Cnc freze seçimi

Öncelikle herkese merhaba.

Bu forumda yeniyim, cnc freze alanında da öyle.

Asıl mesleğim mimarlık.
Malum inşaat piyasalarındaki kriz herkesi olduğu gibi beni de ek bir iş koluna itiyor.
Babamın bıçak ustası olması ve benim onun atölyesinde büyümem dolayısıyla da ilk aklıma gelen bir bıçak projesi.
Üzerine 2 yıla yakındır kafa yorduğum bir proje bu.
Prototip olarak ürettiğimiz çakının fotoğraflarını ekliyorum.
Kabze alüminyumdan (6061) cnc de işlendi, bıçak ağzı bant zımparada açıldı. Devamında kabze malzemesi için alternatif olarak titanyum (gr5) kullanmak istiyorum. Bıçak ağzını da cnc frezede işlemek istiyorum.

Bu projeye çok adetli başlayamayacağımız için cnc atölyelerinden istediğim sonucu alamıyorum.
Uzun lafın kısası bu proje için cnc frezeye ihtiyacım var.
Dik işleme merkezleri ilk yatırım için bütçemi aşıyor. Bu sebeple 3 seçeneğim var;

1. Kullanılmış kalıpçı frezesi alıp cnc ye çevirmek (bir makine ustası ve otomasyoncu yardımıyla)
2. Hazır bir cnc Router almak (bu durumda çelik işleyememeyi göze alıyorum)
3. Masaüstü freze alıp Cnc ye çevirmek (bu durumda da devir yavaşlığı dolayısıyla çeliğin işleme süresinin uzun olmasını göze alıyorum)

Hangi seçenek uygun olurdu?
Bu arada makine bütçesi 20.000 TL

Ekli dosyalar

• 07FA5592-30BE-4C95-A9F5-8B40CC2858C9.jpeg
    07FA5592-30BE-4C95-A9F5-8B40CC2858C9.jpeg
    798.8 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Hangi seçenek uygun olurdu?
Bu arada makine bütçesi 20.000 TL
Bu işin müşterisi hazır mı?Yoksa imal edip müşteri mi bakacaksınız?
Müşteri hazırsa bu parayla leasing üzerinden makine almayı deneyebilirisiniz.Leasing de makineyi firma leasing e satar leasing firması size kiralar kira süresi bitince makinenin satışını size verir uygun bir fiyata döviz leasing olduğu gibi Tl ilede leasing yapabiliriisniz tabi bunlar için sizden ayrıca masraf kesilir
20 bin tl ye işinizi görecek cnc router bulmanız bile çok zor çünkü otomasyon malzemeleri dolar la satılıyor dün iki tane rulman aldık euro ile fiyatını söylediler
İkinci el cnc router alabilirisiniz belki ama step motorlu routerler metal işleme de yetersiz kalacaktır

Prototip üzerinden görüştüğümüz müşterimiz var fakat seri üretim kalitemizi görmek istiyor. Dolayısıyla tam manasıyla müşterisi hazır diyemem.
Leasing kullanmak istemiyorum.
Step motorlu 15 bin civarında makineler var. Onlardan birini almak durumunda kalırsak çeliği cnc de işlemeyeceğiz. Üretim adedine bağlı olarak bant zımpara veya taşlama makinesinde çeliği işleyeceğiz.

parçalar kütükten mi imal edilecek yoksa döküm sonrası işleme mi tabi tutulacaklar?

Zira kütük titanyum işleyecekseniz iş çok uçuk paralara dayanacaktır.Kafanızdakini en az 10-20 ye çarpmak gerek fiyat olarak.

Döküm işlenecekse talaş kaldırma daha az olacağı için biraz daha şanslı sayılırsınız.

5 mm titanyum (gr 5 sınıfında) plakadan işlenecek.
Masaüstü frezeler hakkında sormak istediğim bir konu var.
Spindle devirleri düşük olduğu için ince çakı (örneğin 1-1.5 mm küresel) kullanımında sıkıntı yaşar mıyım?
Çünkü kabzeyi işlerken çoğunlukla 1 ila 4 mm arasında çakı kullanmam gerekecek.

Son düzenleme:
20 bin TL'ye neden olmasın yahu! Masaüstü freze 6-7 bin liraya alınabiliyor. Kraft mesela (eski Optimum). Kalan 13 bin çevrim için yetmez mi?

Yalnız yüksek devir lazımsa evet, frezelerin iş mili hızlı dönmez ama frezenin öncelikli amacı metal işlemek olduğu için ve metaller genelde yavaş hızlarda kesildiğinden iş milleri genelde yavaştır. Yalnız, forumdan @askinaslan masaüstü frezesine 12 veya 18 bin devir hava soğutmalı spindle takmıştı. Epey kullandı o makineyi. Demek istediğim, freze ve yüksek hız aynı anda olabilir yani. Bu arada hızlı spindle düşük devirde düşük tork demektir. Yani o motorla düşük devirde 10mm çakıyla çelik kesilmez.

20 bin TL'ye neden olmasın yahu! Masaüstü freze 6-7 bin liraya alınabiliyor. Kraft mesela (eski Optimum). Kalan 13 bin çevrim için yetmez mi?

Yalnız yüksek devir lazımsa evet, frezelerin iş mili hızlı dönmez ama frezenin öncelikli amacı metal işlemek olduğu için ve metaller genelde yavaş hızlarda kesildiğinden iş milleri genelde yavaştır. Yalnız, forumdan @askinaslan masaüstü frezesine 12 veya 18 bin devir hava soğutmalı spindle takmıştı. Epey kullandı o makineyi. Demek istediğim, freze ve yüksek hız aynı anda olabilir yani. Bu arada hızlı spindle düşük devirde düşük tork demektir. Yani o motorla düşük devirde 10mm çakıyla çelik kesilmez.

Peki 6000 devir bir spindle işimi görür mü?

Frezede mi? 6 bin devir hiç fena değil. Ben BF20L frezeme 6000 devirli servo motor taktım ama en yüksek hızı 4000 olacak şekilde ayarladım. Siz de aynısını yapın diye demiyorum, keza pahalı oyuncaklar bunlar.

Motoru unutalım. Frezede işleyeceğiniz en sert ve en kalın malzeme ne olacak?

Frezede mi? 6 bin devir hiç fena değil. Ben BF20L frezeme 6000 devirli servo motor taktım ama en yüksek hızı 4000 olacak şekilde ayarladım. Siz de aynısını yapın diye demiyorum, keza pahalı oyuncaklar bunlar.

Motoru unutalım. Frezede işleyeceğiniz en sert ve en kalın malzeme ne olacak?
4.5 mm ısıl işlem görmemiş yüksek karbonlu bıçak çeliği.
Çelik lazerde veya su jetinde plakadan kesilecek.
Frezede delik açılacak, bıçağın ağzı inceltilecek.
Bu arada servo motor spindle yerine kullanılıyor mu? Ben olmuyor diye biliyorum. Kafam karıştı açıkçası.

Son düzenleme:
Karbonlu çelik lazerde ısınacağı için sertleşebilir. Bazı kısımları ısıl işlem görmüş gibi olur. Lazerin kestiği çizgi yumuşak kalır ama mesela, lazer bıçak şeklinde parça kesiyorsa kenarlar fazla ısınacağı için yumuşak kalır ama iç kısımlar ısıl işlem görmüş gibi olur. Gerçi parçalar küçük olduğundan kesildikten sonra pürmüzle kızdırılıp yumuşatılabilir. Neyse, onu siz daha iyi bilirsiniz. Ben konunun dışına çımayayım.

Yani 4.5mm çelik levha için yüksek hıza gerek yok yahu. Aksine yavaş ve düşük pasolarla kesmek lazım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri