Cnc freze seçimi

BF20 nin sıfırı 8 bin civarında. Benim listedekiler 13-15 bin civarında. 2. Elde 5000 den fazla oynamaması lazım.

Bir taraftan cnc çevirimi için malzeme listesi yapıyorum.

Vidalı mil G10 marka veya Hiwin marka bakıyorum.
X ve Y ekseni için 16 mm Z ekseni için 20 mm.
Spindle motor 5.5 kW Hertz 18.000 devir düşünüyorum.
Eksen motorlarında ise tam karar veremedim. Step mi olmalı Enkoderli Step mi?

X ve Y eksenleri için 2.2 NM Z ekseni için 4.5 NM yeterli mi. Yoksa X-Y için 4.5 NM Z için 8 NM mi olmalı?
Vidalı mil olarak marka bağımsız 2005 öneririm. Hatta makine ağır olduğu için 2505 bile olabilir gibi. Aslında freze geldiğinde var olan millerin çapına göre seçim yapmak dah doğru olabilir çünkü fazla kalın milin haliyle somunu da büyük olacak. Mekana sığmayabilir.

Step motorda enkoderin tek yaptığı motor herhangi bir nedenle ilerleyemezse işlemi durdurmak. Kulağa hoş geliyor ama bence gerek yok. Siz bilirsiniz.

Spindle ve motor malum farkı şeyler. Frezede her ikisi de ayrı üniteler. Takacağım dediğiniz spindle motor ise spindle + motor = tek ünite. Yani siz acaba frezeden spindle'ı ve motoru söküp alacağınız hertz motoru mu takacaksınız? Eğer öyleyse frezenin kafasını da söküp hertz için yeni bir kafa yapıp/yaptırıp takmanız gerekecek çünkü o hertz'i hiç bir şekilde frezenin kafasına takamayacaksınız.

Eğer frezeden sadece motoru söküp Hertz takıp var olan sindle'ı o motorla kullanmak istiyorsanız yine olmaz çünkü stock spindle 18000 devire dayanmaz. Bu spindle'larda konik tip rulman (tapered roller bearing) vardır. Bilyalı rulmana göre yüzey teması daha fazla olduğu için yüksek hızda aşırı ısınma olur.

Frezeden spindle ve motoru söküp yerine Hertz 18.000 devir spindle takmaktan bahsediyorum. Kafa değişmesi gerekiyorsa değişecek. Bunun maliyeti çok mu tutar bilemiyorum.
Step motor konusunda da şunu sorayım.
Step motor hassas iş yapmaya engel midir?

Daha önce sürtünme konusu tartışılmıştı, belki yardımı olur;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kalıpçı-frezesini-cncye-çevirmek.126255/post-812548

Ray/arabalı eksen hareket sisteminde sürtünme çok düşük (sıfıra yakın), step motorun torkunun fazla yüksek olması gerekmeyebilir. Örneğin, sürtünmenin düşük olduğu buz üzerindeki ağır bir parçayı çok az bir kuvvetle hareket ettirebilirsiniz. Döküm/döküm arasında ise, her ne kadar bazı metallerden daha iyi olsa da sürtünme daha yüksek. Okuduklarımı doğru yorumluyorsam, döküm/döküm arasında sürtünme özellikle ilk harekete geçiş sırasında daha da yüksek. Hareket başladıktan sonra sürtünme azalıyor, bu sistemde yağlama da (sürtünme/aşınma) daha önemli.

Sonuç olarak frezenizin büyüklüğü, yani hareketli parçaların büyüklüğü/ağırlığı ve kalitesi (sürtünme) önemli. ağırlık, sürtünme katsayısı ile orantılı olarak motora yük bindirecektir. Bu nedenle step motorların torkunun araba/ray sistemine oranla daha güçlü seçilmesinde yarar var. Step motorun torku zayıf kalırsa, adım kaçırmasına neden olabilir. Step motorun hassasiyeti işiniz için uygun, yeter ki iyi sürücü + kontrol kartı + elektrik beslemesi ile beraber kullanılsın ve torku adım kaçırmaya yol açmacak şekilde doğru belirlenmiş olsun. Yine dökümde ilk harekete geçişte vidalı mildeki zorlanma, ray/arabaya bağlı vidalı mildekine oranla daha fazla olacaktır. Bu nedenle vidalı milin kaliteli ve büyük çaplı (uygun boşluk, yer sorunu çıkabilir) seçilmesi yararlı olacaktır. Çalışırken ivmenin (harekete geçişte) düşük tutulması zorlanmayı dolayısı ile motor ve vidalı mil aksamına gelen yükleri azaltacaktır.

Bunlar kişisel düşüncelerim, yanılıyor da olabilirim. Benzer makinelerle çalışan usta arkadaşların önerileri, yorumları daha değerli. @Suat_Korkmaz'ın da uyardığı gibi, makineyi almadan motor, vidalı mil, somun gibi parçaları almamanızda yarar var.

Son düzenleme:
Daha önce sürtünme konusu tartışılmıştı, belki yardımı olur;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kalıpçı-frezesini-cncye-çevirmek.126255/post-812548

Ray/arabalı eksen hareket sisteminde sürtünme çok düşük (sıfıra yakın), step motorun torkunun fazla yüksek olması gerekmeyebilir. Örneğin, sürtünmenin düşük olduğu buz üzerindeki ağır bir parçayı çok az bir kuvvetle hareket ettirebilirsiniz. Döküm/döküm arasında ise, her ne kadar bazı metallerden daha iyi olsa da sürtünme daha yüksek. Okuduklarımı doğru yorumluyorsam, döküm/döküm arasında sürtünme özellikle ilk harekete geçiş sırasında daha da yüksek. Hareket başladıktan sonra sürtünme azalıyor, bu sistemde yağlama da (sürtünme/aşınma) daha önemli.

Sonuç olarak frezenizin büyüklüğü, yani hareketli parçaların büyüklüğü/ağırlığı ve kalitesi (sürtünme) önemli. ağırlık, sürtünme katsayısı ile orantılı olarak motora yük bindirecektir. Bu nedenle step motorların torkunun araba/ray sistemine oranla daha güçlü seçilmesinde yarar var. Step motorun torku zayıf kalırsa, adım kaçırmasına neden olabilir. Step motorun hassasiyeti işiniz için uygun, yeter ki iyi sürücü + kontrol kartı + elektrik beslemesi ile beraber kullanılsın ve torku adım kaçırmaya yol açmacak şekilde doğru belirlenmiş olsun. Yine dökümde ilk harekete geçişte vidalı mildeki zorlanma, ray/arabaya bağlı vidalı mildekine oranla daha fazla olacaktır. Bu nedenle vidalı milin kaliteli ve büyük çaplı (uygun boşluk, yer sorunu çıkabilir) seçilmesi yararlı olacaktır. Çalışırken ivmenin (harekete geçişte) düşük tutulması zorlanmayı dolayısı ile motor ve vidalı mil aksamına gelen yükleri azaltacaktır.

Bunlar kişisel düşüncelerim, yanılıyor da olabilirim. Benzer makinelerle çalışan usta arkadaşların önerileri, yorumları daha değerli. @Suat_Korkmaz'ın da uyardığı gibi, makineyi almadan motor, vidalı mil, somun gibi parçaları almamanızda yarar var.

Ben de Yusuf bey ne zaman konuya dahil olacak diye bakıyordum. Sonunda geldiniz :)

Tüm masaüstü frezelerde kızak sistemi döküm oluyor sanırım. Bu bağlamda motorlar güçlü olmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Malzemeleri önden alma niyetim yok. Konuya yabancı biri olarak ön bilgi toplamaya çalışıyorum.

Dün bir arkadaşımdan eski kullanmadığı tel erezyon makinesi buldum. Cnc olarak kullanabilecek olursam hurda fiyatına verecek. Fotoğrafını ekliyorum.

Sizce bu makineyi Cnc Freze yapmak mümkün mü ve mantıklı mı?

Eğer yapılabilecek olursa masaüstüne göre çok rijit bir makine olur ve daha güzel işler çıkartabilirim diye düşündüm.

Ekli dosyalar

• C0DE2CBC-31D8-4D9E-A95B-6B0C33D20DCB.png
    C0DE2CBC-31D8-4D9E-A95B-6B0C33D20DCB.png
    4 MB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Hiç uğraşmayın bile. O makineyi restore edin. Çok daha faydalı olur. EDM güzel bir teknolojidir. Masaüstü hali olsaydı almak istediğim bir makine.

Makinelerde kızaklar ve kırlangıçlar demir döküm ama taşlandığı için korkulacak kadar sürtünme olmuyor. Arabalı raylar kadar da rahat değil ama motorlara yük bindirecek kadar da hantal değil yani.

Bu kızaklar düzgün yağlandığı ve bakımları yapıldığı sürece çok uzun yıllar boyunca aşınmadan kullanılır. Neticede sanayi siteleri bu tip makinelerle dolu. Çoğu çok eski ve hala hassas işlerde kullanılıyor.

Bu arada, videodaki benim BF20L makinem. Kendi yaptığım spindle için bir de kafa yapmam gerekti. Spindle değiştirirseniz sizi de aynı son bekliyor.

Ekleme:
Tekrar düşündüm de, Hertz motorlar arkadan montaj olarak geliyormuş. Dolayısıyla sizin kutu biçiminde bir kafa yaptırmanıza gerek yok. Z ekseniyle motor arasına uygun kalınlıkta alüminyum bir levha kestirip motoru bu şekilde sabitlemeniz yeterli olur.
Ekleme 2:
18000 değil 12000 devir motor tavsiye ederim çünkü sizin spindle hızından ziyade düşük devirde torka ihtiyacınız olacak.

Makinenin detaylı fotoğraflarını çeker gönderirim. Direk o makine özelinde sizden öneri bekliyorum o zaman.
Spindle motorda 12000 devir bulduğum zaman direk bu bana yeter mi demeliyim yoksa bakmam gereken ek özellikleri var mı. Kaç beygir, kaç volt, kaç amper, kaç Watt gibi?

İnternetten satış sitelerinde sadece 5.5 kW 18.000 rpm yazıyor. Ek bir özellik göremedim çünkü. Hatta 12.000 devir motor hiç denk gelmedi 5.5 kW özelinde.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri