Bosch KDN56VI35N Buzdolabı Çözülemeyen Su Akması Sorun

064

Üye
Herkese hayırlı Ramazanlar. Bosch buzdolabımızın aşağıdaki resimde görülen kısmından damla damla ama az miktarda gelen su akmasi sorununu çözemedik. Defrost sensörünü ve termal sigortayı değiştirdim. Arka kanaldan su akıyor. Dolabın soğutması ya. Da çalışması normal. Hatta dolaba termometre koydum. Birebir aynı soğukluğu veriyor. Ara straforu da yeniledim. Rezistansı ölçtüm o da sağlam. Resmini çektiğim bölgede donma VS de yok. Ama su akıntısı beni sinir ediyor artık. Forumda aynı sorunu yaşayan olmuş ama dönüş yapmamış. Kapak conta sinin vakumu as gibi ondan olabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20210504_150138616.jpg
    IMG_20210504_150138616.jpg
    120 KB · Görüntüleme: 46
İlk aldığınız da bu sorun varmıydı ? İkidir bu soruna denk geliyorum merak ettim acaba kronik arıza mi diye...buzdolabınin ön ayaklarını biraz yükseltin megil arkaya doğru olsun. Birde dondurcu kısmı hınca hınç dolumu... Aşırı dolu yada hava çıkışının önünü besin vs denk geldiyse ondan ötürü mü yapıyor bende tam tahmin yürütemedim şuan umarım tam sebebini bilen çıkar

• Beğen
Tepkiler: 064
İlk aldığınız da bu sorun varmıydı ? İkidir bu soruna denk geliyorum merak ettim acaba kronik arıza mi diye...buzdolabınin ön ayaklarını biraz yükseltin megil arkaya doğru olsun. Birde dondurcu kısmı hınca hınç dolumu... Aşırı dolu yada hava çıkışının önünü besin vs denk geldiyse ondan ötürü mü yapıyor bende tam tahmin yürütemedim şuan umarım tam sebebini bilen çıkar
İlk olarak aldığımızda hiç su damlama olayı olmamıştı.ilk olarak bu sorun o kısmın donması ile başladı. Yani defrost yapmadı. Ben de yukarıda dediğim gibi defrost sensörü ve termal sigorta ile ara straforu değiştirdim. Arka su çıkış deliğini kontrol ettim. Bu işlemlerin ardından yine aynı bölgenin donma sorunu bitti ama su damlama olayı bitmedi. Ayaklarını da kaldırdım dolabın. Onu yazmayı unutmuşum. Bu bölümdeki hemen hemen her konuyu da okudum. Çözüm bulamadım. Biraz önce contayi yıkadım. Contanin dolaba temas eden yerlerini de sildim. Yapacak pek biseyim kalmadı. Ama sanki rezistans tam performans çalışmıyor gibime geliyor. Karlanmayi çözüyor ama yüzde yüz çalışmadığı için su damlama olayı oluyor sanki?

İlk olarak aldığımızda hiç su damlama olayı olmamıştı.ilk olarak bu sorun o kısmın donması ile başladı. Yani defrost yapmadı. Ben de yukarıda dediğim gibi defrost sensörü ve termal sigorta ile ara straforu değiştirdim. Arka su çıkış deliğini kontrol ettim. Bu işlemlerin ardından yine aynı bölgenin donma sorunu bitti ama su damlama olayı bitmedi. Ayaklarını da kaldırdım dolabın. Onu yazmayı unutmuşum. Bu bölümdeki hemen hemen her konuyu da okudum. Çözüm bulamadım. Biraz önce contayi yıkadım. Contanin dolaba temas eden yerlerini de sildim. Yapacak pek biseyim kalmadı. Ama sanki rezistans tam performans çalışmıyor gibime geliyor. Karlanmayi çözüyor ama yüzde yüz çalışmadığı için su damlama olayı oluyor sanki?
dolap kaç senelik bilmiyorum ama reziztans sıcak soğuktan ötürü belki çalışmasını tam layıkı ile yapamıyordur. bizim dolap geçende tahliye deliği tıkandı sıfır rezistans taktığım halde nasıl olur bu iş dedim söker bakarım ki sıcak soğuktan ötürü klipsten cıkmıs rezistans yamulmuş yukarı doğru o yüzden delik tekrar tıkanmış. muhakkak mantıklı bir açıklaması vardır. kapak contasını sıcak su ile yıkayıp fön makinesi ile kurutup hatta dahada yumusak olması için ara yerlerine vazelin bile sürebilirsiniz. kağıt para testi yapın parayı koyun kapağı kapatın paranın çok rahat hatta zorlanarak gelmesi lazım tam vacum yapmıyor olabilir kapak contası

• Beğen
Şimdi kapak contasını güneşte kuruttum. Güneşin sıcaklığı ile daha güzel oturdu yerine. Vakumlaması da biraz daha iyi oldu. Ön ayakları biraz daha kaldırdım. Nerede ise sona geldi ön ayaklar. Buzluk baya dolu ama önceden de böyle full dolu olurdu sorun olmamıştı. Dolap 4 senedir çalışıyor. Yeni olmasa da eski de sayılmaz sanırım. 2016 da aldık. Besinlerin soğutulmasında, tazeliğinin korunmasında sorun yok. Geriye tek yapabileceğim kanala bu defa bir elektrik kablosu sokup biraz yoklamak orayı. Başka da bir şey gelmiyor aklıma...

Şimdi kapak contasını güneşte kuruttum. Güneşin sıcaklığı ile daha güzel oturdu yerine. Vakumlaması da biraz daha iyi oldu. Ön ayakları biraz daha kaldırdım. Nerede ise sona geldi ön ayaklar. Buzluk baya dolu ama önceden de böyle full dolu olurdu sorun olmamıştı. Dolap 4 senedir çalışıyor. Yeni olmasa da eski de sayılmaz sanırım. 2016 da aldık. Besinlerin soğutulmasında, tazeliğinin korunmasında sorun yok. Geriye tek yapabileceğim kanala bu defa bir elektrik kablosu sokup biraz yoklamak orayı. Başka da bir şey gelmiyor aklıma...
ben bazen bizati kendim bosch servis elamanı bulup başımdan geçenleri anlatıp bana fikir vermesini istiyorum müsait bir zamanınızda başınıza gelenleri anlatın. benim yaşadığım şehirdeki kişiye denk gelirsem sizin durumunuzu soracağım bakalım ne diyecek

• Beğen
ben bazen bizati kendim bosch servis elamanı bulup başımdan geçenleri anlatıp bana fikir vermesini istiyorum müsait bir zamanınızda başınıza gelenleri anlatın. benim yaşadığım şehirdeki kişiye denk gelirsem sizin durumunuzu soracağım bakalım ne diyecek
Ben kasabada oturuyorum. Servis elemanlarını pek görme şansım yok. Şunları şunları değiştirdim dediğim vakit ise pek yardımsever olmayacaktır sanırım servis çalışanı. Dediğiniz mantıklı ama açıkçası pek bilgilerine de güvenim yoktur. Bir dönüş yaparsanız çok memnun olurum. Allah razı olsun...

Ben kasabada oturuyorum. Servis elemanlarını pek görme şansım yok. Şunları şunları değiştirdim dediğim vakit ise pek yardımsever olmayacaktır sanırım servis çalışanı. Dediğiniz mantıklı ama açıkçası pek bilgilerine de güvenim yoktur. Bir dönüş yaparsanız çok memnun olurum. Allah razı olsun...
benim tanıdığım kişi öyle birisi değil görünce muhakkak soracağım siz tam modelini yazın kodu ile birlilte çünkü modelini soracaktır eminim...birde bugun sizin arızayı düşündüm tahliye hortumuna bakın temizmi diye belki su rahat akmıyordur kaba içleri çok pislik doluyor. son olarak biraz daha dereceyi çoğaltın birde öyle deneyin sebzelik kısmının ve dondurcunun atıyorum -18 değilde 19 yapın sebze bölümünü biraz daha termostat kademesini yükseltin bakalım dolap ne reaksiyon gösterecek.

Kapak contasını yıkayıp kurutup takmak her zaman işe yaramaz. Tersini deneyin.
Öncelikle contayı başaşağı ters takın. Menteşe tarafı daha çok ezilir.
Sonra kapağın altına büyük çarşaf vs gibi bir bez koyun.
Bir çaydanlık sıcak suyu yukarıdan yavaş yavaş dökün. Contadan süzülerek aksın ve yumşatsın.
Sonra kapakları hafifçe sıkıştıracak şekilde birşey dayayın veya iple bağlayın.
Soğuyunca yerine tam oturacaktır.
10 sene önce sadece serviste bulunan contaya 550tl istemişlerdi. Tam mecburen alacaktım ki teki diye ekledi. Gardrop tipi olduğu için çarpı 2 yani. Bu yöntemle kurtardım.

Kapak contasını yıkayıp kurutup takmak her zaman işe yaramaz. Tersini deneyin.
Öncelikle contayı başaşağı ters takın. Menteşe tarafı daha çok ezilir.
Sonra kapağın altına büyük çarşaf vs gibi bir bez koyun.
Bir çaydanlık sıcak suyu yukarıdan yavaş yavaş dökün. Contadan süzülerek aksın ve yumşatsın.
Sonra kapakları hafifçe sıkıştıracak şekilde birşey dayayın veya iple bağlayın.
Soğuyunca yerine tam oturacaktır.
10 sene önce sadece serviste bulunan contaya 550tl istemişlerdi. Tam mecburen alacaktım ki teki diye ekledi. Gardrop tipi olduğu için çarpı 2 yani. Bu yöntemle kurtardım.
Yorum yapmak için erken olabilir ama contayı yıkayıp, güneşte kurutup o güneşin sıcaklığı ile dolaba dediğiniz gibi contayı ters takarak yani baş aşağı takarak ve de ayaklarını iyice kaldırarak işlem yaptıktan sonra 6 saat oldu henüz o bölgede şu göremedim. Üst kapağın(buzluk) contasını yapmadım ama. Şimdilik sıkıntı yok gibi ama yorum yapmak için de erken. Yarın tekrar yazacağım buraya su damlayıp damlamadigini.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri