Bu devreyi yapmak için ne kullanmalıyım?

barkin141

Üye
Öncelikle herkese iyi forumlar.Sevgili dostlar ben şu resimde gördüğünüz devrede anahtar kapalıyken akımı sadece anahtar üzerinden geçirecek anahtar açıkken ise ona paralel olan yerden akımın geçmesini otomatik olarak yapacak bir eleman arıyorum oraya hangi elektrik elemanını koyabilirim?Yani açıkçası ben bu devrenin anahtar bozulduğunda veya açıldığında enerjisinin kesilmemesini fakat x yerine koyacağım elemanın da arduino ile haberleşip anahtarda sorun olduğunu veya anahtarın açık olduğunu söylemesini istiyorum.

Ekli dosyalar

• Devre.png
    Devre.png
    9.6 KB · Görüntüleme: 19
opto transistör kullanabilirsin.
ACSensing.jpg

230v yazan yere kontak uçlarını bağla. R1 =1k , R2=4k7

opto transistör kullanabilirsin.
ACSensing.jpg

230v yazan yere kontak uçlarını bağla. R1 =1k , R2=4k7
Hatalıysam düzeltin lütfen fakat bu devrede anahtar açılınca r1'in üzerinden akım geçmeyecek ve iş yapılmayacak fakat ben r1'in üzerinden anahtar açılsa dahi akımın ona paralel diğer yoldan devam etmesini fakat anahtar kapalıyken o yoldan değil anahtar üzerinden gitmesini istiyorum.

bu dedektör devresi anahtar açık devre iken lojik"0" üretir
anahtar kısa devre iken lojik "1" üretir.

bu dedektör devresi anahtar açık devre iken lojik"0" üretir
anahtar kısa devre iken lojik "1" üretir.
Evet de hocam benim istediğim anahtar açıkken de 230vAC devresini tamamlasın fakat alternatif yoldan gitsin ve arduino da akımın alternatif yoldan gittiğini bilsin şöyle düşünün 2 tane araç yolu var biri yedek.Asıl yol sürekli açık yedek ise asıl yolda sorun olmadığı sürece kapalı olacak ama eğer asıl yolda bir çalışma olursa yol kapanırsa araçlar yedek yoldan devam edecek asıl yol açıldığında yedek yol tekrar kapanıp asıl yoldan devam edecekler tekrar.

yapmak istediğin şeyi daha ayrıntılı anlatabilirseniz daha iyi olur. şema üzerinden detaylıca.
benim anladığım kadarıyla bir transistör veya triyak kısa devre olmuşsa bunun bilgisini elde etmek istiyorsun.

anahtar kapalıyken akımı sadece anahtar üzerinden geçirecek anahtar açıkken ise ona paralel olan yerden akımın geçmesini otomatik olarak yapacak bir eleman arıyorum
Kapalı anahtardan kasdettiğiniz bu ve besleme geriliminiz +5V ise

kapali.png

Size gerekli olan eleman sadece 10k direnç.

Sayısal okuma "DigitalRead" ile ilgili örneklere bakınız.

Diyelim ki tam tersini yapmak istiyoruz. Yani anahtar açık iken bir yerden akım aksın. Kapalı iken akmasın istiyoruz.

sayisal2.PNG

O zaman yukarıdaki devreyi kullanabiliriz.

Burada x1 devre elemanı 7406 evirici bellek.

Bu arada benim mantığıma göre bu anahtarların kapalı açık olma durumu tam tersi olmalı ;)

Son düzenleme:
yapmak istediğin şeyi daha ayrıntılı anlatabilirseniz daha iyi olur. şema üzerinden detaylıca.
benim anladığım kadarıyla bir transistör veya triyak kısa devre olmuşsa bunun bilgisini elde etmek istiyorsun.
Kapalı anahtardan kasdettiğiniz bu ve besleme geriliminiz +5V ise

Ekli dosyayı görüntüle 70120
Size gerekli olan eleman sadece 10k direnç.

Sayısal okuma "DigitalRead" ile ilgili örneklere bakınız.
İstediğim olay tam olarak şu anlattığım mesele sevgili hocalarım

Ekli dosyalar

• Devre2.png
    Devre2.png
    16.7 KB · Görüntüleme: 9
İstediğim olay tam olarak şu anlattığım mesele sevgili hocalarım
Zaten anahtar o şekilde çalışır.

Burada ? ile gösterilen eleman bir direnç. Tek yapmanız gereken bunu Arduino ile sayısal olarak okutmak.

Düzenleme :
Burada 12 volt 5A'e dikkat etmemişim. Eğer bu kadar yüksek akım geçecekse bu çözüm sağlıklı olmaz.

Son düzenleme:
12v lar arası izolasyon varmı.
oradaki anahtar npn ni pnpmi veya mosfetmi, rölemi.. bunlar önemli.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri