Chiller

cakir

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Ben chillerlerin otomatik kontrolunun neye göre yapıldığını öğrenmek istiyorum. Yani su sıcaklıklarına göre mi mesela? Hangi şartlara bağlı olarak on/off olmalı ve vanalarını nasıl kontrol etmelidir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ben tekne elektriği işleri yaptım yatlarda chiller ortam sıcaklığına göre çalışıyordu.kamaralarda bulunan ekrenlar kamara sıcaklığına göre sistemi devreye sokup çıkartıyordu

chillersuyu giriş-çıkış hattındaki termostatdan kumandası yapılır.buralarda işletme donmaya karşı koruma termostatları vardır.

Su soğutma gruplarında ana kontrol noktası kontrol edilmek istenen hava veya sudur..
soğutma enerjisini suya aktardığınız sistemlerde suyun sıcaklığına bağlı olarak sistem devreye girer veya çıkar flow switch açar kapatır veya kısar.. enerjiyi havaya aktardığınız sistemlerde de dönüş havasına (ortamdan emilen) bağlı olaraktan set değerine göre devreye girer veya çıkar ..

chıller soğuk üretir ve suyun set değerine göre çalışır kaç dereceye setlersen çıkış suyu ve dönüş suyu sıcaklığına göre

chiller senin setlediğin su sıcaklığına göre on off olur .chiller ya giriş suyu sıcaklığı yada çıkış suyu sıcaklığı üzerinden devreye girer ve çıkar.

ben sorunuda tam anlamadım işin aslı :)

arkadaşlar ben bu işe yeni başladım. benim istedğim chillerin elektrik bağlantılarını veya arızaları ile ilgili detaylı bilgi alabilirmiyim..

ayrıca chilleri kurmak ve çalıştırmak için ayriyete su soğutma kulesine ihtiyaç var mı ?

Chiller grubunuzun kondenseri şayet su soğutmalı (shell and tube) ise Su soğutma kulesinin olması gerekmektedir. Kondensere gelen sıcak gazın ısısını alabimek için su soğutma kulesinden su gönderilir. Fakat chiller grubunuz hava soğutmalı kondenserli (axial fanları olan) ise gerek yoktur. Hava soğutmalı kondenserli chiller gruplarında kondensere gelen sıcak gazın ısısı axial fanlar vasıtası ile alınır

chillerin elektrik bağlantılarından kastınızı tam olarak anlamayamadım . panoya gelen ana enerji kablolarından mı bahsediyorsunuz yoksa pano içerisinde kartlara , prosestadlara v.s diğer ekipmanlara giden kablolar mı ?. Şayet istediğiniz bilgi ekipmanlara giden bağlantılar ise üretici firma kataloglarından yardım alabilirsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Chiller grubunuzun kondenseri şayet su soğutmalı (shell and tube) ise Su soğutma kulesinin olması gerekmektedir. Kondensere gelen sıcak gazın ısısını alabimek için su soğutma kulesinden su gönderilir. Fakat chiller grubunuz hava soğutmalı kondenserli (axial fanları olan) ise gerek yoktur. Hava soğutmalı kondenserli chiller gruplarında kondensere gelen sıcak gazın ısısı axial fanlar vasıtası ile alınır

chillerin elektrik bağlantılarından kastınızı tam olarak anlamayamadım . panoya gelen ana enerji kablolarından mı bahsediyorsunuz yoksa pano içerisinde kartlara , prosestadlara v.s diğer ekipmanlara giden kablolar mı ?. Şayet istediğiniz bilgi ekipmanlara giden bağlantılar ise üretici firma kataloglarından yardım alabilirsiniz

ustam güzel açıklamış birazda ben ekleyim soğutma gurubunu satın alan mütahitin sonradan yapması gereken tek şey besle kablosu çekmek oda cihazın kapasitesine göre değişir 3x95, 3x25 3x180 ve toprak senin yapacağın tek şey bu ha birde pompa kilitleme arıza ucları yada flow swich bağlantısı yapabilirsin sonradan.eğer cihazın carrierse pano kısmında numaralı uçlar vardır otomasyonunu,flow swichini,pompa kilitlemeni ve arıza uçlarını bağlayabilirsin 32 33-34-35 30a-31a 30b-31 b gibi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri