Cnc delik delme de kayma

sekilisim

Üye
Arkadasla bende 3 eksen cnc var altın ve gümüş kesim oyma işleri yapıyorum
Delik delmede delikte hafif kayma oluyor neden olabilir ?

Arkadasla bende 3 eksen cnc var altın ve gümüş kesim oyma işleri yapıyorum
Delik delmede delikte hafif kayma oluyor neden olabilir ?
Kayma derken. Hangi eksende oluyor. Parçayı sağlam bağlıyormusunuz. Resim ve video olursa burda mutlaka yardım edenler olur.

Makinanızda mekanik boşluk olabilir. Bağlantı elemanları nedir bilmiyoruz ama kaplin varsa gevşemiş olabilir vidalı mil ise makinanın somunda boşluk oluşmuş olabilir. Mekanik sıkışma olabilir parazitten yada düzgün bağlanmamış kablolardan adım kaçırıyor olabilir step motorsa eğer. Bir çok nedeni olabilir yani.
Daha ayrıntılı bilgi verirseniz daha kesin çözümler bulunabilir.

vallahi çok güzel soru olmuş şimdi bunun sebeplerini sıralamya kalksak ben bu halimle 100 tane sebep sayarım ama iyi bir cnc ustası yani bu işi profosyenelce yapan biri 1000 tane sayar ki sanıyorum hocam siz cnc işiyle uğraşmıyorsunuz size tavsiyem bilen birine götermeniz.
yazılımsal olabilir?= makine daha önce çalışıyorsa zor bir ihtimal
mekaniksel olabilir ?=kayışlı makine ise kayış gergin yada gevşek olabilir ?
donanımsal olabilir ?
millerde yada rulmanlarda boşluk olabilir ? eğer enkoder mile bağlı ise yada sonsuz dişliye enkoderin saydığı kadar gitmiyordur
spindelde boşluk olabilir ? spindel referans aldığınız zaman parçayı başlamak için hata veriyormu bakmak lazım
sensörlerde hata olabilir?
enkoderde sıkıntı olabilir?
takımda hata olabilir?
referansta hata olabilir?
hom svisi bozuktur yanlış referans alıyordur ?
varda var yani sanıyorumki o konu forumda çözülecek bir konu değil çünki tüm verileri yazamazsınız tüm ölçüleri yazamazsınzız gibi geliyor bana bu nedenle teşhis koymak zor teşhis zor olunca haliyel tedavide zor olur .

Size söyle diyim bir kolye kesimi yaptım halka koydum tepesine halkanın ortasındaki deliğin sağına soluna üstüne 70 mikron et payı bıraktım üstünün kalınlı ve normal yani 70 mikron ama sol tararafının kalınlığı 10 mikron sağ tarafın kalınlığı 130 mikron olmus yani halkanın içindeki delik sola kaymıs cizim hersey normal mach 3 le veya artcamle bi alakası olabilirmi ilk kez kesim yaptım

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Geri