Cnc freze seçimi

Karbonlu çelik lazerde ısınacağı için sertleşebilir. Bazı kısımları ısıl işlem görmüş gibi olur. Lazerin kestiği çizgi yumuşak kalır ama mesela, lazer bıçak şeklinde parça kesiyorsa kenarlar fazla ısınacağı için yumuşak kalır ama iç kısımlar ısıl işlem görmüş gibi olur. Gerçi parçalar küçük olduğundan kesildikten sonra pürmüzle kızdırılıp yumuşatılabilir. Neyse, onu siz daha iyi bilirsiniz. Ben konunun dışına çımayayım.

Yani 4.5mm çelik levha için yüksek hıza gerek yok yahu. Aksine yavaş ve düşük pasolarla kesmek lazım.
Çelik dışında titanyum ve alüminyum da işlenecek. Sap malzemesi için.
Özel bir çakı olduğu için sap yüzeyinde çok ince takımlarla temiz bir yüzey elde etmek gerekiyor. Bu yüzden yüksek devir gerekli diye düşünüyorum.

Bu işi yurt dışında Tormach marka PCNC 1100 modeli kullanarak çok yapan var. Hem çeliği hem de titanyumu işliyorlar. Bu modelin internet sayfasından baktım, spindle motor 5100 devir.

Bu araştırmalar sonucunda 6000 devir civarında bir spindle motor kullanırsam; hem çeliğe düşük devirlerde, hem de titanyum ve alüminyuma maksimum devirde işlem yapabilirim diye düşündüm.
Yanlışım varsa düzeltin.

Konuyu açma gayem asıl şu;
İlk mesajda belirttiğim üç seçenek arasında bütçem de göz önüne alınarak hangisi daha mantıklı?

Endişelerim;
1. Kalıpçı freze - cnc dönüşümde 20.000 bütçe yetersiz kalır mı?
2. Hazır bir cnc Router aldığımda hassasiyeti yüksek ve temiz yüzey kalitesiyle iş yapabilir miyim?
3. Masaüstü freze ihtiyacım olan devirlerde çok hafif ve zayıf kalır mı?

1- Kalıpçı freze çok sağlam bir makine. Çok ağır işler için ideal. Sizin keseceğiniz parçalar ise minik. Gerek yok. Evet, büyük makineye büyük motorlar, büyük vidalı miller takılacağından masraf çok olur.
2- CNC router yapısı gereği sert metallerde kötü sonuç verir. Ben bir kaç kez çelik işlemeyi denedim. Spindle hızı yüksek olduğu halde çok küçük pasolar kullanmak zorunda olduğum için işleme süresi çok uzun oldu. Gerçi 1mm çakıdan bahsettiniz. 1mm çakıyla hangi makinede çelik işlerseniz işleyin işlem süresi hepsinde çok uzun olacak. Çünkü hızlı ilerlemede çakı anında kırılır. Fazla derin dalarsanız anında kırılır. Özetle router sert metaller için uygun değil diyeyim, fazla uzatmayayım.
3- Benim önerim freze olur. Eğer bütçe sınırlı ise bence üzerindeki motorla ilk denemelerinizi yapın. Yavaş kaldığını düşünürseniz motorunu değiştirin. Piyasada 6 bin devirli VFD motorları mevcut. Mesela ben Arel'in sahibi ile görüşmüştüm. Kendi frezem için 6 bin devirli motor önermişti.

1- Kalıpçı freze çok sağlam bir makine. Çok ağır işler için ideal. Sizin keseceğiniz parçalar ise minik. Gerek yok. Evet, büyük makineye büyük motorlar, büyük vidalı miller takılacağından masraf çok olur.
2- CNC router yapısı gereği sert metallerde kötü sonuç verir. Ben bir kaç kez çelik işlemeyi denedim. Spindle hızı yüksek olduğu halde çok küçük pasolar kullanmak zorunda olduğum için işleme süresi çok uzun oldu. Gerçi 1mm çakıdan bahsettiniz. 1mm çakıyla hangi makinede çelik işlerseniz işleyin işlem süresi hepsinde çok uzun olacak. Çünkü hızlı ilerlemede çakı anında kırılır. Fazla derin dalarsanız anında kırılır. Özetle router sert metaller için uygun değil diyeyim, fazla uzatmayayım.
3- Benim önerim freze olur. Eğer bütçe sınırlı ise bence üzerindeki motorla ilk denemelerinizi yapın. Yavaş kaldığını düşünürseniz motorunu değiştirin. Piyasada 6 bin devirli VFD motorları mevcut. Mesela ben Arel'in sahibi ile görüşmüştüm. Kendi frezem için 6 bin devirli motor önermişti.

Masaüstü freze aklıma yattı.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Suat bey.

O zaman 3. Seçenekten ilerleyelim:

Önerdiğiniz masaüstü freze hangisi olur?

Ek bir seçenek olarak kendi cnc mizi kendimiz yaptırsak nasıl olur?
Bu forumda incelediğim Hikmet Sapmaz beyin yaptığı mini cnc projesi var. Benim çok hoşuma gitti ve hatta kendisine özel mesaj da attım makinesi ile ilgili fakat çok aktif forumda takılmıyor sanırım.

Öyle bir makine sanki tam benim işe uygun gibi.

Son düzenleme:
Hikmet beyin makinesi çok güzel ama alüminyum fiyatları da az değil ki! Bir de kime ve kaça yaptıracaksınız o hassasiyette bir makineyi? Ayrıca çelik işleyecekseniz alüminyum gövdeli makine olmaz.

Hikmet beyin çelik işleme videosunu izleyince biz de çelik işleyebiliriz diye düşündüm.
Fotoğraflara bakarak kabaca 1 metrekarelik bir plakadan işlemiş gibi geldi bana. 15 mm kalınlıkta hesabını yapınca 60-70 kg civarı malzemeden çıkar diye düşünüyorum. Masaüstü freze parasına malzemeler alınabilir gibi geldi fakat kime yaptırabilirim bilmiyorum. Hikmet Beye ulaşabilsem ondan fiyat alacağım. Tabi dışarıya makine yapar mı bilemem.

Masaüstü freze alıp, cnc ye çevirmek epey ağır basıyor artık. Bunun üzerine makine araştırmaya başladım.

Titreşimi azaltıp daha temiz iş çıkartabilme adına görece ağır makinelerden oluşan bir listem var.

Fiyatlar sıfır modeller için 13.000 TL - 15.000 TL aralığında.

Ben total bütçemi çok aşmamak için 2. el almayı planlıyorum.

1. Sieg X3 165 kg
2. Optimum MB4 320 kg
3. Craft FM28 325 kg
4. Optimum MH28V 205kg
5. Craft FS28 325 kg

(Sıralama rasgele yapılmıştır.)

Hangi seçenek daha uygun size göre?

Sieg pek yaygın değil. Parça veya aksesuar gerekirse bulunması zor olur.

Bu arada, o makineler ihtiyacınıza göre biraz fazla büyük değil mi? Gerçi maddi ve yer bakımından sorun yoksa neden olmasın! Ben popüler BF20 veya Kraft muadilini onerecektim.

Bu arada, CNC'ye cevirecekseniz en ucuz olanını alın. Üzerindeki şatafatlı elektronik dro cihazları sizi yanıltmasın. Çünkü cevrimden sonra hiç birini kullanmayacaksanız.

Sieg pek yaygın değil. Parça veya aksesuar gerekirse bulunması zor olur.

Bu arada, o makineler ihtiyacınıza göre biraz fazla büyük değil mi? Gerçi maddi ve yer bakımından sorun yoksa neden olmasın! Ben popüler BF20 veya Kraft muadilini onerecektim.

Bu arada, CNC'ye cevirecekseniz en ucuz olanını alın. Üzerindeki şatafatlı elektronik dro cihazları sizi yanıltmasın. Çünkü cevrimden sonra hiç birini kullanmayacaksanız.

Bunları listelerken görüntüsünü ve elektronik teferruatını hiç dikkate almadım. Tek kriterim ağırlık oldu. Bunun sebebi de çeliği ve titanyumu işlerken titreşimi minimuma çekmek.
Yer kaplaması sıkıntı değil. Fiyatı etkili elbette. Sonuçta bütçe 20.000 tl fakat uzun vadede küçük makinelerde hassas iş çıkaramayacaksam baştan 5000 fazla vermeye razıyım.
BF20 yeterince hassas iş çıkartır mı?

Fikir açısından yurtdışında yapılan birkaç iş örneği vereyim;

Ekli dosyalar

• C6CF8146-0039-45DA-AF55-36798446BB6C.jpeg
    C6CF8146-0039-45DA-AF55-36798446BB6C.jpeg
    215.7 KB · Görüntüleme: 33
  • 9717F7D4-F9B2-454B-969B-241C60290868.jpeg
    9717F7D4-F9B2-454B-969B-241C60290868.jpeg
    493.2 KB · Görüntüleme: 35
  • E2BDBA7F-D3CC-40DE-9EBC-146A3C37BB52.jpeg
    E2BDBA7F-D3CC-40DE-9EBC-146A3C37BB52.jpeg
    463.7 KB · Görüntüleme: 32
  • A214C1CF-B701-46DF-896A-A507DF23E3A0.jpeg
    A214C1CF-B701-46DF-896A-A507DF23E3A0.jpeg
    498.4 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Yani, aradaki fark 5000 liraysa düşünmeye değer herhalde. Neticede ne kadar ağırsa o kadar rigid olur makine.

Yani, aradaki fark 5000 liraysa düşünmeye değer herhalde. Neticede ne kadar ağırsa o kadar rigid olur makine.

BF20 nin sıfırı 8 bin civarında. Benim listedekiler 13-15 bin civarında. 2. Elde 5000 den fazla oynamaması lazım.

Bir taraftan cnc çevirimi için malzeme listesi yapıyorum.

Vidalı mil G10 marka veya Hiwin marka bakıyorum.
X ve Y ekseni için 16 mm Z ekseni için 20 mm.
Spindle motor 5.5 kW Hertz 18.000 devir düşünüyorum.
Eksen motorlarında ise tam karar veremedim. Step mi olmalı Enkoderli Step mi?

X ve Y eksenleri için 2.2 NM Z ekseni için 4.5 NM yeterli mi. Yoksa X-Y için 4.5 NM Z için 8 NM mi olmalı?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri