Buzdolabının aralıklarla çalıştırmak daha fazla enerji tüketimine neden olur mu?

Zaten 3 zamanlı tarifenin çıkış amacı belirttiğiniz gibiydi ama eskilerde kaldı...
Örnek hesaplamanıza göre aradaki fark için üç zamanlı tarifeye geçilebilir. Fakat gerçek tüketimde bu fark oluşur mu bilemedim. Aslında mevcut faturalarda her üç endeks de yazılı oluyor oradan da hesaplanabilir ama yüksek tüketimleri geceye aktardıktan sonraki endeksler olmalı. Belki üçlü tarifede olanların tüketim değerleri daha isabetli sonuçlar verebilir.

Örnek hesaplamanıza göre aradaki fark için üç zamanlı tarifeye geçilebilir. Fakat gerçek tüketimde bu fark oluşur mu bilemedim. Aslında mevcut faturalarda her üç endeks de yazılı oluyor oradan da hesaplanabilir ama yüksek tüketimleri geceye aktardıktan sonraki endeksler olmalı. Belki üçlü tarifede olanların tüketim değerleri daha isabetli sonuçlar verebilir.
Hesaplamada üç zamanlı tarife zarar ettiriyor. Kendi faturalarıma da bakmıştım zarardaydım.

Dediğim gibi üç zamanlı tarifeye göre davrandıktan sonra hesaplamak gerek.
Örneğin devamında en alttaki hesap sadece gece tüketim yapılacak şekildeydi. Gündüz ve puanta sadece 1 kWh yazdım ki buda imkansız gibi.Böyle olunca aradaki fark üç zamanlı tarife lehine 21 Tl çıkıyor. Ben aylık 240 kWh tüketemiyorum. Çok daha yüksek tüketimi olup bunuda hep gece yapabilen birisi için üç zamanlı tarife kar ettirir.

Yüksek güçlü tüketiciler,22 -06 arası
çalıştırılamadığı ( konutlar için hayal) sürece,3 zamanlı tarife boşa
cimnastiktir.

O durumda da zaten 240 kw'yi geçtiğinden bir üst kademeden ücretleniyor.
İkili ücretlendirme tarifesi yanlış hatırlamıyorsam sadece tek zamanlıda uygulanıyor, üç zamanlıda uygulanmıyor.

Evet baktım şimdi doğru hatırlamışım:

1696929415516.png

Ben de nasıl uygulanacak şeklinde kafamda bir türlü algoritmasını oturtamamıştım.;)
O kadar kurcaladılar ki bence artık kendileride işin için çıkamıyordur. Hele birde yüksek tüketimli tüketiciyseniz son kaynak tedarik tarifesindeyseniz hapı yuttunuz. Fatura hesaplayabilmek için uzmanlaşmak gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri