Cd/Dvd Writer stepper motoru ile mini cnc nasıl yapılır? Yardımlarınızı bekliyorum.

Cümleten selamun aleyküm. Elimde 2 adet writer stepper motoru var. Öncelikli amacım sadece motoru ileri geri yaptırmak.

Elektronik konusunda pek bi bilgim yok bu konuda sizden yardım talep edeceğim yazılım kısmını biraz biliyorum iyi kötü okuyabiliyorum kodları. Motoru ileri-geri yaptırdıktan sonra amacım ufak bir cnc yapmak. Çok uğraştıracak biliyorum ama hem tecrübe hemde kendimi geliştirmek adına böyle bişey yapmaya karar verdim. Sizinde yardımlarınızla yapabilirim inşallah. Usta abilerim kardeşlerim ne gibi bi yol izleyeceğimi bana izah ederlerse çok sevinirim. İnternetten bolca araştırma yapıyorum. Ama buradanda bi yardım almak istedim.

Projem sonuçlanırsa bunun gibi birşey olacak inşallah:

www.youtube.com/watch?v=2iGyP5hpfAg

Elimdeki motor ve kartın görüntüsü:

lyLWdJ.jpg

VLAM0Z.jpg

vLmppz.jpg

1k4ggj.jpg

Buralarda biraz dolaş , stepper motor nedir nasıl sürülür hangi programlar kullanılır vsvb..okudukça ufkun açılacak..

--

@ramerturk oyuncak deyip geçme bak adam adını yazıyor haberin olsun.

cnc denhiç anlamam. işim değil.
step motor için ise bir step motor sürücüye ihtiyacınız var.
elinizdeki motor, 1.5 watt civarında bir motor. yanılmıyorsam lb serisi entegrelerle kontrol edilebiliyorlardı. adımlı ya da sonsuz turlu kafanıza göre sürebilirsiniz. devreleri basit.

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Kafam baya karıştı ben kendi kartı ile çalışır sanıyordum ayrı bi sürücü mü almak lazım? Birde güç kaynağı olarak ne kullanmalıyız bilgisayar power supply si olurmu yoksa adaptör mü kullanılmalı?

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Kafam baya karıştı ben kendi kartı ile çalışır sanıyordum ayrı bi sürücü mü almak lazım? Birde güç kaynağı olarak ne kullanmalıyız bilgisayar power supply si olurmu yoksa adaptör mü kullanılmalı?
kendi kartı ile tabi ki de çalışır. ben ayrı çalıştırmak istediniz sandım.
kendi karti üzerindeki entegrelerin kodlarını netten arayınız step motor sürücüsü hangisi ise ona gereken gerilimleri veriniz.
ama burda şöyle bir durum çıkıyor. o kadar ince işçilik yapabilir msiniz? çünkü o hatlar çok incedir. az fazla ısı verseniz süttürseniz yollar bozulur.

Bu tür bir motoru çalıştırmak için cnc gibi bir projede kullanacaksdanız elinizdeki orjinal kart bir işe yaramaz. Mutlaka sürücü kartı almak yada yapmanız lazım.

Ben cnc den çok anlamıyorum ama okuduğum kadarıyla bu işin 2 yönü var.

1- donanım kısmı ( bunlar motor - devir - sürücü kart - sonsuz dişliler v.s. )
2- yazılım kısmı ( bu yapılan cnc ye yaptığınız çizimi gönderen çok detaylı programlar var )

Bence yukarıdaki arkadaşlarında söylediği gibi cnc bölümümüzü gezip okuyarak bilgi edininiz.

Cdrom mekanigi ile hic ugrasmadim fakat fikrim soyle. Motorlari basit bir 3 eksenli TB6560 ile calistirabilmeniz lazim. Guc kaynagi olarak da motorlarin toplam gucu kadar bir adaptor veya SMPS kullanabilirsiniz.

Motorlar kac volt ile calisiyor?

Cdrom mekanigi ile hic ugrasmadim fakat fikrim soyle. Motorlari basit bir 3 eksenli TB6560 ile calistirabilmeniz lazim. Guc kaynagi olarak da motorlarin toplam gucu kadar bir adaptor veya SMPS kullanabilirsiniz.

Motorlar kac volt ile calisiyor?
geneli 5 v ile çalışır dvd sürücülerindisk motoru. ama sürgüyü itip kakan motoru bilemem. sanırım o 12 ile çalışıyor.

Pc power supply(12vdc)+TB6560 paralel port Mach3 ile...
Pc power supply(12vdc)+A4988 usb portl port Grbl cnc ile...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri