Bosch five star 5082 makine su girişini tamamen kapatmıyor

Önceki mesajla ilgili, vanayı makineyi oynatmadan açıp kapatabiliyorum. Tesisatçı guzel yerleştirmiş vana tam lavabonun altında.

O boru tahminimce makinenin içindeki basıncı algılıyor. Yabancı forumlarda basınç hortumu diye yazıyor bende öyle tahmin ettim, valf/ventili söktüğümde iç yapısı su arıtma cihazlarındaki shutoff valfe benziyordu. Selenoid valf gibi bişey belki de.
Evet, valfin asıl amacı suyu açıp kapatmak ama sizinkin de başka bir amaç içinde kullanılmışlar gibi çünkü boru var...Sanırım o boruyu makineye su girişi olup olmadığını anlayabilmek için koymuşlar. İptal ederseniz makine hata verecektir diye tahmin ediyorum. Acaba sizin makinenize su sayacı yok mu ki böyle bir yöntem uygulamışlar🤔.
Bu arada Bosch'un bütün aquastop hortumları da sizinki gibi olmayabilir eğer almayı düşünürseniz makinenize uyumlu olup olmadığının kontrolünü mutlaka yapın.

Boru basinci
Evet, valfin asıl amacı suyu açıp kapatmak ama sizinkin de başka bir amaç içinde kullanılmışlar gibi çünkü boru var...Sanırım o boruyu makineye su girişi olup olmadığını anlayabilmek için koymuşlar. İptal ederseniz makine hata verecektir diye tahmin ediyorum. Acaba sizin makinenize su sayacı yok mu ki böyle bir yöntem uygulamışlar🤔.
Boru tabi basıncı algılamıyor da :) basıncı valfin içindeki su arıtma cihazlarındaki shutoff valfi gibi ekstra bir parçaya iletiyor. Yani ekstra güvenlik önlemi gibi bişey, suyu ana valf kesmez ise o parça kesiyor. Tahminimce.

Boru basinci

Boru tabi basıncı algılamıyor da :) basıncı valfin içindeki su arıtma cihazlarındaki shutoff valfi gibi ekstra bir parçaya iletiyor. Yani ekstra güvenlik önlemi gibi bişey, suyu ana valf kesmez ise o parça kesiyor. Tahminimce.
Sanmıyorum. Suyu başka bir parçada kesiyor olsaydı makinenizin içine su sızması imkansızlaşırdı.😀. Tahminim makine su almaya başlayınca o boruda basınç oluşuyor ve o basınçta borunun diğer ucundaki svici kontrol ediyor. Böylece valf açıldığında su girişi oluyorsa sviçte kapanarak evet su kesik değil su alıyorum diyerek program devam ediyor. Tabi bu benim tahminim. Bu makinenin dilinden anlayan bir arkadaş yazarsa bizde neler olup bittiğini anlayabiliriz😃. Her firma kafasına göre birşeyler tasarlıyor işte...

Anladığım kadarı ile aquastop sisteminde kullanılan su giriş hortumu iç içe geçen 2 hortum dan oluşuyor. Eğer ventil ile makine arasındaki hortum da (iç hortum) istenmeyen bir Sızıntı olduğunda iki hortum arasında basınç oluşturarak ince hortum vasıtası ile 2. Valfi musluk girisinden kapatarak emniyeti sağlıyor.

Bu hortumun girişinde filtre yokmu, bu filtre yokluğunda selenoid valfin ucuna pislik gelir buda sızıntı demek. Sızıntı da olması gerekenden fazla su girişi. Yan kapak açılırsa orada ihtiyaç kadar su aldıktan sonra şamandra gibi çalışan ve dolu sinyali veren bir buton görünür. Fazlasını aldırmaz sızıntı yoksa. Makinenin altında yine bir şamandra sistemi olur köpükle yapılan o da sızıntılarda makineyi durdurur. Birkaç modelde böyle gördüm, sizinki acaba farklımı. Valfi söküp temizledikten sonra filtre ile kullanın sorunun düzeleceği kanaatindeyim. Geçmiş olsun

Bu hortumun girişinde filtre yokmu, bu filtre yokluğunda selenoid valfin ucuna pislik gelir buda sızıntı demek. Sızıntı da olması gerekenden fazla su girişi. Yan kapak açılırsa orada ihtiyaç kadar su aldıktan sonra şamandra gibi çalışan ve dolu sinyali veren bir buton görünür. Fazlasını aldırmaz sızıntı yoksa. Makinenin altında yine bir şamandra sistemi olur köpükle yapılan o da sızıntılarda makineyi durdurur. Birkaç modelde böyle gördüm, sizinki acaba farklımı. Valfi söküp temizledikten sonra filtre ile kullanın sorunun düzeleceği kanaatindeyim. Geçmiş olsun
Makinenin altındaki şamandırayı görmedim ama sağ tarafta bir şamandıra var. Her su almada, mesela yıkama, durulama, ön ıslatma suyunu alırken yeterli suyu alana kadar, her birinde Aralıklarla (3 kez) su alıp şamandırayi kaldırıp switch suyu kesiyor.

Filtreyi temizledim, valfin iç kısmını parçalarını tek tek söküp temizledim, (su arıtma cihazlarındaki shutoff valfe benzeyen ama daha karmaşık yaylı, mıknatıslı değişik birşey) şu anda sorunsuz çalışıyor, sızıntı vs. yok ama makine kaçak akım rölesini attırdı, su taşmadan 1-2 gün önce de kaçak akım rölesini attırmıştı. Dün yine kaçak akım rölesini attırdı. Yikama bittikten yarım saat, 1 saat civarı sonrasında arttırıyor.

Aquastop hortumu nasıl çalışır
Aquastop hortumu şöyle çalışır

Normal bildiğimiz, 220V AC verince açılan, ventil denen vana, makinenin dışında su bağlantı hortumunun musluk ucunda kutu içerisinde oluyor.

Su borusu iç içe iki boru ve arasında 220V enerji kablosundan oluşuyor.
Sadece ventile 220V geldiğinde ventil açıyor ve su iç hortuma veriliyor olmalı, bu hortum da makineye girdikten sonra sol yandaki su cebine bağlanıyor.

Eskidiginde nasıl musluk contası kaçırır ise, bu ventil de kaçırabilir. Bu su bağlantısı önce su cebine, su sayacına, sonra da makinenin içine dolarak, alt sepet altında birikir ve en sonunda kapak tarafından taşar,
genelde bu taşan su makine altındaki toplama tavasına akar ve taşma şamandırasını çalıştırır.

Başka bir, çok daha ender arızada, İç hortum delinir sızdırır ise, su kaçağı dış hortum ile iç hortum arasında enerji kablosunun olduğu yerden akarak makinenin altındaki toplama tavasına akar. Orada da taşma şamandırasını çalıştırır.

Aquastop hortumun pahalı geldiği eski makinelerde yeni bir klasik su hortumu, ventil ve kelepçe alarak, aquastopsuz klasik düz bağlantı yapılabilir makine,
bunun maliyeti malzeme olarak 2021 fiyatları ile 60-70 TL dir, usta cağırırsanız bu işleme 250 TL istemesi alması normaldir. 60-70 TL ye hallederim derseniz kendiniz temin edip yapmalısınız.

Yahut başka bir arkadaşın önceden dediği gibi farklı markanın aquastop hortumunu alıp boru ve elektrik bağlantısını yapıp kullanabilirsiniz, hepsi aynı sistem, su bağlantısı ve kelepçesi, ventil elektrik iki kablo bağlantısı, elektrik 220V iki kablonun hangisine hangisini bağlandığı farketmez aynıdır..

Kolaylıklar

Son düzenleme:
Kaçak akım rolesi kaçak akım algılamadan atmaz sanırım, aynı trsisata bağlı diğer cihazlardan atıyor olabilirmi..

Kaçak akım rolesi kaçak akım algılamadan atmaz sanırım, aynı trsisata bağlı diğer cihazlardan atıyor olabilirmi..
Makinenin bağlı olduğu sigortayı kapatinca atmıyor. O sigortaya da bulaşık makinesi ve 15w lik aspiratör fanı bağlı.

aquastop yerine daha ucuza çamaşır makinası ventili ve ara aparat ile sorun giderilir.ararsanız yardımcı olurum

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri