Buck-Boost Converter

Benim bildiğim kadarı ile 1KHz üstündeki çalışma frekansında direnç koymak gerekiyor.Çünkü mosfet kararlı bir şekilde çalışmıyor.

Anladım. Peki 1 k yeterli mi ? ve başka ne olabilir sorun :S bunu denemek için p.tesi sabahı beklemem gerekicek ne yazık ki :(

Merhaba. Bu devre "ters çıkışlı" olarak bilinir yani çıkışında negatif gerilim verir. Bu yüzden çıkıştaki C1' in yönü ters olmalı. D1 diyodu hızlı (schottky) diyot olmalı. Pratikte L2 bobini, geç doyuma ulaştığı için demir tozundan yapılmış nüveye sarılır (iron ind.) Girişteki 2.2k' nın amacını anlayamadım; giriş akımını neden bu kadar kısıtlıyorsunuz? Bu devrenin en zor kısmı mosfet sürmektir. "High side mosfet driver" konusunu araştırmanızı tavsiye ederim. Bir de bobinli devrelerin simülasyonu sıkıntılı oluyor, fazla güvenmemek lazım, imkanınız varsa pratikte devreyi kurun derim.

Teşekkürler. Devreyi pratikte kurdum zaten :S mosfetin önüne resimdeki kuvvetlendiriciyi sürdüm ve 2.2k'yı kullanmadım. diyot olarakta 1N4007'yi kullanıyorum. Bu eleman değerleri ile devre çalışır diye bi kaç konu görmüştüm ve frekansımı da indüktansımın doyum süresine göre ayarladım :S

Araştırırken bi devre buldum sizin dediğiniz gibi sabah malzemeleri alıp denicem. umarım işe yarar.

Devreyi yapmanızdaki amaç ne peki gerilim kontrolü yapmak mı ?

Benim bitirme ödevim. mosfetler hakkında hiç bi bilgim yok ve yarın sunum yapcam :) güç elektroniğide almadığım için iyice bilgisizim :S

Yok başka bi devre denedim başka bi mos denedim yine de olmadı :S yalnızca 2-3 V elde edebiliyorum. Bakalm artık hayırlısı olsun.

Devrede yapmak istediğinizi açık bir şekilde yazarsanız daha iyi olur tam olarak ne yapmak istediğinizi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri