BT30 spindle projesi

Go To Zero butonundaki scripti upgrade edersiniz. Sadece X ve Y'de sıfırlayacak. Ayrıca benim yaptığım "Sıfıra GİT" butonu var. Ona basınca mengenin x ve y sıfırına Z'de ise 50mm üzerine gidip duruyor.

Şu kompakt lamineyi(maleme azdı birebir ölçü diye) sizin gibi klasik tablaya bağla mdf vs yöntemlerle keseyim dedim. Gerçekten çok zaman kaybettiriyor.

Mach3'de butonlar hayatı kolaylaştırıyor.

Touch Probe Konumuna Git ---> Kısayol CTRL+O
Takım Değiştirme Konumu - ---> Kısayol CTRL+T
JOG Toggle (0,1 - 1) --> Kısayol F7
Mengene Slot 3 Sıfırla ---> Kısayol CTLRL+3
Mengene Slot 2 Sıfırla ---> Kısayol CTRL+2
Mengene Slot 1 Sıfırla ---> Kısayol CTRL+1
Table Z=0 ---> CTRL+0
Touch Plate ile Sıfırla ---> Üstten sıfırlama plate

Not: Go to ZERO butonun sildim.
"Ref All Home" butonu ise referans yaptıktan sonra X10 Y10 noktasındaki mengene başlangıç noktasına gidiyor.

Yine Fusion'ın post processoru ile oynadım. Diyelim aynı uçlar 3 operasyon var. Sonra uç değişip 2 operasyon daha yapılacak. 3. operasyondan sonra post processorun ayarında bir tik seçeneği ekledim "Bitince Takım Değişecek" isminde. G-code çıkartırken bu 3'ünü seçip tiki işaretlediğim post dosyanın sonunda takım değiştirme konumuna gönderecek g-code ekletiyorum. 3 operasyon bitince spinlde uç değiştirme konumuna gelmiş oluyor. Ucu değiştirip Mengene Slot 3 Sıfırla butonuna bastığımda hemen uç değiştirme hizasının altındaki Touch Probe'a kadar gidip takımı sıfırlıyor. Ve ilgili mengene start konumuna tekrar dönüyor. Yeni operasyonun G-code'unu yükletip run diyorum.

Go To Zero butonundaki scripti upgrade edersiniz. Sadece X ve Y'de sıfırlayacak. Ayrıca benim yaptığım "Sıfıra GİT" butonu var. Ona basınca mengenin x ve y sıfırına Z'de ise 50mm üzerine gidip duruyor.

Şu kompakt lamineyi(maleme azdı birebir ölçü diye) sizin gibi klasik tablaya bağla mdf vs yöntemlerle keseyim dedim. Gerçekten çok zaman kaybettiriyor.

Mach3'de butonlar hayatı kolaylaştırıyor.

Touch Probe Konumuna Git ---> Kısayol CTRL+O
Takım Değiştirme Konumu - ---> Kısayol CTRL+T
JOG Toggle (0,1 - 1) --> Kısayol F7
Mengene Slot 3 Sıfırla ---> Kısayol CTLRL+3
Mengene Slot 2 Sıfırla ---> Kısayol CTRL+2
Mengene Slot 1 Sıfırla ---> Kısayol CTRL+1
Table Z=0 ---> CTRL+0
Touch Plate ile Sıfırla ---> Üstten sıfırlama plate

Not: Go to ZERO butonun sildim.
"Ref All Home" butonu ise referans yaptıktan sonra X10 Y10 noktasındaki mengene başlangıç noktasına gidiyor.

Yine Fusion'ın post processoru ile oynadım. Diyelim aynı uçlar 3 operasyon var. Sonra uç değişip 2 operasyon daha yapılacak. 3. operasyondan sonra post processorun ayarında bir tik seçeneği ekledim "Bitince Takım Değişecek" isminde. G-code çıkartırken bu 3'ünü seçip tiki işaretlediğim post dosyanın sonunda takım değiştirme konumuna gönderecek g-code ekletiyorum. 3 operasyon bitince spinlde uç değiştirme konumuna gelmiş oluyor. Ucu değiştirip Mengene Slot 3 Sıfırla butonuna bastığımda hemen uç değiştirme hizasının altındaki Touch Probe'a kadar gidip takımı sıfırlıyor. Ve ilgili mengene start konumuna tekrar dönüyor. Yeni operasyonun G-code'unu yükletip run diyorum.

Cevdet abi çok uğraşıyorsun solidcam de işin daha kolay 3 takım 30 operasyon tek g-code da yapıyorum. (Daha fazlasını da) Takıma göre işlemleri yaptırıyorum her operasyonda ya da takım değişiminde ayrı bir g-code yok yani takım değiştiğinde post m6 txx satırını koyuyor m6start.m1s dosyasınada takımı değiştireceğim koordinatı g53 olarak yazdım takımı değiştirip sıfırlayıp start a tekrar basıyorum.

Ekli dosyalar

• solidcam örnek dosya.txt
    3 MB · Görüntüleme: 6
M6 yı kullanıyorum zaten. Fakat işi anlatmak amaçlı anlattım. Tek g-code çıkartıyorum normalde. Hatta ekrana ucu değiştir diyalogu filan geliyor. Değiştikten sonra Tamam'a basıyorum devam ediyorum.

Asıl zaman kaybım uç değişme. Bir işte 3-4 uç değişmem gerekebiliyor. 12mm- - 2mm - 6mm vs. Suat BT30 yapa dursun. Biz bir ATC alamadık kendimize.

M6 yı kullanıyorum zaten. Fakat işi anlatmak amaçlı anlattım. Tek g-code çıkartıyorum normalde. Hatta ekrana ucu değiştir diyalogu filan geliyor. Değiştikten sonra Tamam'a basıyorum devam ediyorum.

Asıl zaman kaybım uç değişme. Bir işte 3-4 uç değişmem gerekebiliyor. 12mm- - 2mm - 6mm vs. Suat BT30 yapa dursun. Biz bir ATC alamadık kendimize.
ATC ucuz birşey değil ki alıp takalım birde 220v olanı yok kW yüksek 380v şart

S30 diye bir spindle var. Suat aslında bunu taklit etsen iyi olabilir:)
2.2kw,
220V,
seramik rulman.
24.000 rpm
On numara spindle.

https://www.cncdepot.net/product-page/3hp-s30c-24-000rpm-iso30

ezgif.com-gif-maker.jpg

28b094894d58ae1beaf268b3c879~mv2_d_3999_2500_s_4_2.png

İlk hallerinin videosu.. Bu da sanırım suat gibi ihtiyaçdan dolayı yapıp sonra satılığa filan çıkarmış. Şahsen böyle bir olsa TR piyasasında diğer ürünlerin satacağını pek düşünmüyorum.

Her zamanki gibi fazla zaman ayiramiyorum ama yarım yamalak sürelerle ilk parçayı bitirdim.

Parçayu 50mm 6061 plakadan kestim. Plaka ilginçtir köşeden köşeye yamuktu. Her iki taraftan yarımşar milimetre tiraslamak zorunda kaldım. Sonuçta her tarafında 48.88mm kalınlık kaldı. Önemli değil. Karşılıklarını 1.12mm fazla keseceğim.

Vidanın deliğinde bir yara izi görünüyor. Orayı el carkiyla dalginlikla ben yaptım ama önemli değil. Zaten orası arka tarafa geliyor.
IMG_20180718_230651.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri