Buzdolabı motoru hiç durmuyor yardım

06alican06

Üye
İkinci el bi Siemens buzdolabı aldım soğutma sıkıntısı yok ama motor hep çalışıyor. Buzluktaki fan ara ara durup çalışıyor. Fan durunca rezistansı devreye giriyor. Sanırım fan ve rezistansı normal çalıştığı için motor hep çalışsa bile donma karlama yapmadığı için fazla soğutma filan yapmıyor. Alt soğutucu kısmındaki termostatın kapağını açamadım. Tek orası kaldı bakacak. Termostat bozuksa motoru hiç durdurmaz mı ? Ayarı sıfıra çeksem bile motor stop etmiyor. Motor sürekli dınnn diye çalışıyor. Video yükledim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210619_122445.jpg
    IMG_20210619_122445.jpg
    71.9 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20210619_122529.jpg
    IMG_20210619_122529.jpg
    85.9 KB · Görüntüleme: 20
rölesinden başlaylıp adım adım kontrol edin termostata kadar

Rölede yanık filan birşey göremedim. Nesini kontrol edecem nasıl edecem ?
motor çalışırken bobin gerilimini kontrol edin eğer bobin uçlarında gerilim yok yine de motor çalışıyorsa kontakları yapışık kalmıştır

Gaz azalmıs olabilir..
BU da bir ihtimal/seçenek..

Gaz azalmıs olabilir..
BU da bir ihtimal/seçenek..
Gazı fazla bile. Adam fazla basmış ara ara dolabı kapatıp siboptan salıyorum hala motorun çıkış borusu donuyor. En son gidip 3 kuruşluk dolap için dövecem adamı o olacak. Spotçudan birşey alınmazmış. Gel yap diyosun yok al dolabı ver paramı diyorsun ona da yok

Sabah işe giderken alttaki ayarı en düşüğe aldım şuan işten geldim baktım dolaptaki malzemeler eskiye göre daha bi az soğumuş gibi sanki termostat sağlam gibi. Her zaman yarımın biraz üzerinde duruyordu baya soğuk oluyordu malzemeler. Dolabın içinde fazla gaz var peki bu sebep olabilir mi stop etmemesine ? Adam geldi drayer filan değişti gaz bastı gitti gece hafta boruda parmak kalınlığında buz oldu dolap çalışınca. Az az alıyorum siboptan ama bugün akşam biraz fazla alacam 10 saniye filan inşallah gaz tümden bitmez. Şuan gaz fazlalığı motoru hep çalıştırırmı onu merak ettim ?

Akşam bi 15 sn daha gaz aldım akşam iyiydi sabah yine boruda buz oluşmuş motor hep çalışıyor ondan mı donuyor acaba ? Termostat nasıl kontrol edilir sağlam mı değil mi diye

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri