Buck-Boost Converter

yusufburak

Üye
Merhaba
Ben buck boost converter yaptım ancak pwm'i ne kadar değiştirirsem değiştireyim çıkışma 2.6 V alabiliyorum yalnızca :S Bunun nedeni ne olabilir ?

Yapmış olsa idin çalışırdı !
Demek ki yapamamışsın.
Ne yapıp ne yapamadığını ancak senin yazdıklarından çıkarabileceğimize göre , başka nasıl yorum olabilir ?

Teknik elemana yakışır bir açıklama , işe yarar bir öneriyi hak eder...

Yaptığın devrenin şemasına felan bakmak lazım bu sözlerinle hatanın nerde olduğunu nasıl anlayabiliriz ki?

pwmn.jpg

KAZIMUGUR hocam yaptım.
Yaptığım şey istediğim şey değil hepsi bu.

Drain ucundan 10-15 V arası besleme veriyorum.

O yaptığı "şey" bbc değil.
Pic pwm dersen eh işte.
Buck boost converter araması ile gelenleri incele.
Özellikle entegre chipleri ve içlerinin şematiklerini incele.

Basitce diyot bobin gibi gözükür ama fazlasıda var.
İster akım ister gerilim mutlaka geri besleme olmalı !

Moslar o şekilde sürülmez !
Biraz araştırma yapıp bilgi biriktirmelisin.
Mesela optolar olabilir mesela doğrudan pic ile süreceksen " logic level gate " nasıl bir şeydir araştır.

Zor bir konu değil ama biraz bilgi birikimi istiyor.

Son olarak , verdiğin resimden sen bir şey anlayabilirmisin ?,
Mesela içindeki çalışşan kodlar hakkında bir şeyler anlaşılabilir mi ?
Hiç görmedin mi proteus dosyaları ve kodlar aynı dosyada bir yerlere yüklenir ve paylaşılır ?
Yardım etmek isteyenler bakar biliyorsa yazar.

Her neyse fazla eleştiriyi günümüz insanı kabul etmiyor , kusura bakma ...

İnsanların hevesini kırmadığınız sürece istediğiniz kadar eleştiri yaparsınız ama velakin karşı tarafıda biliyormuş gibi konuşmamalısınız.
Ben mos'u hiç görmedim bilmiyorum devreyi bulduğum gibi kurdum ve aynı şeyi yapıp anlatan insanlarda var. araştırma yapmadan yazmıyorum ve illa geri besleme olcak diye bişe yok bildiğim kadarı ile o kadar büyük güçlü bi sistem yapmıyorum. Ve ilk kez siz anlaşılmaz dediniz resme bakıp.

Öncelikle 100 kHz yapmıştım ama bu değerde indüktansın tam dolması gerçekleşmiceği için şu an 5 kHz olarak ayarlı

Mosfet'in Gate ucuna neden direnç bağlamadınız peki 5KHz çalışma frekansında ?

PIC çıkışında 1 k'lık bir direnç var ve o da darlington kuvvetlendiricisine gidiyo. o yüzden oraya bi direnç koymadım hiç drain ucunda da bir direnç görünüyo ama onu da pratikte koymadım etkisi bu olabilir mi ? :S

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri