Bosch KDN56VI35N Buzdolabı Çözülemeyen Su Akması Sorun

Dolabın önünü iyice kaldırınca oradan damlayan şu arkaya gitmiş meğersem. Bugün söktüm o bölgeyi. Isıtıcı rezistans 224 kohm olarak çıktı. Resimdeki görüntüde yanlara soğuk hava tuttuğum için evapin sağında ve solunda karlanma yok ama ortada var. Damlama yine devam ediyor. Anlamadım artık bu işi. Resimdeki gibi evapi biraz dolabın arkasına yaslayayim diye düşündüm ama bu defa da evapin üstündeki levha evapi tam kapatamayacakti. Ben de bozmadım pozisyonunu. Velhasıl sensörler sağlam o kesin. Sanırım ısıtıcı rezistans sorunlu. Tam bozuk değil ama yüzde yüz verimli de çalışmıyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20210505_135056637.jpg
    IMG_20210505_135056637.jpg
    192.3 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20210505_135027424.jpg
    IMG_20210505_135027424.jpg
    204.9 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20210505_141332350.jpg
    IMG_20210505_141332350.jpg
    266.4 KB · Görüntüleme: 27
İyiki resim eklediniz arıza resmen kendini göstermiş. Hemen dikkatimi çekti belki siz fark edemediniz dikkat ederseniz evap ile reizstansın içine oturduğu sac haznesinin dışına çıkmış (buzlanma!!!) hatta orada resmen buzlanma oluşmuş....Dolap defrost geçtiği zaman rezistans ısınacak dolayısıyla sacda ısınacak sacın dışında oluşan buzlanma eriyecek ve alt kısma akma yapacak.... Resminizi işaretliyorum kırmızı ok buzlanma yeşillyer eriyen buzun su olarak akış istikameti....
Resme bakarak değerlendirme yapıyorum sacı ön kısımdan yükseltebilme şansınız var ise altına parça koyabilirsiniz aklıma daha pratik bir yöntem gelirse yazacağım.

Ekli dosyalar

310.5 KB · Görüntüleme: 33
    312 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: 064
İyiki resim eklediniz arıza resmen kendini göstermiş. Hemen dikkatimi çekti belki siz fark edemediniz dikkat ederseniz evap ile reizstansın içine oturduğu sac haznesinin dışına çıkmış (buzlanma!!!) hatta orada resmen buzlanma oluşmuş....Dolap defrost geçtiği zaman rezistans ısınacak dolayısıyla sacda ısınacak sacın dışında oluşan buzlanma eriyecek ve alt kısma akma yapacak.... Resminizi işaretliyorum kırmızı ok buzlanma yeşillyer eriyen buzun su olarak akış istikameti....
Resme bakarak değerlendirme yapıyorum sacı ön kısımdan yükseltebilme şansınız var ise altına parça koyabilirsiniz aklıma daha pratik bir yöntem gelirse yazacağım.
Ama o haznenin yani sizin işaret koyduğunuz yerin geriye gitmesi için yeterli alan yok. O zaman evapi geriye ittireyim. Evap geriye gidebilir. Yeterli boşluk var bunun için.

Ama o haznenin yani sizin işaret koyduğunuz yerin geriye gitmesi için yeterli alan yok. O zaman evapi geriye ittireyim. Evap geriye gidebilir. Yeterli boşluk var bunun için.
siz yeterki bir çözüm üretin sacın o kısmını biraz daha geriyede yaslayabilirsiniz evaptan kısma meğil verebilirsiniz.Resme bakarak çözüm üretmem zor siz muhakkak bir çözüm yöntemi bulursunuz diye tahmin ediyorum.birde evapın üzerine konan plastik parça yada kapak neyse evapa temas ediyormu? o parçada bile buz olusup erime zamanında oluşuna su damlacıkları öne yürüyüp damlaya yapabilir buda bir tez aklıma geldi aniden

siz yeterki bir çözüm üretin sacın o kısmını biraz daha geriyede yaslayabilirsiniz evaptan kısma meğil verebilirsiniz.Resme bakarak çözüm üretmem zor siz muhakkak bir çözüm yöntemi bulursunuz diye tahmin ediyorum.birde evapın üzerine konan plastik parça yada kapak neyse evapa temas ediyormu? o parçada bile buz olusup erime zamanında oluşuna su damlacıkları öne yürüyüp damlaya yapabilir buda bir tez aklıma geldi aniden
Evet onun üstüne ara strafor oturuyor. Strafor aracılığı ile de su yürüyor olabilir. Ama sanırım şu anda su damlama kesildi. Çünkü az bisey de olsa evapi geriye ittirmistim. Yine de defrost yapmadı henüz. Daha 8 saat olmadı. Yarın öğlen yine bakacağım. Damla yoksa tamam bu iş. Damla varsa o evapi geriye ittirecegim. Yine yarın gelişmeleri yazacağım mutlaka. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Evet onun üstüne ara strafor oturuyor. Strafor aracılığı ile de su yürüyor olabilir. Ama sanırım şu anda su damlama kesildi. Çünkü az bisey de olsa evapi geriye ittirmistim. Yine de defrost yapmadı henüz. Daha 8 saat olmadı. Yarın öğlen yine bakacağım. Damla yoksa tamam bu iş. Damla varsa o evapi geriye ittirecegim. Yine yarın gelişmeleri yazacağım mutlaka. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim..
Rica ederim ne demek bende merak ediyorum inşallah sorun çözülürde rahat edersiniz hem aynı sorunu yaşayan insanlar böylece bilgilerden istifade edip sonuca ulaşmış olur. Evapi geriye ittirmek yetecek mi bakalım çözüm için

Rica ederim ne demek bende merak ediyorum inşallah sorun çözülürde rahat edersiniz hem aynı sorunu yaşayan insanlar böylece bilgilerden istifade edip sonuca ulaşmış olur. Evapi geriye ittirmek yetecek mi bakalım çözüm için
Su akmasi aynen devam ediyor. Başka videoları izledim benim dolabın yapısı ile aynı olan. Onlarda da evap benim yerleştirdiğim gibi konumu aynı. Sanki evapi geri ittirmek de çözmeyecek sorunu. Dünden beri dolap baya yoğun çalıştı. Ara vermedi nerede ise. Bi de çalışırken tak tak tak sesi var bizim dolapta. Bu ses sıfır geldiği günden beri var sanırım. Tam da emin değilim ama en iyisi 2 ay falan beklemek. Belki o bölge tekrar iyice buz toplar ben de rezistans derim soruna. Bilemedim ama yoruldum :(

Drenaj borusunu gözden geçirin mümkünse aynı çapta birşey geçirin içinden %100 açık olduğundan emin olun.

Drenaj borusunu gözden geçirin mümkünse aynı çapta birşey geçirin içinden %100 açık olduğundan emin olun.
Bisey sokmadim içine ama çok rahat gidiyor su. 1. 5 lt su ile temizlik yaptım o bölgede baya rahat ilerliyor hiç sorun yok. Orası ihtimal dışı eminim. Tek yapabileceğim evapi geri ittirmek sanırım.

Bisey sokmadim içine ama çok rahat gidiyor su. 1. 5 lt su ile temizlik yaptım o bölgede baya rahat ilerliyor hiç sorun yok. Orası ihtimal dışı eminim. Tek yapabileceğim evapi geri ittirmek sanırım.
evapı tamamen geri ittir.ön sac la arasında boşluk kalsın.dolabın dondurcu bölümünü toplama evap açık kalsın defros zamanı gelince aç gözlemleme yap bakalım erime yaparken ne oluyor da su geliyor.benim işaretlediğim noktanın buz yapmaması lazım. zaten gözlemleme yaparak bence bu sörünü çözersin sonuçta kolay ve bakılabilir noktada. baktın akma yapmıyor toplarsın dolabı. topladıktan sonra akma yaparsa üst kapaktan damlaya yoluyla akma yapıyor diye düşünüyorum tabi bu benim düşüncem

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri