Bu Motorun türü ne

Ridvnn

Üye
Merhaba Forum sakinleri elimde bozuk bulaşık makinesinden çıkardığım sağlam su pompası motoru var Ben pompa kısmını söktüm başka bir projem de kullanmak istiyorum anladığım kadarıyla motor fırçasız içinden 4 ayrı kablo çıkıyor arkadaşlar bu motorun türü ne ve kablo bağlantıları nasıl olmalı şimdiden teşekkürler fotoğrafları da atıyorum ayrıca forum'da bu konuda paylaşılan bir şey varsa lütfen linkini atın ben bu konuyu sileceğim teşekkürler

Ekli dosyalar

• 16414645645354452549116288698856.jpg
    16414645645354452549116288698856.jpg
    386.8 KB · Görüntüleme: 43
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Forum'da bağlantılarını nasıl yapabileceğimiz hakkında detaylı bilgi veren bir konuya denk gelemedim.varsa linkini atarsanız çok makule geçer.

Dört ucun ikisi ayrı ayrı direnç göstermeli.
Düşük değer veren uçlar ana sargı. Yüksek
değer veren de yardımcı sargı. Yüksek değer
verene bu kondansatör seri bağlanır ve
ana sargıya paralel olur.

Bu tip bazı motorlarda yardımcı sargı ve ana
sargıda omik direnci artırmak için ters sargı da
olabilir. İmkanınız varsa 110VAC gibi düşük
gerilimle veya bir kaç paralel 100W akkor
flamanlı lambayı seri bağlayarak test edebilirsiniz.

Dört ucun ikisi ayrı ayrı direnç göstermeli.
Düşük değer veren uçlar ana sargı. Yüksek
değer veren de yardımcı sargı. Yüksek değer
verene bu kondansatör seri bağlanır ve
ana sargıya paralel olur.

Bu tip bazı motorlarda yardımcı sargı ve ana
sargıda omik direnci artırmak için ters sargı da
olabilir. İmkanınız varsa 110VAC gibi düşük
gerilimle veya bir kaç paralel 100W akkor
flamanlı lambayı seri bağlayarak test edebilirsiniz.
İlgilendiğiniz için teşekkürler..ters sargı olması durumunda bağlantılarda herhangi bir değişiklik yapılması gerekiyormu.her iki durumdada üstte önerdiğiniz sekilde bağlayabilir miyim?

Bağlantı aynıdır. Mesele yardımcı
sargı ile ana sargıyı ayırt etmek.

Göründüğü kadarıyla yardımcı sargı
devamlı devrede.

Bazı motorlarda merkezkaç anahtar
veya aşırı akım rölesi ile yardımcı
sargı devrede olur. Belli bir devire
çıkınca motor merkezkaç anahtar
açılır ya da ana sargı akımı azaldığında
yardımcı sargı devreden çıkar.
Ancak bir çok motorda da yardımcı
sargı devreden çıkmaz.

Çok teşekkürler değerli cevaplarınız için.hala deneme şansım olmadı haftasonu deneyeceğim.multimetre ile ohm kontrolu yaptığımda her kablo arasında bir değer gösteriyor yani 0 ohm göstermiyor.Bu normal mi? Ayrıca yorumlara baktığımda 8 12 ohm gibi düşük değerler söylüyorlar oysaki bende kablolar arasında minimum 60 70 maksimum 110 120 gösteriyor forumda bahsedilen değerlerin çok üzerinde.bu motorda kısa devre olduğuna mı delalet?

Sıradan multimetreler proplara dc
gerilim uygulayarak direnç ölçümü
yapmaktadır. Ölçtüğümüz değer
omik dirençtir. Bu kadar düşük olması
normal.
Asıl önemli olan 50Hz deki direnci.

Merhabalar iyi hafta sonları bugün dediklerinizi pratikte uygulama şansı buldum öncelikle omik direnç değerlerini bulmaya çalıştım yardımcı sargı arasında 150 ohm ana sargıda 19 20 ohm gösteriyor ama yardımcı sargı ve ana sargı arasında direnç kontrolü yaptığımızda yaklaşık 80 90 ohm gösteriyor anlayacağınız hiç 010 veyahut sonsuz 10 göstermiyor her zaman bir değer gösteriyor ve dediğiniz şekilde bağladığımda motorda dönmenin aksine fren yapıyor elimle bile çeviremiyorum acaba motorda kısa devre mi var yoksa ben kablolarını yanlış tespit edip yanlış bir bağlantımı yapıyorum teşekkürler

Böyle bağladığınızı umuyorum.

otor%2BWiring%2BDiagram%2BWith%2BCircuit%2BBreaker.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,157
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri