olacaktır. Mıknatısı tabla altına yerleştirdiyseniz, uzaklık nedeni ile gücü önemli oranda azalmış olabilir.

Benim önerim tablaya kolay bağlanabilen bir alü levha ve üst tarafında, dairesel veya düz sıralar (dikdörtgen) halinde yer alan mıknatıslar. Levhanın içine açılan fatura ve diş sayesinde yüzeye sıfır (veya yakın) bağlanmış mıknatıslar. Eğer doğrudan manyetik metal iş parçası bağlamak için kullanılmayacaksa, ilk levhaya simetrik ve mıknatıslar birbirine bakacak şekilde yerleştirilen ikinci bir levha daha yapılması. İkinci levhanın üst yüzeyi iş parçasını bağlayabilecek şekilde düzenlenebilir. Çift levha yani çift mıknatıs tutma gücünü de artıracaktır.

Karşılıklı iki mıknatıs (çift levha) kullanılması durumunda kuvvet iki katına çıkmasa da büyük oranda artacaktır. 20 nolu mesajdaki ürün için 110 kg kaldırma kuvveti verilmiş. Çinli satıcı abartmıştır deyip biz bu kuvveti bir yerine bir çift mıknatıs için doğru kabul edersek ve dörder mıknatıslı iki levha için;
4x110kg=440 kg bir kuvvete, yaklaşık yarım tona karşı gelir. Malzemeyi bağladığımızda kaldırma kuvvetinden daha çok yanal kuvvetlerde zorlanacaktır. Levhalar birbiri üzerinde kolay kaymayacak şekilde tasarlanabilir. Mıknatıs sayısı veya kalınlığı gerekirse artırılabilir. Deneyip görmekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Neomidyum mıknatısların fiyatı son yıllarda önemli oranda düştü. Mıknatısların kalite farkları da önemli olabilir. 50 mm çapında olanın kalınlığı 5 mm, daha kalınını ben görmedim. 30x10 mm boyutlarındaki dairesel mıknatıstan daha fazla sayıda kullanmak daha uygun olabilir. Manyetik tabla deneyimi olan arkadaşlar, tutma kuvveti hakkında daha iyi yorum yapabilir.

Son düzenleme:
Ya ben bir klamp yapmıştım yarın resimlerini burada paylaşırım. Cnc routerlar için çok güzel iş görüyorhem malzemeyi sehpaya basıyor hemde yatayda kilitliyor. T kanallı sehpalarda çok harika çalışıyor. Yada mdf de civata yerine ağaç vidası kullanılabilir

Ya ben bir klamp yapmıştım yarın resimlerini burada paylaşırım. Cnc routerlar için çok güzel iş görüyorhem malzemeyi sehpaya basıyor hemde yatayda kilitliyor. T kanallı sehpalarda çok harika çalışıyor. Yada mdf de civata yerine ağaç vidası kullanılabilir

Görünen parçalar pim mi? Parçaya nasıl bağladınız? Malzeme cinsi nedir? Sizce sert alümiyumdan da (7075) yapılabilir mi?
Benzer amaçlı, hazır satılan yerli ürünler var ancak pahalı ayrıca büyük kanallı tablalar için.
Teknik çizimi var mı?

Görünen parçalar pim mi? Parçaya nasıl bağladınız? Malzeme cinsi nedir? Sizce sert alümiyumdan da (7075) yapılabilir mi?
Benzer amaçlı, hazır satılan yerli ürünler var ancak pahalı ayrıca büyük kanallı tablalar için.
Teknik çizimi var mı?

2082 kalıp çeliğinden yaptık. 7075 den elbette olur. göbekte M5 civata var sağ ve solunda pim var. teknik çizimlerini isteyen olursa parasolid olarak atabilirim.

Şakül kullanılarak makinenin yatay hale getirilmesi.

Tornanın yataylığının X ekseni yönünde ayarlandığı videyodan kısa notlar; Şakülün bağlandığı çubuğun boyu kısa olursa hassasiyet azalıyor, uzun olursa durağan hale geçmesi zaman alıyor, örnekte 130 cm kadar seçilmiş. Kullanılan metal lamanın düz olması gerekiyor. Şakülün ucu sol yanda lama üzerinde işaretleniyor, sağ (uzak) taraftaki fark, ayağın yükseklik ayarı ile düzeltiliyor.

İkinci el profesyonel bir CNC frezenin yatay yerleştirilmesinden başlayıp X, Y ve Z eksen kontrol ve ayarlarının nasıl yapıldığının anlatıldığı bir videyo serisi. Konu göründüğünden daha karmaşık. Amatör makineler için biraz lüks olsa da ayarların nasıl yapılması gerektiğini merak edenler veya bu tip makinelerle çalışanlar için ilginç olabilir;

CNC Machine Setup and Alignment Part 1: Introduction
youtube 4HWuhbhySpw

Son düzenleme:
Sac (ince metal) üzerinde, katlanmış bir bez parçası kullanarak ve düşük devir hızı ile büyük çaplı düzgün dairesel delik açılması;

Tornada iş parçasının paralelliğinin hızlı ve doğru şekilde, ayna yüzeyine bağlanan alü yükselticiler (distans-standoff) yardımı ile sağlanması;

Kosinüs hatası

Salgı komparatörü kullanırken doğru ölçüm yapabilmek için, ölçüm kolunun ölçülen yüzeye olabildiğince paralel olması gerekiyor. Eğer fark 10 derece içerisinde ise önemli bir hata oluşmuyor. Örneğin videyodaki gibi, açı 30 derece ise 0.86 ile çarparak okuduğumuz sayıyı düzeltmemiz gerekiyor, 0.18x.86=0.15. Benzer şekilde açı 50 derece olsaydı, düzeltilmiş değer 0.18x0.64=0.12 olurdu ya da düzeltme hesabı yapmamak için paralel ölçüm yapmaya özen göstermemiz gerekiyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri