Buzdolabı Otomatiğe geçmiyor.

arkaplan

Profesyonel Üye
Buzdolabı soğutucu fanın soketinde neden enerji göremedim .
Arıza ne olabilir tamiri için yardım .

Soğutucu fan dönmediğini tesbit ettim .
Buzları eritildi yine çalışmıyor .
Tamirci çağırmışlar fan değişirmiş
Otomatiğe geçiyor test edilmiş
Gittiği yere kadar demiş .

1 aya kadar çalıştıktan sonra yine otomatiğe geçmiyor .
3 Gündür dolap çalışmıyor buzlar eridi .
Baktım tekrar soğutucu fan arızası çalışmıyor .

Bu sefer buzluk içini açtım .
Daha önce tamirci çağırdıkları için açmamıştım .

Soğutucu fanı harici test ettim çalışıyor . ( 220 V )
Buzdolabı buzluk kapı lamba ışık anahtarı aç kapa yaptım .
Soğutucu fan Soketinden ölçüm enerji yok . ( 0 V )

0.jpg

Son düzenleme:
ic1mzmk[1].JPG

b59p64f[1].JPG

Sn. arkaplan, no-frost buzdolabınızın beyin kartında resimdeki bu bağlantıları söküp yeniden yerlerine takın. İki ayrı geçmeli soket yerinde fan, kapı, buton, vb. bağlantı yerleri var, belki oradan bu devresini tamamlayamıyordur. Buzluk kapısını birkaç kez hızlı hızlı açıp kapatın (bu türden iç fan tutukluklarını eskiyen kapı sivici için böyle çözüyorum ben, zaman zaman) veya elinizle sivice birkaç kez ard arda hızlı basıp bırakın. Bu kapı sivicinde kapı kapalı halde olan tutukluk bazen dondurucu bölme fanının dönmemesine neden olup bu da buzluğun tavanında donmuş buzun eriyen damlalar haline gelmesine neden oluyor. Kolay gelsin.

@arkaplan

Hocam merhaba. Benzer bir problemle kısa bir süre önce uğraştım.

Bu dolabın iki tane termostati olmali. Biri üst bölme dondurucu kısım diğeri ise alt bölme soğutucu kısım.

Bendeki durumda alt bölmeye hitap eden fan çalışmiyordu. Iki noktaya baktım. Birincisi fani durduran kapı anahtari. Kapı açılınca fan durup çalışıyordu. İkincisi ise termostat. Benim durumda termostat arızalı olduğu için fan calismiyordu.

Sizde termostadi sökün ve geçici olarak termostada gelen iki kabloyu kısa devre edin ve fanin dönüp dönmediğini kapı anahtarına bastırarak deneyin.

Fan dönmeye başlar ise sorun termostattadir.

Sn. arkaplan, no-frost buzdolabınızın beyin kartında resimdeki bu bağlantıları söküp yeniden yerlerine takın. İki ayrı geçmeli soket yerinde fan, kapı, buton, vb. bağlantı yerleri var, belki oradan bu devresini tamamlayamıyordur. Buzluk kapısını birkaç kez hızlı hızlı açıp kapatın (bu türden iç fan tutukluklarını eskiyen kapı sivici için böyle çözüyorum ben, zaman zaman) veya elinizle sivice birkaç kez ard arda hızlı basıp bırakın. Bu kapı sivicinde kapı kapalı halde olan tutukluk bazen dondurucu bölme fanının dönmemesine neden olup bu da buzluğun tavanında donmuş buzun eriyen damlalar haline gelmesine neden oluyor. Kolay gelsin.
@arkaplan

Hocam merhaba. Benzer bir problemle kısa bir süre önce uğraştım.

Bu dolabın iki tane termostati olmali. Biri üst bölme dondurucu kısım diğeri ise alt bölme soğutucu kısım.

Bendeki durumda alt bölmeye hitap eden fan çalışmiyordu. Iki noktaya baktım. Birincisi fani durduran kapı anahtari. Kapı açılınca fan durup çalışıyordu. İkincisi ise termostat. Benim durumda termostat arızalı olduğu için fan calismiyordu.

Sizde termostadi sökün ve geçici olarak termostada gelen iki kabloyu kısa devre edin ve fanin dönüp dönmediğini kapı anahtarına bastırarak deneyin.

Fan dönmeye başlar ise sorun termostattadir.

Teşekkürler
Soğutucu buzluk fanına 220 volt geldi .

Son durum otomatige geçiyormiyor.

20211203_104233.jpg
20211203_110924.jpg

Bu dolapta 2 tane termostat olmali.

1. Termostat dolabı çalıştırıp durduran. Bu termostat üstteki derin dondurucu kısmını kontrol eder.

2. Termostat alt kısmı kontrol eder. Alt kısım ise üstteki fan ve bir klapeden oluşur.

Sizin sorununuz ya derin dondurucu istenen sıcaklığa inmiyor yada termostati bozuk.

Derin dondurucu bolmenin sicakligini harici bir termometre ile olcermisiniz kac C derece?

Bu dolapta 2 tane termostat olmali.

1. Termostat dolabı çalıştırıp durduran. Bu termostat üstteki derin dondurucu kısmını kontrol eder.

2. Termostat alt kısmı kontrol eder. Alt kısım ise üstteki fan ve bir klapeden oluşur.

Sizin sorununuz ya derin dondurucu istenen sıcaklığa inmiyor yada termostati bozuk.

Derin dondurucu bolmenin sicakligini harici bir termometre ile olcermisiniz kac C derece?

Teşekkürler .
Derece ile denemedim . Dolap akrabanın
Üst kısım buzluk soğutuyor alt kısım soğutmuyor .
Otomatiğe geçmiyor .
Buzdolabı kapakları ( üst ve alt ) buzdolabı lamba anahtarına ikisi aynı anda basılıp fan ve lambalar test edildi .
Buzluk Fanı ve lambalar çalışyor .
Alt fan çalışıyor .

Alt kısmın soğutmaması yukarıda eklediğiniz resimde siyah bir klape var. Normal çalışma da o klapenin açması gerekiyor. Eğer bu klape açmıyor ise alt taraf soğutmaz.

Klapeyi kontrol etmelisiniz.

Durmama problemi üst dondurucu termostadı arızalı olabilir. Dediğim gibi sıcaklık ölçümü ile net bir bilgiye erişebiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri