bu fatura neden bu kadar fazla

sn. ardakal
senin tüketimlerine bakılırsa zaten gelmesi gereken tutar 109,00 tl civarı.senin TL olarak hesapladıkların enerjinin eklentisiz hali.Yani o kW/h tutarlarına dağıtım bedeli,iletim bedeli,enerji fonu,TRT payı gibi eklentiler geliyor.Yani eklentiler ile birlikte ;

gündüz=0,252829
puant = 0,405067
gece = 0,143346

oluyor.Bu tarifeler mesken tarifesi için geçerli olan.Birde Mesken tarifesinde olduğuna göre kapasitiften ya da reaktif ceza bedeli gelmesi diye bi şey söz konusu olamaz.Çünkü mesken tarifelerine böyle bir uygulama yok.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
selamün aleyküm arkadaşlar bu fatura bizim ilk faturamız demand dan ceza yemişiz neden birde kapasitifden de ceza yemiş endüktif %90 kapasitif %90 diyor 10,58 ceza gelmiş kapasitifden demand 9,960 ceza gelmiş faturayı ekleyecektim eklenti dosyasını kaldırmışlar sözleşme gücü 0,70 KW demand 1,85 diyor gündüz 166 kwh (0,168236) 27,93 tl puant 127 kwh (0,287696) 36,54 tl gece de 110 kwh (0,082327) 9,06 tl toplam 403 kwh fatura tutarı 109,21 tl bu konuda görüşlerinizi vede yorumlarınızı bekliyorum saygılar

Faturanızı herhangi bir resim payşalım sitesine yükleyip linkini burada paylaştığınızda resim görülecektir.

inşallah becermişimdir fatura burda demand cezası apartman olarakmı uygulanıyor yoksa daire bazında mı geçerli bunu neye göre hesap ediyorlar apartman demand sınırı kaç kwh teşekkürler

evt arkadaşım faturanı görebildim...ama sen maalesef yanlış yere bakıyormuşsun...fatura yazılırken bir basamak kaydırmışlar..yani 1,85 olan ilet.sis.kul.bedeli...sözleşme gücün de 9,960kW...aslında faturan gayet normal...hiçbir ceza bedeli görünmüyor..
gelelim demand ile ilgili soruna...bildiğim kadarıyla mesken tarifelerinde demand uygulaması yok...genelde sanayi abonelerinde sözleşme gücü 0,7MW ve üzeri olanlarda uygulanıyor.

sayın ramo 33 ve diğer arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim kolay gelsin

Bir hatırlatma;
Reaktif enerji tarifesi uygulanmaz değil..!! ayrı ŞEKİLDE faturalandırılmaz çünkü çok küçük miktarda reaktif güç kullanılır. Kullanılan reaktif güç ise aktif güç bedeline eklenir. Eğer evinde kompanzasyon sistemi kullanırsan ki bu hiç gerekli değil 109 tl fatura geleceğine belki de 105 tl fatura gelecekti.

enduktif ve kapasitif yazan yerlerin altındaki belirtlen fiyat tarifeli sistem oldugu icin gece sukadar gunduz su kadar kullanmısındır diye bilgidir. Bu fatura cezaya gelemez monofaz sayac var artı abonelik kent mesken artı aktif reaktif veya x5 kombi sayac degildir. bu sebepten ceza gelmez. normalde evlerde de reaktif güc kullanılır lakin evlerde kullanılan reaktif güc az oldugu icin monofaze sayaclar reaktif gucu yazmazlar.

enduktif ve kapasitif yazan yerlerin altındaki belirtlen fiyat tarifeli sistem oldugu icin gece sukadar gunduz su kadar kullanmısındır diye bilgidir. Bu fatura cezaya gelemez monofaz sayac var artı abonelik kent mesken artı aktif reaktif veya x5 kombi sayac degildir. bu sebepten ceza gelmez. normalde evlerde de reaktif güc kullanılır lakin evlerde kullanılan reaktif güc az oldugu icin monofaze sayaclar reaktif gucu yazmazlar.

reaktif gücü yazmazlar değil.! Yazarlar, ama bunu kullanıcılar görmez..

Hala anlatamadım.. Evlerde kullanılan reaktif güç miktarı çok azdır. Bu yüzden ayrı faturalandırılmaz.. Aktif güç'e aktarılır.. Oolay budur..

reaktif gücü yazmazlar değil.! Yazarlar, ama bunu kullanıcılar görmez..

Hala anlatamadım.. Evlerde kullanılan reaktif güç miktarı çok azdır. Bu yüzden ayrı faturalandırılmaz.. Aktif güç'e aktarılır.. Oolay budur..

sayın engineer arkadasım ben faturaya yazmazlar demedim reaktif gucu sayac yazmaz yani monofaz sayacta ne arasın reaktif .... guc ozelligi :) neyse konu saptırılmadan toparlayalım ev faturalarına ceza gelmez yani abonelik derecesine gore dersek daha uygun olur bazı evlerin bodrumkatlarında isyerleri olabiliyor :) aktif reaktif kapasitif aboneligi olmayan bir yere ceza gelmez... Ama isteyen varsa evlerdeki reaktif enerjiyide absorbe edebiliriz :)))

Forum istatistikleri

Konular
128,234
Kullanıcılar
450,033
Son üye
Demir12312

Yeni konular

Geri