Bu Timer Kafayı Yedirdi Bana

Merhaba arkadaşlar,

Müzik sistemini madeni para yada jetonla çalıştırmak istiyorum .fakat piayasada bulunan timer devreleriyle bunu yapamıyorum.Para atıldığında 0-10 dakika çalıştırıp durmasını birdaha ki para atılana kadar. Yanlız burda müzik sistemini 220 V. beslemek istiyorum.Kısacası timer devresine tetik gelecek röle çekip 220 v ile müzik sistemim 0-10 dakika çalışacak

Piyasada bulunan jeton makinası girişi.

KIRMIZI 12
SİYAH -
Beyaz -TETİK mevcut(NO yada NC)

Nasıl YAPARIM BU DEVREYİ ALLAH RIZASI iÇİN YARDIM günlerdir uğraşıyorum bir türlü olmuyo.:eek:

Para atıldığında gelen 1 bilgisiyle cihazı 10 dk çalıştırmak isiyorsunuz anladığım kadarıyla. Picle yapsak nasıl olur? Bu sistem son derece basit. Hatta LCD li bişey yaparız. Adam müzik dinlerken kaç dakikası kaldığını falan görür. Hatta süre sonunda LCD ye "lütfen para atınız" gibi şeyler yazdırabiliriz. Estetik olur yani.

Para atıldığında, Paranın geçişi esnasında kısa süre kapanan Swich röleyi çektirir. Röle kendini Zaman rölesinin normalde kapalı kontağı üzerinden mühürler. Aynı zamanda Zaman rölesi çalışmaya ve müzik çalmaya başlar. Zamman rölesi ayar değeri sonunda (10 dk.) kontakları konum değiştireceğinden röle mühürlemesi bozulur ve enerji kesilir. Bir dahaki para atılıncaya kadar çalışmaz

Tabi bu da işin elektriksel boyutu. Röleler, kontaktörler, zamanlayıcılar. Birde sadece mcu ve bir transistör.

Bu iş için daha kolay ve daha ucuz. Mikro kontrolörler ancak fazla sayıda giriş-çıkış olan işlerde cazip olabilirler.

Para atıldığında gelen 1 bilgisiyle cihazı 10 dk çalıştırmak isiyorsunuz anladığım kadarıyla. Picle yapsak nasıl olur? Bu sistem son derece basit. Hatta LCD li bişey yaparız. Adam müzik dinlerken kaç dakikası kaldığını falan görür. Hatta süre sonunda LCD ye "lütfen para atınız" gibi şeyler yazdırabiliriz. Estetik olur yani.

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.Böyle bir devreyi nasıl yaparım yardımcı olur musunuz.Pic le yapmak istiyorum LCD de:)) çok şey mı istedim.

Devre basit. Sonuçta anahtardan 1 bilgisi geldiğinde alet 10 dk çalışacak. LCD olması işi zorlaştırmaz. Ben yardımcı olabilirim.

Öncelikle bu soruyu ben sana sorayım. Nasıl yardımcı olabilirim? Programlama biliyor musun? Biliyorsan hangi dil? MCU olarak ne kullanacaksın? MCU nun çıkış ucunu nasıl kullanacağını biliyor musun? LCD de ne yazılması gerekiyor?

Programlayı bilmiyorum.16f serisinden hangisini kullanabilirim.LCD de zamanı geri sayması yeterli sanırım. Aslında bana gerekli olan devre ve program.Bir devre üzerinde uğraştım ama sonuç alamadım.Br arkadaşım yazdı programı ama olmadı sürekli hata veriyo. Yanı işim bana göre çok zor

Problem etmene gerek yok Kemal arkadaşım. Sorunu çözeriz. Arkadaşın yazılımı hangi pic için yazdı? LCD kullandıysa 2 satır mı, 4 satır mı? Bunları bileyim ki, ben de o pice göre yazayım. Sana ekstra masraf çıkmasın. Malum, elektronik pahalı bir hobi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri