Cihaz Bağlantısı Hakkında Yardım

3dyazici

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Bir yazıcımız var ve bağlantısı için elektrik hattı çekiyoruz. Yurt dışı ile konuştuğumuzda şunları bize gönderdi bağlantı için,

WhatsApp Image 2021-01-11 at 21.38.14.jpeg

380v hattınız mevcut, bu cihazı bu hatta mı bağlamalıyız yoksa normal şehir hattı yeterli olacak mıdır? Cihazın bağlanacak kısmı da aşağıdadır.

asdasxx.JPG

Kullanım kılavuzunda yazan spesifikasyonlar da aşağıdadır.

'It is recommended to connect the device to the mains directly, e.g. in a cable box or with busbars using 4 mm2 3-wire cable. If no direct connection is possible, there is a second connection option. Due to the high maximum current draw of 20 A ,the device can be powered via a 3-phase socket with a maximum allowable current of 32 A according to IEC 60309 and a 5- core 4 mm2 cable. 1 of 3 phases and a neutral wire are used.'

Bağlantıyı nasıl yapmalıyız? nasıl bir pano hazırlamalıyız? Yukarıdaki resimde 'Power Grid' kısmından 380V gelse ve o resimdeki gibi bağlantı yapıp makineye bağlasak bir problem yaşar mıyız?

Yanıtlayan yardımcı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Cihazınıza,32 amperlik sigorta ile mono- faze ( faz-nötr-toprak ) bağlanacak.Sigor-
tanızın kısadevre kesme akımı,bağlantı
yerinize göre asgari 10 kA C tipi ( trafolu
müşteri iseniz ve ana panoya yakınsa
TMŞ ! ile ) ve 3x4mm² kesitli kablo ile bağlantı yapılmalı.Piyasada,hazır 40 am-
perlik piriz çıkışlı polyester pano kullana-
bilirsiniz.

Cihazınıza,32 amperlik sigorta ile mono- faze ( faz-nötr-toprak ) bağlanacak.Sigor-
tanızın kısadevre kesme akımı,bağlantı
yerinize göre asgari 10 kA C tipi ( trafolu
müşteri iseniz ve ana panoya yakınsa
TMŞ ! ile ) ve 3x4mm² kesitli kablo ile bağlantı yapılmalı.Piyasada,hazır 40 am-
perlik piriz çıkışlı polyester pano kullana-
bilirsiniz.
Merhaba, çok teşekkür ederim. Yurt dışında konuştuğum arkadaş eğer 380v geliyorsa tek faz nötr arası da kullanabileceğimi söyledi, kendileri de o şekilde kullanıyormuş. Yukarıdaki şemayı da ona göre çizdi, 3 faz geliyor ancak tek faz kullanılıyor. aşağıdaki fişe tek faz bağlansa ve panoya giriş yapılsa kullanılabilir mi? Direkt cihazı kablo ile panoya bağlamak istemiyoruz.

Kusura bakmayın konu hakkında çok cahilim, sorularım saçma ise affola.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-01-11 at 22.06.15.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-11 at 22.06.15.jpeg
    36.8 KB · Görüntüleme: 8
Ne gereksiz Bir şema arkadaş! Adamlar fena işsizlermiş. Altı üstü faz nötr toprak. Trifazeden monofazeye çevirmiş araya soket çizmiş. Neyseki og den başlayıp tek hat şeması çıkartmamışlar.

Düzeltme: ben cihazın imalatçısı şemayı verdi zannettim pardon.

Ne gereksiz Bir şema arkadaş! Adamlar fena işsizlermiş. Altı üstü faz nötr toprak. Trifazeden monofazeye çevirmiş araya soket çizmiş. Neyseki og den başlayıp tek hat şeması çıkartmamışlar.

Düzeltme: ben cihazın imalatçısı şemayı verdi zannettim pardon.
Merhabalar,

Cihazın imalatçısı vermedi ancak onların da fabrikasında bu şekilde kullanılıyormuş, o yüzden orada çalışan arkadaş bunu çizip yolladı bana.

Yurt dışında konuştuğum arkadaş eğer 380v geliyorsa tek faz nötr arası da kullanabileceğimi söyledi, kendileri de o şekilde kullanıyormuş. Yukarıdaki şemayı da ona göre çizdi, 3 faz geliyor ancak tek faz kullanılıyor. aşağıdaki fişe tek faz bağlansa ve panoya giriş yapılsa kullanılabilir mi? Direkt cihazı kablo ile panoya bağlamak istemiyoruz. Pano - Fiş - Cihaz diye gitmesini istiyoruz bağlantının.
WhatsApp Image 2021-01-11 at 22.06.15.jpeg

Bu fişin monofaze topraklı tipi olacak.
Yani,5 kutuplu yerine 3 kutuplu tipi.
Teşekkür ederim,

Peki 5 kutuplu kullanmamızda bir sakınca oluşur mu, sonuçta üç kutba bağlanacak kablo, diğer iki kutup boşta kalacak?

Ayrıca yukarıdaki şemada olduğu gibi 3 faz 380v geliyor ancak tek faz kullanılsa bir sorun olur mu?

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri