Cd/Dvd Writer stepper motoru ile mini cnc nasıl yapılır? Yardımlarınızı bekliyorum.

pc fanları da step motor. ve de o dvd motoru ile aynı motor:)
sen nasıl birşey istiyorsun onu söyle.
pc fanlarının 3 telli olanları, 3.telden besleme verilerek tamamen durdurulabilir. bir butonla bu beslemeyi keserekde adım ilerletme yapabilirsin. olmaz mı?

@yolgezer74 abi zaten kafam allak bullak bide sen karıştırma :D bilmiyorumki hiç o motoru düşünmemiştim.

Pc fanlarındaki 3 kablodan 2 si besleme 3. anakarta devir sayısını gönderen uç değilmi? Ben böyle biliyorum ama yanlış bilgilendirme olmasın.

Pc fanlarındaki 3 kablodan 2 si besleme 3. anakarta devir sayısını gönderen uç değilmi? Ben böyle biliyorum ama yanlış bilgilendirme olmasın.
öyle işte:)
3. uç beslemeden ne kadar eksik gerilim gelirse o kadar fanın hızını yükseltir. o uçta gerilim 12 ye yaklaştıkça da hız düşer. 12 verdin mi susar.
bu nedenle direkt psu ya takılanlarda sadece 2 kablo var.

3. kablo devir kontrolü için değil. bilgisayara fanın kaç devirde çalıştığını söyler tako çıkışı diyede geçer. 3. kablo çıkıştır. Devir kontrolünü anakart sağlar. Fana gelen voltajı değiştirir. Neyse konuyu değiştirmeyelim. İyice dağılmasın.

3Pin12vMB.jpg
cixWH.gif

eleman dvd step motor ile basit 2 eksenli bir şeyler yapmak istiyor hala siz dc motor diyorsunuz.

3. kablo devir kontrolü için değil. bilgisayara fanın kaç devirde çalıştığını söyler tako çıkışı diyede geçer. 3. kablo çıkıştır. Devir kontrolünü anakart sağlar. Fana gelen voltajı değiştirir. Neyse konuyu değiştirmeyelim. İyice dağılmasın.

3Pin12vMB.jpg
cixWH.gif
valla usta ben o hatta 12 verdim mi fan susuyor:)pc de denemiştim zaten speed fan ile fanı susturmuştum. baktım orda 12 var. hızı açınca da 0 a indi.sonradan lm317 ile bir regülator yaptım uğraşmadım.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri