Cnc de tırtıklı kesme sorunu yardım lütfen

berbar17

Üye
Arkadaşlar Merhabalar,
evde kendi çapımda cnc yaptım ve kesim esnasında bazı sıkıntılarla karşılaştım makinam1850x1150çalışma alanına sahip ;
Y Ekseni : 2000mm 20lik alt destekli mil, 2 modül helis kramiyer dişli ve nema34, 4,5 Nm step motor, hy div868n-5a sürücüden oluşmakta
X Ekseni : 1300mm 16lik alt destekli mil, 2 modül helis kramiyer dişli ve nema34, 4,5 Nm step motor, hy div868n-5a sürücüden oluşmakta
Z Ekseni : 400mm 16lık krom mil, 16lık vidalı mil ve nema23, 2,2 Nm step motor, TB6600 4a sürücüden oluşmakta
motorlara elektrik geldiği halde mekanik kolaylıkla hareket ettirilebiliyor, CNC yi manuel yönlendirdiğim bazı zamanlar motor anlık duraksıyor ve gene devam ediyor, kesim esnasında tırtıklı kesme ve bazen şekilde kaçırma meydana geliyor sürücü veya mekanik bir sıkıntı mı çözemedim
konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• IMG_5039.JPG
    IMG_5039.JPG
    262.5 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_5040.JPG
    IMG_5040.JPG
    227 KB · Görüntüleme: 35
  • WhatsApp Image 2021-01-10 at 22.12.58 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-10 at 22.12.58 (1).jpeg
    49.4 KB · Görüntüleme: 35
  • D5FF8FE1-4AFD-4246-88CE-FC118F4415B3.jpeg
    D5FF8FE1-4AFD-4246-88CE-FC118F4415B3.jpeg
    152.5 KB · Görüntüleme: 29
  • DCC3FFE3-76BF-4AAA-9589-BF15073D4EAA.png
    DCC3FFE3-76BF-4AAA-9589-BF15073D4EAA.png
    1.9 MB · Görüntüleme: 31
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bir çok sebebi olabilir.

1:Mekanik olarak bağlantılar zayıftır yada uygun değildir.Mesela esnek kaplin yapısı itibarı ile esneme yapabilir.Kaplinler miller motorlar spindle v.s gevşektir yada sıkı bağlı değildir.

2:Makine yapısı itibarı ile rijit değildir ve tırlama yapabilir ki bunun çözümü çok zor.Hatta doğru takım bile olmayabilir.

3:Takım kesme hızı ve kesme derinliği doğru olmadığı için takım esneme yapabilir.

Bunların haricinde yazılım ve ayar kaynaklı problem olabilir.

Bir çok sebebi olabilir.

1:Mekanik olarak bağlantılar zayıftır yada uygun değildir.Mesela esnek kaplin yapısı itibarı ile esneme yapabilir.Kaplinler miller motorlar spindle v.s gevşektir yada sıkı bağlı değildir.

2:Makine yapısı itibarı ile rijit değildir ve tırlama yapabilir ki bunun çözümü çok zor.Hatta doğru takım bile olmayabilir.

3:Takım kesme hızı ve kesme derinliği doğru olmadığı için takım esneme yapabilir.

Bunların haricinde yazılım ve ayar kaynaklı problem olabilir.
makinayı gene denedim ve makina zorlandığı zaman hemen duruyor gibi oluyor,
çalışkan elle ittirdiğim zaman bile hareket ediyor acaba sürücüler mi motorları yeterli beslemiyor ve motorlar çok rahat hareket ediyor
Bildiğim kadarıyla motorların kolay kolay diş atlatmaması gerekiyor

Güç kaynağı ney? Daha doğrusu motorları kaç volt ile besliyorsunuz?

Güç kaynağı ney? Daha doğrusu motorları kaç volt ile besliyorsunuz?
24volt 5 amper 1 adet trafo ile besliyorum.
y eksenindeki iki motoru tek, x eksenini de 1 sürücü ile kontrol ediyorum. bu arada pinyonlar motora direkt bağlı arada herhangi bir redüktör kullanmadım.

Bütün motorlarımı 24 volt 5 amperden mi besliyorsunuz yoksa tek tek mi? Tek kaynaksa bu amper mümkün değil yetmez.

Ayrıca muhtemelen hesabınızı yaparken motorun katalog değeri üzerinden hesap yaptınız ama bu besleme ile motorlar kabaca yarı gücünde çalışır.

Motorun ve sürücü kataloğuna bakın ve müsaade ediyorsa (ki büyük ihtimal öyledir) 48 Volt ile besleyin. Eğer tek güç kaynağı kullanacaksanız 48 volt 20 amper güç kaynağı kullanın.

Motorları tek tek ayrı güç kaynağından besleyecekseniz de 48 volt 5 amper minimum değer olsun. Daha ideali 48 volt 7.3 Amper gibi bir güç kaynağı ile beslemektir.

Arkadaşlar Merhabalar,
evde kendi çapımda cnc yaptım ve kesim esnasında bazı sıkıntılarla karşılaştım makinam1850x1150çalışma alanına sahip ;
Y Ekseni : 2000mm 20lik alt destekli mil, 2 modül helis kramiyer dişli ve nema34, 4,5 Nm step motor, hy div868n-5a sürücüden oluşmakta
X Ekseni : 1300mm 16lik alt destekli mil, 2 modül helis kramiyer dişli ve nema34, 4,5 Nm step motor, hy div868n-5a sürücüden oluşmakta
Z Ekseni : 400mm 16lık krom mil, 16lık vidalı mil ve nema23, 2,2 Nm step motor, TB6600 4a sürücüden oluşmakta
motorlara elektrik geldiği halde mekanik kolaylıkla hareket ettirilebiliyor, CNC yi manuel yönlendirdiğim bazı zamanlar motor anlık duraksıyor ve gene devam ediyor, kesim esnasında tırtıklı kesme ve bazen şekilde kaçırma meydana geliyor sürücü veya mekanik bir sıkıntı mı çözemedim
konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
y ekse ile x ekseni arasındaki baglantıları saglamlastır yani sallantı olmasın
motoralara gelince 48 voltu destekliyormu bilmiyorum ama normalde standart sürücüler destekliyor guc kaynagını 48 volta cıkar motor torkları artacaktır aynı zamanda dip sivicht ayarlarını dogru yapmalısın tutma torku oldan 4 numralı sivich i on yaparsan motor tutma torku artar fakat biraz fazla ısınır

Bütün motorlarımı 24 volt 5 amperden mi besliyorsunuz yoksa tek tek mi? Tek kaynaksa bu amper mümkün değil yetmez.

Ayrıca muhtemelen hesabınızı yaparken motorun katalog değeri üzerinden hesap yaptınız ama bu besleme ile motorlar kabaca yarı gücünde çalışır.

Motorun ve sürücü kataloğuna bakın ve müsaade ediyorsa (ki büyük ihtimal öyledir) 48 Volt ile besleyin. Eğer tek güç kaynağı kullanacaksanız 48 volt 20 amper güç kaynağı kullanın.

Motorları tek tek ayrı güç kaynağından besleyecekseniz de 48 volt 5 amper minimum değer olsun. Daha ideali 48 volt 7.3 Amper gibi bir güç kaynağı ile beslemektir.
1 adet 24 volt 5 amper trafom var sürücülerin hepsinin beslemesine paralel bağlı.
Motorlarımın Nema 34 4,5N 4,2amper

1 adet 24 volt 5 amper trafom var sürücülerin hepsinin beslemesine paralel bağlı.
Motorlarımın Nema 34 4,5N 4,güç
ğüç kaynagı dediğim senin trafo dediğin
elekltrik panosunun resimlerinide yuklermisin bir de makinenin resimlerini yuklersen yardımcı olmaya calısayım

Motorlarımın Nema 34 4,5N 4,2amper
Besleme çok çok yetersiz...

Motorlarınızın toplam Amper değeri zaten 10 amperi geçiyor.İki motor aynı anda çalışmaya kalksa güç yetmez ki üçünün birden çalışacağı durum bile çok sık olur.

Motorunuzun tam modelini yazar mısınız? Zira 80 volta kadar besleme tavsiye edilen Nema 34 ler var.

mesela bu markanın: http://www.leadshine.com/uploadfile/down/86hsxxd.pdf

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri