Bosch five star 5082 makine su girişini tamamen kapatmıyor

Fatih42tr

Üye
Merhabalar, Bosch five star 5082 makine su girişini tamamen kapatmıyor, prizden kabloyu çıkarsak dahi aşağıdaki resimdeki makinenin içindeki yerden hafif su sızıntısı oluyor.

Bugün çalışırken farkettik, kapaktan su kaçırmaya başlamış. Hemen durdurduk makineyi, suyu boşalttık, tekrar çalıştırdik, yeniden içi fazla su ile dolmuş, sonradan farkettik resimdeki yerden su geliyor, prizden çeksek dahi geliyor, vanayı kapattık, makinenin alt kısmına da su dolmuş.

Arıza neden kaynaklanıyor olabilir?
IMG_20210718_230822.jpg

IMG_20210718_225333.jpg

IMG_20210718_225835.jpg
IMG_20210718_230822.jpg

2. Fotograftaki valf arizali makine enerjiyi kesse bile valf tam olarak kapanmadigi icin su almaya devam ediyor

Arkadaşın dediği gibi su giriş valfinde sıkıntı var. Şebeke suyundan gelen kum taneciği vs. valfin içine girmiş tam kapanmamasına sebep oluyor olabilir. Temizlemeyi deneyin.

2. Fotograftaki valf arizali makine enerjiyi kesse bile valf tam olarak kapanmadigi icin su almaya devam ediyor

Öncelikle teşekkürler cevap için.
Valf derken su giriş ventili mi deniyor bu parçaya?

Arkadaşlar makine bu su taşma arızasindan birkaç gün önce, çalışmazken bekleme konumunda güç düğmesi kapalı iken kaçak akım rölesini attırmıştı. Bu olayından birkaç gün sonra su taşma olayı meydana geldi. Ondan sonra burada konuyu açtım.

Bu aquastop su giriş ventili valf vs. ismi neyse bu parçayı içini söküp temizledim.

Makineyi bayram boyunca sorunsuz kullandık. 4-5 yıkama sorunsuz yapıldı. Makinenin alt bölümü tamamen kurudu.

Bugün az önce yine 'bekleme konumunda' çalışmazken 1 saat önce bulaşıkları yikamıştı... Yine kaçak akım rölesini attırdı. Su taşmadan önce de aynı şekilde 1-2 gün önce bulaşıkları yıkadıktan 1 saat civarı sonrasında da attırmıştı.

Yani yıkama sorunsuz bittikten 30 dak 1 saat sonra, güç düğmesi kapalı iken kaçak akım rölesini attırıyor.

Son düzenleme:
Ventili degistirmeden sorunun cözüleceğini sanmiyorum degistirmeni tavsiye ederim

Pardon arkadaşlar, sigorta değil kaçak akım rölesini attırıyor.

Bulaşık makinesinin fişini Prizren cikararak 180 derece çevirip prize takarak deneyebilirmisiniz. (Test amaçlı )

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri