Can sıkıntısı

Ben gntcnt marka plc poroglamlamayi biliyilorun plc de ne gibi bi ozelik olmasi lazim plcemde analog giris pals ureten bi cikis var onunla step motoru surebilirim saniyorum

sonsuz pot ile analog girişinden sinyal vererek step motoru gelen sinyal değerine göre tur attırman gerekiyor. Pot ne kadar hassas olursa step motorun o kadar hassas döner.

Ben gntcnt marka plc poroglamlamayi biliyilorun plc de ne gibi bi ozelik olmasi lazim plcemde analog giris pals ureten bi cikis var onunla step motoru surebilirim saniyorum

Step motorlarda 4 kablo var 2 kablo enerji digerleri sinyal ve 0 . 10 volt sag sol donusu saglayan diye tahmin edi yorum sonsuz pot el carkidir diye tahmin ediyorum onuda plc deki ikinci analog girisemi takicaz karw sinyal verip plc de isleyip veriyi step motorami yollucaz

Step motorlarda 4 kablo var 2 kablo enerji digerleri sinyal ve 0 . 10 volt sag sol donusu saglayan diye tahmin edi yorum sonsuz pot el carkidir diye tahmin ediyorum onuda plc deki ikinci analog girisemi takicaz karw sinyal verip plc de isleyip veriyi step motorami yollucaz
sıra şöyle
sonsuz pot > plc > step motor sürücüsü > step motor
analog giriş 0-10v arasıdır. Vana 2 turda kapanıyorsa 10v geldiğinde vana kapanacak 5v geldiğinde vana yarı açılacak 0v geldiğinde vana tamamen açılacak

Detay isteyen arkadaslara bi kac foto ekleyelim makine ile ilgili

Disli bolumlerini kapak lazerde kapak kestirip kapatsammi diye dusunuyorum

Ekli dosyalar

• 20170922_151348.jpg
    20170922_151348.jpg
    157.5 KB · Görüntüleme: 21
  • 20170922_151402.jpg
    20170922_151402.jpg
    243.2 KB · Görüntüleme: 23
Moderatör tarafında düzenlendi:
Elinde transistor cikiali bir CPU olmasi yeterli. GLC296T yi oneririm. Zira hem giris frekansi yuksek (50kHz) hem cikis frekansi yuksek (100kHz).

Step motor dedigin pulse ile (kare dalga) surulur. Tabiki step motorun surucusunde besleme sinyalinin haricinde pulse ve yon girisleri vardir. Pulse girisinden gelen pulse kadar doner. Yon girisinde sinyal olup olmamasina gore de saga veya sola doner.

GLC296T nin QP0, QP1 ve QP3 cikislari hizli pulse cikislaridir. 3 tane atep motoru surebilirsin.

Sirasiyla QP3, QP4 ve QP5 cikislari da yon cikislaridir.

QP0 dan gonderdigun pulse adedi kadar step motor doner.

QP3 ten yon girisine sinyal gonderirsen step motor bir yone gondermezsen diger yone doner.

El carki dedigin de bir potansiyometre degildir. Pulse yani kare dalga uretir. Ayni sekilde bu sinyali direk step motora da baglayabilirsin, ya da PLC den okuyup pulse cikislarina da aktarabilirsin.

Elinde transistor cikiali bir CPU olmasi yeterli. GLC296T yi oneririm. Zira hem giris frekansi yuksek (50kHz) hem cikis frekansi yuksek (100kHz).

Step motor dedigin pulse ile (kare dalga) surulur. Tabiki step motorun surucusunde besleme sinyalinin haricinde pulse ve yon girisleri vardir. Pulse girisinden gelen pulse kadar doner. Yon girisinde sinyal olup olmamasina gore de saga veya sola doner.

GLC296T nin QP0, QP1 ve QP3 cikislari hizli pulse cikislaridir. 3 tane atep motoru surebilirsin.

Sirasiyla QP3, QP4 ve QP5 cikislari da yon cikislaridir.

QP0 dan gonderdigun pulse adedi kadar step motor doner.

QP3 ten yon girisine sinyal gonderirsen step motor bir yone gondermezsen diger yone doner.

El carki dedigin de bir potansiyometre degildir. Pulse yani kare dalga uretir. Ayni sekilde bu sinyali direk step motora da baglayabilirsin, ya da PLC den okuyup pulse cikislarina da aktarabilirsin.
Cok tesekur ederim anlatiminiz icin bende su an 296 r modeli var uzerinde cikislardan aric analog giris var 1 adet onunla surme imkanim olabilirmi

Son düzenleme:
Hayir suremezsin.

Step pulse ile surulur. Pulse i de transistor cikisli urunler uretir.

GLC196T, GLC296T, GLC396T ya da GLC49T olmalidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri