BT30 spindle projesi

ha bunu routerda işledim deme.

Freze Optimum BF20L.

Frezeyi hiç kullanmadım. Sehpasını yapıp üstüne koydum. Kafasını da söküp yeni kafa için ölçülerini aldım. Şu anda kendi köşesinde bekliyor.

Freze ve router'ı karşılaştırmamak lazım. İkisi de dik işlem makineleri fakat router hafif işlerin makinesi. Freze ise daha çok sert metaller için.

Şahsen ben router makinemi hiç sevmiyorum. Kabin yapamayacağım kadar büyük. Bu yüzden ne zaman alüminyum kessem peşinden 2 saat temizlik yapmak zorunda kalıyorum. Talaşı da soğutma kullandığım için nemli oluyor ve değdiği yere yapışıyor.

Bu yüzden uzun vadede tablası çukurda kalacak şekilde bir router yapmak istiyorum.

Suat’ın talaş konusunda bahsettiği dikkate alın. Kimileri piyasaya yapabileceği ufak bir işi keşfedince hemen basit bir router yapalımda seri halde makine kendi işlesin diye düşünüyor. Fakat kimse talaşı hesaba katmıyor.

Eğer ben bir parça işlerim sonra 2 saat makina temizlerim derseniz sıkıntı yok. Ama seri işleyecekseniz mutlaka sıvıya uygun, altında haznesinin olduğu, kızakları sac akordeon ile kaplı bir makine gerekiyor. Dolayısıyla ufak bile olsa makineyi yaparken tormach, haas gibi cnc leri referans almak gerekli....

Hassas değildi ama tablayı duzledimgim için hassas artık.

Alt parçanın bitmesine az kaldı.

40mm 6061 alüminyum. Parçayı tablaya japon ile yapıştırdım. Iş bitince hafif tiklatinca atıyor.
IMG_20180729_133306_HDR.jpeg

Hmm
IMG_20180729_222755_HDR.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
routerın tablayı kendin yaptın sanırım? kac mm alü levha bu?
bnm tablada duzluğunu kaybetti sacdan yaptırayım dedim minimum 3 000 tl istediler....

Tabla yüzey sigma profili. Ben sadece yüzeyini tıraşladım.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri